Reklama

Córka Władysława Wojtczaka przekazała 200 obrazów do Muzeum Regionalnego w Jarocinie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fragment jednego z obrazów

Córka Władysława Wojtczaka przekazała 200 obrazów do Muzeum Regionalnego w Jarocinie - Zdjęcie główne

Córka Władysława Wojtczaka przekazała 200 obrazów do Muzeum Regionalnego w Jarocinie | foto Fragment jednego z obrazów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Niezwykle cenna kolekcja wzbogaciła zbiory Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Córka nieżyjącego już malarza Władysława Wojtczaka przekazała 200 obrazów swojego taty. Do tej pory placówka posiadała zaledwie dwa dzieła tego lokalnego twórcy.

Reklama

Ofiarowane prace stanowią niezwykle różnorodne kompozycje pod względem tematycznym i technik malarskich. Są to zarówno obrazy olejne, jak i akwarele czy linoryty. Najstarsze namalowane zostały na początku lat 60. XX w., najmłodsze pochodzą z początków tego stulecia. Dominują krajobrazy, ale znaleźć można tu także obrazy abstrakcyjne czy portrety. Wiele prac przedstawia miejscową architekturę oraz pejzaże. Są tu na przykład przedstawienia zabytkowych obiektów - jarocińskiego i tarzeckiego pałacu, Skarbczyka, Parowozowni. Artysta upodobał sobie także ciche zakamarki parku, okolicznych lasów oraz rzek. Na obrazach uchwycono też widoki Goliny, Góry czy Nowego Miasta nad Wartą.

Władysław Wojtczak urodził się w 1925 r. w Siedleminie. Po ukończeniu w roku 1950 studiów na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu osiadł w Jarocinie. Tutaj mieszkał i pracował jako nauczyciel w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy. Z regionem związana była też znaczna część jego twórczości. Stąd najczęściej czerpał inspiracje do swoich akwarel, rysunków i obrazów olejnych.  Jego malarstwo to przede wszystkim pejzaże inspirowane przyrodą, w otoczeniu której autor czuł się najlepiej. Często są to zakola i rozlewiska rzeki, łęgi i łachy, lasy i drzewa nad wodą.

Swoją twórczość wielokrotnie prezentował jarocińskiej publiczności, począwszy od pierwszych wystaw indywidualnych w drugiej połowie lat 60. XX w. Od 1973 r. malarstwo Władysława Wojtczaka kilkakrotnie prezentowało Muzeum Regionalne w Jarocinie. Największą aktywność twórczą wykazywał w latach 70. i 80. XX w. Wielokrotnie uczestniczył w wystawach Poznańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków (1952-1964) oraz prezentacjach twórczości kaliskiego środowiska plastycznego (1976-1987). Poza Jarocinem wystawy indywidualnie miał w Nowym Mieście (1981), salonie Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowie (1986) oraz Erfurcie (1986).  Z czasem coraz rzadziej udawało się go nakłonić do prezentowania obrazów, choć nie przestawał tworzyć w zaciszu domowym. Ostatnia wystawa prac Władysława Wojtczaka miała miejsce w jarocińskim ratuszu szesnaście lat temu, w roku jubileuszu 55-lecia jego pracy artystycznej.

W zbiorach jarocińskiego muzeum do tej pory znajdowały się dwie prace, pochodzące z wystawy zorganizowanej w 1992 roku. Jedną ofiarował autor, a drugą zakupił zarząd miejski. Władysław Wojtczak zmarł w 2019 roku.

 

Wystawą  innnego lokalnego malarza - Mariana Poznańskiego, zorganizowaną w kwietniu zeszłego roku, Muzeum Regionalne w Jarocinie zakończyło swoją działalość w dotychczasowej siedzibie, czyli w ratuszu. Pod koniec tego roku będzie można zwiedzać wystawę stałą w nowej lokalizacji - na parterze pałacu Radolińskich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy