Reklama

Burmistrz wrócił z Warszawy z kolejną nagrodą dla Jarocina

Opublikowano:
Autor:

Burmistrz wrócił z Warszawy z kolejną nagrodą dla Jarocina - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Podczas międzynarodowej konferencji „Eco-Miasto 2020. Energia zmian” ogłoszono laureatów 7. edycji konkursu Eco-Miasto. Przyznano także nagrody specjalne oraz wyróżnienie ministra klimatu. Wśród laureatów jest Jarocin. Za co nagrodzono nasze miasto?

 

Eco-Miasto to ogólnopolski projekt organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik Teraz Środowisko, którego częścią jest konkurs dla polskich miast.

 

Do konkursu zgłosiło się 59 miast z 14 województw, miedzy innymi Jarocin. Przesłano 90 zgłoszeń, spośród których ponad 60% przesłały samorządy liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców.

 

- Konkurs pokazuje, że dzięki lokalnym inicjatywom możemy działać razem na rzecz ochrony planety. Dotąd wzięło w nim udział ponad 100 miast z całej Polski. Powodem tak dużego zainteresowania jest chęć wymiany doświadczeń w obliczu aktualnych wyzwań w dziedzinach takich jak, gospodarka odpadami, gospodarka wodna czy efektywność energetyczna. Pozytywne działania zataczają coraz szersze kręgi - stwierdził Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce podczas ceremonii wręczenia nagród w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

 

 

 

Laureatami 7. edycji konkursu „Eco-Miasto” zostało 10 miast: Kraków, Jaworzno, Bydgoszcz, Aleksandrów Łódzki, Wrocław, Kędzierzyn-Koźle, Gdynia, Jarocin, Gdańsk oraz Polkowice.

 

Nagrodzono je w kategoriach: gospodarka wodna, efektywność energetyczna, zieleń miejska, gospodarka odpadami oraz zrównoważona mobilność.

 

Burmistrz Adam Pawlicki odebrał dla Jarocina nagrodę główną w kategorii gospodarka odpadami. Nasze miasto zostało doceniony za inwestycje w zakresie rozwoju infrastruktury do przetwarzania odpadów komunalnych.

 

Szczególną uwagę zwrócono na pozyskiwanie biogazu z odpadów biodegradowalnych i wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby Zakładu Gospodarki Odpadami.

 

- Jestem niezmiernie zaszczycony nagrodą, która jest efektem współpracy dwudziestu samorządów, których gmina Jarocin jest liderem - mówił Adam Pawlicki po odebraniu nagrody. - Jeśli chodzi o gospodarkę odpadami, nasza gmina obsługuje obszar znacznie większy niż nasze miasto, które liczy 25 tys. mieszkańców, jest to bowiem 300-tysięczna aglomeracja, od granicy Poznania, aż po granice Kalisza. Nie byłoby naszego sukcesu nie tylko bez współpracy między samorządami, ale i bez współpracy z rządem, szczególnie Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. I ta współpraca nadal jest potrzebna, co wielokrotnie jest - i wciąż powinno być - podkreślane - dodał burmistrz Jarocina.

 

 

 

Zwycięskie miasta prócz statuetki, będą mogły przez rok, we wszystkich swoich materiałach i kanałach promocyjnych, posługiwać się oficjalnym tytułem i logotypem laureata 7. edycji konkursu Eco-Miasto.

 

To jednak nie wszystko. Dzięki zaangażowaniu partnerów strategicznych projektu Eco-Miasto - Renault Polska, Ceetrus Polska, Fundacja Veolia Polska oraz BNP Paribas Bank Polska - przyznane zostały także nagrody specjalne.

 

I tak BNP Paribas Bank Polska wszystkim 10 laureatom - między innymi Jarocinowi - przyznał vouchery na przeprowadzenie bezpłatnych audytów energetycznych służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków.

 

Poza tym w ramach promocji działań nagrodzonych miast redakcja Teraz Środowisko, współorganizator projektu, przeprowadzi z włodarzami zwycięskich miast wywiady, ukazujące, jak od kuchni wygląda zarządzenie miastami w duchu zrównoważonego rozwoju.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE