Kolejny weekend (23-24 marca) będzie obfitował w wydarzenia związane z przygotowaniem się do najważniejszych świąt w chrześcijaństwie, czyli do Zmartwychwstania Pańskiego. W sobotni wieczór (23 marca) w kościele franciszkanów już po raz drugi zostanie pokazane Misterium Męki Pańskiej, przygotowane przez Stowarzyszenie Bellator Societas z Poznania we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Muzeum Regionalnym w Jarocinie.
Dużym atutem ich przedsięwzięć są imponujące kostiumy, wiernie odtwarzające czasy rzymskie. W przygotowanie przedstawienia włączył się również Uliczny Teatr Ognia "Anthony Street" działający przy parafii św. Antoniego. Misterium w kościele franciszkanów rozpocznie się po wieczornej mszy św., czyli ok. godz. 19.15 na schodach prowadzących do kościoła. Dopiero później, po aktorach widzowie będą mogli wejść do świątyni i zająć miejsca w ławkach. W dolnym kościele będzie można zobaczyć bezpośrednią transmisję z misterium. Wydarzenie to zostało również wpisane w kalendarz obchodów roku jubileuszu 90-lecia posługi franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej.
W role postaci biblijnych wcielą się mieszkańcy naszego miasta m.in. Marek Sobczak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie, Wojciech Koterba - miłośnik rekonstrukcji i propagator wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim oraz Igor Armon, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jarocin oraz Andrzej Stanisławski, który wcielił się w rolę ojca Serafina Niedbały w filmie "Pokój i dobro". Część z osób, które wystąpią w sobotę (23 marca) brała również udział w poprzedniej edycji Misterium Pasyjnego, która miała miejsce w kwietniu 2022 roku oraz w inscenizacjach przemarszu św. Marcina, organizowanego z okazji obchodów Święta Niepodległości i Dni Patrona Miasta. Każde z tych przedsięwzięć spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Dzięki tej współpracy aktorzy - amatorzy mieli okazję pojechać w zeszłym roku do Włoch i wziąć udział w wielkiej historycznej paradzie z okazji 2776. urodzin Rzymu.
Droga Krzyżowa w Niedzielę Palmową, tym razem już bez lawety
Dzień później, w Niedzielę Palmową (24 marca), odbędzie się Droga Krzyżowa na ulicach miasta. Nabożeństwo zawierać będzie w sobie również elementy Misterium Męki Pańskiej. To wspólne przedsięwzięcie młodzieży z parafii Chrystusa Króla, DomSpotu Jarocin oraz parafii św. Marcina i scholi Invictus. W zeszłym roku po raz pierwszy zaproponowano wieczorne rozważanie cierpienia Pana Jezusa i wtedy też użyto lawety samochodowej, aby sceny poszczególnych stacji były lepiej widoczne dla widzów. Takie rozwiązanie miało swoich zwolenników, ale i przeciwników. W tym roku, jak zapowiadają w mediach społecznościowych organizatorzy, zrezygnowano z takiego rozwiązania. Droga Krzyżowa w niedzielę (24 marca) rozpocznie się o godz. 19.15 przed kościołem Chrystusa Króla w Jarocinie. Później uczestnicy przejdą m.in. pod kościół św. Jerzego, na rynek oraz targowisko miejskie. Nabożeństwo zakończy się na terenie parku Radolińskich.Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie (Via Dolorosa). Na jej powstanie niewątpliwie wpłynął fakt odnalezienia Krzyża św. przez cesarzową Helenę, a także pielgrzymki wiernych do Jerozolimy jako miejsca związanego z życiem i śmiercią Chrystusa oraz pragnienie odtworzenia Męki Chrystusa dla tych, którzy nie mogli pielgrzymować do Jerozolimy. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Jako pierwszy 14 stacji wprowadził w 1741 roku św. Leonard z Porto Maurizio, który też za zgodą papieża Benedykta XIV założył Drogę Krzyżową w rzymskim Koloseum. Nową formą odprawiania Drogi Krzyżowej w Polsce, powstałą w XXI w., jest Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK), zainicjowana w 2009 r. przez księdza Jacka Stryczka. Polega ona na przejściu nocą i w milczeniu co najmniej 40 km trasy, na której rozmieszczonych jest 14 stacji Drogi Krzyżowej.