Zapotrzebowanie na krew stale rośnie, a krwi nie przybywa - szczególnie w okresie letnim. To czas, kiedy krew nie tylko potrzebna jest osobom chorym, ale też uczestnikom wypadków drogowych. Niestety, w sezonie urlopowym, zmniejsza się liczba regularnych dawców krwi, którzy zapominają, że poza miejscem zamieszkania też mogą oddać krew.
Gdzie możesz oddać krew w Jarocinie?
W Jarocinie punkt czynny jest w godz. 8.00-11.00 w każdy wtorek w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Dodatkowo, co roku Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy zarządzie rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża organizuje kilka niedzielnych akcji. Najbliższa odbędzie się 9 lipca w salce dolnego kościoła św. Antoniego Padewskiego (franciszkanie). Trwać będzie w godz. 9.00-12.00. Ostatnią zaplanowano w październiku.Stan poszczególnych grup można sprawdzić na stronach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu i Poznaniu. W obu lokalizacjach największe braki występują w grupie 0 Rh-. Generalnie potrzebne są wszystkie grupy z ujemnym Rh. Sytuacja wśród "dodatnich" jest tylko trochę lepsza.
Na co mogą liczyć honorowi dawcy krwi?
Dawcy, który chociaż raz oddał honorowo krew, przysługuje tytuł Honorowy Dawca Krwi, legitymacja HDK (wydawana przez odpowiednią jednostkę publicznej służby krwi), a także:
- ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych,
- zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
- zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do nabliższej jednostki publicznej służby krwi (wyłącznie środkami komunikacji zbiorowej: PKP, PKS, itp.),
- zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje krew (*na czas pandemii przysługują 2 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy: w dniu oddania i kolejnym, w przypadku nie zakwalifikowania dawcy do oddania krwi, dzień wolny w tym dniu nie przysługuje. W takim przypadku będzie wystawiane zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy na czas pobytu w centrum, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej) ,
- legitymacja Honorowego Dawcy Krwi - zgodnie z Obwieszczeniem MZ z 19.06.2019 wydawana wyłącznie w wersji plastikowej (legitymacje papierowe były wydawane do wyczerpania zapasów), każda osoba, która chce otrzymać takę legitymację, zgłasza ten fakt w momencie rejestracji - legitymacja zostanie przygotowana i przesłana poczta na adres korespondencyjny,
- otrzymanie wyników badań krwi - najwcześniej następnego dnia po oddaniu krwi,
- ulga podatkowa za oddaną krew jako darowiznę - odliczenie od dochodu przy rozliczeniu PIT,
- uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach - przysługuje Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi i Zasłużonym Dawcom Przeszczepu oraz dawcom krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii (tzn. od 14.03.2020 r.),
- bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami (leków podstawowych i uzupełniających - według dawnej nomenklatury) do wysokości limitu ceny.
Warto zaznaczyć, że tytuł "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" nadawany jest po oddaniu odpowiedniej ilości krwi pełnej lub jej składników (6 litrów - przypadku mężczyzn, 5 litrów - w przypadku kobiet). Odznaczenie "Zasłużony dla Zdrowia Narodu" nadawane jest po oddaniu 20 litrów krwi i jej składników oraz w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności na rzecz krwiodawstwa.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.