Reklama

Rewitalizacja Jarocina: Nowa nawierzchnia po wymianie sieci gazowej

Opublikowano:
Autor:

Rewitalizacja Jarocina: Nowa nawierzchnia po wymianie sieci gazowej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Kiedy zakończy się modernizacja ulic w śródmieściu? Czy będzie wymieniana sieć gazowa? O tym opowiadają Arkadiusz Bloch - wiceprezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie oraz Elżbieta Kostka - Kierownik Jednostki Realizującej Projekt

Czy modernizacja śródmieścia przebiega zgodnie z planem?
Arkadiusz Bloch: I tak, i nie. Jeśli chodzi o nasz zakres prac, to został on wykonany w 100%...

To dlaczego tyle ulic jest rozkopanych i nie kładziecie nawierzchni?
Elżbieta Kostka: Na dwóch ulicach już to robimy. Właśnie kończymy kładzenie nawierzchni na ul. Wodnej. Wkrótce będzie oddana do użytku. Podobnie będzie z ul. Szpitalną. Niestety, w przypadku pozostałych ulic będziemy musieli poczekać.

Dlaczego?
A.B.: Nasz zakres prac, czyli wymiana sieci wodociągowej, budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej, został wykonany i to w nawet większym stopniu niż zakładał nasz harmonogram. Pozostali inwestorzy sieci, czyli ZUK, JAR, Veolia wykonują wszystko w swoich terminach. Czekamy jedynie aż PSG wykona modernizację swoich sieci gazowych. Wtedy dopiero ruszymy z nawierzchniami asfaltowymi. Może to potrwać nawet do czerwca przyszłego roku.

Nie da się tego przyspieszyć?
E.K.: Gdybyśmy tylko mogli, zrobilibyśmy to, ale to nie jest w naszej gestii. My zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by prace wszystkich inwestorów były zsynchronizowane. Pozwolenie na budowę otrzymaliśmy już w listopadzie i wtedy też przygotowaliśmy harmonogram z pustymi okienkami dla inwestorów sieci, którzy mieli w tym okresie zadeklarować się, że będą wykonywać swoją infrastrukturę. Nasze harmonogramy rozesłaliśmy w styczniu, a inwestorzy odesłali nam daty, w jakich terminach wykonają swoją pracę, pod koniec lutego. Również spółka PSG potwierdziła zakresy swoich robót, jednak dwa tygodnie później przysłała do nas pismo, w którym poinformowała, że wycofują się z realizacji, ponieważ ich sieci gazowe są w dobrym stanie technicznym.

Ale nie były
E.K.: Tak, ale to się okazało dopiero wówczas, gdy rozpoczęliśmy prace nad przebudową naszej infrastruktury. Kierownik budowy poinformował, że rurociągi sieci gazowej są nieszczelne. Pracownicy budowy zgłosili to oczywiście do pogotowia gazowego, które przyjeżdżało i owijało rurociągi specjalną folią, a następnie kazali to przysypywać. Po tym wszystkim stwierdziliśmy, że nie możemy tego tematu tak zostawić, ponieważ jeśli my wykonamy nowe, piękne nawierzchnie asfaltowe, a za chwilę PSG będzie musiało wejść naprawić swoje sieci, to będą musieli na nowo to wszystko rozkopać.

A.B.: Na takie marnotrawstwo nie mogliśmy pozwolić O całej sytuacji powiadomiliśmy burmistrza Jarocina, Adama Pawlickiego. Burmistrz w tej sprawie pojechał do zarządu PSG do Warszawy i po rozmowach środki znalazły się ponownie i zadeklarowano, że sieci będą wymieniane.

Kiedy możemy się spodziewać rozpoczęcia prac przez PSG?
E.K.: Terminy wykonania sieci gazowych są następujące: projekty budowlane muszą zostać opracowane do marca, odbiory techniczne mają zostać przeprowadzone do maja, a końcowe odbiory mają odbyć się w czerwcu przyszłego roku.

Czyli mieszkańcy będą musieli borykać się z trudnościami ponad pół roku?
A.B.: Niestety tak, proszę mi wierzyć, jest nam bardzo przykro z tego powodu. My też byśmy chcieli zakończyć jak najszybciej prace, ale musimy czekać na PSG. Chciałbym jednak podkreślić ogromny sukces pana burmistrza, że udało mu się przekonać PSG do tej inwestycji. Z tego co wiem, to były trudne negocjacje.

To  na jakich ulicach będzie wymieniana infrastruktura gazowa?  
E.K: Przetarg ogłoszono na ulicę Targową, Wąską, Krótką, Małą, Wrocławską, Śródmiejską, Wolności, Hallera, Rynek oraz Barwickiego. Na tych ulicach będą wymieniane sieci gazowe.

I rozumiem, że te ulice do czerwca będą rozkopane?
A.B.: Zastanawiamy się teraz, jak to zrobić, żeby udrożnić te ulice, które teraz są nieprzejezdne, ponieważ musimy iść dalej z remontami kolejnych ulic, by wywiązać się z terminów. Myślimy, czy nie położyć specjalnych nakładek asfaltowych, które pozwolą na swobodny przejazd samochodów, ale to dodatkowe koszty, które musiałaby ponieść spółka PSG. Rozmawiamy. Mamy nadzieję, że się uda. Proszę mi wierzyć, nam bardzo zależy na tym, by mieszkańcy mieli jak najmniej problemów. Robimy wszystko, by się udało.

Zastanawia mnie jednak, jak to możliwe, że będą odane do użytku ulice Wąska i Szpitalna. Tam nie będzie wymieniana sieć gazowa?
E.K: Na tych ulicach stan sieci gazowej był tragiczny, dlatego udało się wymienić ją w trybie awaryjnym.
Czy mieszkańcy muszą się przygotować na kolejne utrudnienia?
A.B: Myślę, że to, co teraz się dzieje, to jest maksimum utrudnień. Naprawdę staramy się zrobić wszystko, by nie komplikować życia mieszkańcom, ale naszą inwestycja jest ogromna. To jak gruntowny remont domu. Niestety, musimy uzbroić się w cierpliwość. Myślę jednak, że warto teraz zacisnąć zęby i przetrwać, by za rok cieszyć się nową starówką.

E.K: Jeśli chodzi o obecne utrudnienia, to tak naprawdę już gorzej być nie może. Jesteśmy tego świadomi i bardzo przepraszamy mieszkańców Jarocina. Liczymy na Waszą wyrozumiałość.

Rozmowa została przeprowadzona 8 października 2020r.

 

Tekst partnera: Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE