Reklama

Oddaj krew w Chrzanie albo w kościele franciszkanów. Zobacz, kiedy odbędą się akcje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Oddaj krew w Chrzanie albo w kościele franciszkanów. Zobacz, kiedy odbędą się akcje - Zdjęcie główne

Oddaj krew w Chrzanie albo w kościele franciszkanów. Zobacz, kiedy odbędą się akcje | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejną akcję w sali wiejskiej organizuje klub Honorowych Dawców Krwi przy zarządzie rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie wspólnie z sołectwem Chrzan.

Reklama

To już szósta akcja, która odbywa się z inicjatywy Karola Kmiecia - krwiodawcy i radnego z gminy Żerków. Pierwsza miała miejsce w czerwcu 2020 roku. Jedną z akcji, która miała miejsce w grudniu 2021, zadedykowano pamięci pochodzącej z Jarocina nauczycielki - Joanny Piętki-Lewandowskiej, która niestety przegrała walkę z białaczką.W marcu zeszłego roku oddawano krew z myślą o żołnierzach ukraińskich. Krew można będzie oddać w godz. 9.00-12.00.

- Zapraszamy wszystkie chętne osoby na kolejną już akcję poboru krwi. Krew jest lekiem, którego jeszcze nikomu nie udało się wyprodukować. Jedynie ludzki organizm jest w stanie to zrobić. Każda kropla jest bezcenna, a osób potrzebujących jest bardzo dużo, więc nie bądź obojętny i podziel się cząstką siebie - apelują organizatorzy. 
Do Chrzana w sobotę 4 marca przybędzie ekipa z Regionalnego  Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Dołączyć do akcji może każda pełnoletnia osoba, która ma ogólnie dobry stan zdrowia. Decyzję ostatecznie podejmuje jednak lekarz. Krew jest jedynym lekarstwem ratującym zdrowie i życie, którego nie da się zastąpić czymś innym. Krwiodawcy są grupą, na którą można liczyć w każdej sytuacji. Zawsze odpowiadają na wszystkie apele. Wielu z nich aktywnie działa w ramach PCK. 

Oddaj krew w Chrzanie albo w kościele franciszkanów. Zobacz, kiedy odbędą się akcje

Krew jest zawsze potrzebna, ponieważ nie da się jej wyprodukować ani zastąpić żadną inną substancją. Brakuje jej szczególnie w okresie wakacyjnym. Aktualny poziom zapasów krwi w RCKiK w Kaliszu można sprawdzić na stronie internetowej: krwiodawstwo.kalisz.pl. Obecnie jedynie grupa AB Rh+ oraz A Rh+ mają poziom "pełny" i "wysoki". Brakuje wszystkich pozostałych grup, szczególnie tych z ujemnym Rh.   

Mimo pandemii nieprzerwanie działa punkt pobrań w Jarocinie. W listopadzie 2020 roku z uwagi na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa i warunki lokalowe przeniesiono go z klasztoru franciszkanów do Jarocińskiego Ośrodka Kultury (wejście od strony Kauflandu). Ekipa z RCKiK w Kaliszu czeka na dawców w godz. 8.00-11.00. Klub Honowych Dawców Krwi z Jarocina organizuje również we współpracy z kaliskim centrum akcje niedzielne, które odbywają się w salkach dolnego kościoła franciszkanów w Jarocinie. Najbliższą zaplanowano na niedzielę 2 kwietnia. Krew można będzie oddać w godz. 9.00-12.00. Kolejne odbędą się 9 lipca oraz 15 października. Podczas pierwszej w tym roku, która miała miejsce 8 stycznia zebrano 20,250 litra krwi od 45 dawców.   

Jeśli chcesz oddać krew:

  • koniecznie zabierz ze sobą dowód tożsamości
  • nie możesz spożywać alkoholu przez 24 h
  • dzień przed donacją staraj się nie jeść tłustych posiłków, pij dużo wody
  • rano przed oddaniem krwi zjedz koniecznie śniadanie, staraj się jeść owoce i warzywa, wypij co najmniej 1/2 litra wody
 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy