Polski Instytut Ekonomiczny opracował raport „Jak powinny wyglądać polskie miasta w 2035 roku?”. Zostały w nim ocenione między innymi perspektywy rozwoju i podstawy do tego rozwoju w miastach o podobnej wielkości co Jarocin.
Raport opracowano na podstawie badań ankietowych, w których brano pod uwagę takie wskaźniki jak: sytuacja finansowa samorządów, sytuacja bytowa mieszkańców -poziom życia, sytuacja materialna, sytuacja zawodowa, w tym wzrost bezrobocia oraz sytuacja na lokalnym rynku pracy.
Jarocin pod lupą Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Znalazł sie w prestiżowym gronie
Na potrzeby raport przebadano 90 średnich ośrodków miejskich. Grupę 39 spośród ich o najwyższej samoocenie nazwano „lokomotywami rozwoju rynków lokalnych”. Wśród nich znalazł się między innymi Jarocin.
- Lokomotywy rozwoju rynków lokalnych mają silną pozycję w regionie, dobrą sytuację ekonomiczną oraz korzystne wskaźniki działalności gospodarczej i sytuacji społecznej - uważa Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Miasta te postrzegają siebie jako otwarte i ładne, a także przyjazne dla mieszkańców i biznesu, co pozwala im optymistycznie patrzeć w przyszłość, mimo nie zawsze ukierunkowanego rozwoju - dodaje.
Polski Instytut Ekonomiczny ocenił Jarocin, jako jedno z miast, które ma „silną pozycję w regionie, dobrą sytuację ekonomiczną oraz korzystne wskaźniki działalności gospodarczej i sytuacji społecznej”.
W raporcie opracowanym przez instytut można przeczytać, że „lokomotywy rozwoju rynków lokalnych wyróżniają się ponadprzeciętnie wysokim stopniem rozwoju na tle wszystkich badanych miast”.
Podobnie korzystnie wygląda sytuacja gospodarcza i mieszkaniowa. Okazuje się, że Jarocin dobrze sobie radzi także w ocenie sytuacji społecznej. Jest jednym z miast, cechującym się stosunkowo niskim poziomem korzystania z pomocy społecznej.
Jarocin pod lupą Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Znalazł sie w prestiżowym gronie
- Bardzo mnie cieszy, że po raz kolejny Jarocin wyróżnia się na tle podobnych miast w kraju. Nasza lokomotywa nie zatrzymuje się tylko prowadzi ten inwestycyjny pociąg do jeszcze większego rozwoju - stwierdza burmistrz Adam Pawlicki. - Konsekwentne działania, wcześniej nie zawsze popularne, teraz przynoszą efekty. Jestem przekonany, że mieszkańcy będą z nich korzystać przez kolejne dziesięciolecia. Taki cel przyświecał nam na początku działalności i taki przyświeca nam teraz - dodaje włodarz gminy.
Do grupy „Lokomotyw rozwoju rynków lokalnych” Polski Instytut Ekonomiczny zaliczył 39 miast. Wśród nich między innymi: Gostyń, Jarocin, Rawicz, Śrem i Wrześnię.
To nie pierwszy tak prestiżowy tytuł dla Jarocina przyznany przez instytucję zewnętrzną. Wcześniej nasze miasto znalazło się w gronie "liderów inwestycji", czy wyróżnionych w konkursach - chociażby ekologicznych, uzyskując tytuł „Eco-Miasta”.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.