reklama

Gmina Jarocin wygrała w konkursie ponad milion złotych na młyn nad Lutynią [WIDEO, ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGmina Jarocin wygrała w konkursie ponad milion złotych na rewitalizację młyna nad Lutynią.
reklama

Młyn nad Lutynią został laureatem konkursu „Nasz Zabytek” zorganizowanego przez Fundację Most the Most powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W nagrodę gmina Jarocin otrzymała 1 mln 100 tys. zł na rewitalizację obiektu.   

Młyn nad Lutynią wielkopolskim zwycięzcą konkursu „Nasz Zabytek”

Jednym z działań Fundacji Most the Most jest inicjowanie zaangażowania lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji. Organizacja wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączają się mieszkańcy.

Takim przedsięwzięciem jest między innymi konkurs „Nasz Zabytek”, do którego zgłoszony został młyn nad Lutynią w Wilkowyi. I to właśnie ten zabytek, jako jedyny z Wielkopolski, znalazł się w gronie trzech laureatów - obok budynku dawnej szkoły ludowej w Binarowej (woj. małopolskie) i zespołu dawnego szybu Franciszek kopalni Wawel w Rudzie Śląskiej (woj. śląskie). 

reklama

Z województwa wielkopolskiego do konkursu wpłynęły 402 zgłoszenia na 42 obiekty zabytkowe. Ocenę formalną przeszło 35 zabytków (pozostałe nie spełniły kryteriów konkursu, na przykład były prywatną własnością). Spośród wielkopolskich zabytków wygrał właśnie młyn nad Lutynią. 

Jak ma wyglądać młyn nad Lutynią po rewitalizacji - zobacz wizualizacje w GALERII ZDJĘĆ

Mieszkańcy zgłaszali pomysły na funkcjonowanie młyna nad Lutynią

W ramach konkursu mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły na funkcję społeczną każdego z tych trzech zabytków. Przy czym istotna była akceptacja konserwatora zabytków oraz opinia właściciela zabytku - w przypadku młyna nad Lutynią jest nim gmina Jarocin.

reklama

W wyniku konsultacji uzgodniono, że w zabytkowym młynie nad Lutynią prowadzone będą działania stałe oraz cykliczne. Obiekt będzie pełnił funkcję muzealno-skansenową, ożywiającą lokalne grupy do działania oraz zachęcającą do wycieczek pieszo-rowerowych. Prowadzone będą również - we współpracy z lokalnymi organizacjami - działania cykliczne. Zaplanowano między innymi:

  • degustację potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy Jarocin,
  • degustację i konkurs na najlepszy chleb,
  • konkurs na najlepszą potrawę.
Planowane są warsztaty, spotkania, koncerty, zajęcia, wykłady i warsztaty dla seniorów, spotkania harcerskie, spotkania dla dzieci i młodzieży - między innymi konkursy, spektakle i lekcje. Poza tym jarociniacy i turyści będą mogli skorzystać z sezonowej kawiarenki, która ma zostać uruchomiona w zabytkowym obiekcie nad Lutynią.   

reklama

Fundacja Most the Most przeanalizowała wszystkie zgłoszone pomysły i odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu zgłoszeniowym i wybrała najlepsze. Kolejnym krokiem było podpisanie umowy i przyznanie dofinansowania na rewaloryzację zabytku oraz dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji.

Przedstawienie o młynie i umowa na jego rewitalizację

I właśnie dzisiaj - 15 marca, odbyło się takie uroczyste podpisanie umowy. Miało ono miejsce w Szkole Podstawowej w Wilkowyi. 

W niezwykłej scenerii, która została przygotowana specjalnie na tę okazję, zebrali się zaproszeni goście oraz uczniowie. Ci ostatni zaprezentowali inscenizację na temat młyna nad Lutynią, który przed laty został rozsławiony przez Jarosława Iwaszkiewicza i jego opowiadanie o zabytkowym obiekcie w Wilkowyi.  

reklama

- Bardzo wam gratuluję, że jesteście tak aktywną i odpowiedzialną społecznością. To wam oddaliśmy głos w naszym konkursie i to wasza zasługa, że jesteśmy tu dzisiaj. Państwa projekt jest przepiękny i bardzo się cieszę, że mogliśmy taką niewielką cegiełkę dołożyć do jego realizacji - podkreśliła w czasie uroczystości Brygida Ślabska, prezes Fundacji Most the Most.

Z kolei burmistrz Jarocina stwierdził, że projekt rewitalizacji młyna nad Lutynią jest „prawdziwą wisienką na torcie”. 

- O to nam chodziło, żeby młyn nad Lutynią żył i przyciągał swoim pięknem oraz tym, co się w nim będzie działo - zaznaczył Adam Pawlicki

I dodał:

- Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt. To wszystko jest waszą zasługą, całej społeczności. Dzięki temu mamy tak wspaniały efekt. 

Projekt trzech etapów rewitalizacji młyna nad Lutynią

Burmistrz Jarocina przedstawił zebranym w szkole w Wilkowyi projekt trzech etapów rewitalizacji młyna nad Lutynią.

- Już w tym roku, 1 czerwca oddana do użytku zostanie ścieżka rowerowa. Dzięki temu, jadąc dość ruchliwą drogą powiatową z Jarocina, przed w Wilkowyją skręcimy w kierunku wschodnim, zjedziemy w pole i nagle znajdziemy się w zupełnie innej przestrzeni, gdzie zobaczymy las sosnowy, rzepak i pagórki. Tą ścieżką pojedziemy do młyna nad Lutynią i dalej przez nowy most do ulicy Iwaszkiewicza - opisywał trasę rowerową włodarz gminy.

Kolejnym etapem, który jest w trakcie projektowania, będzie przebudowa młyna, która może potrwać do połowy przyszłego - 2024 roku.

- Wówczas do tego obiektu będzie można nie tylko dojechać, ale do niego wejść, obejrzeć historię Wilkowyi i naszej gminy. Porozmawiać, spotkać się ze znajomymi przy okazji różnych pomysłów i projektów, które tam będą realizowane - zapowiedział Adam Pawlicki.

Trzecim, dalekosiężnym etapem rewitalizacji młyna nad Lutynią będzie zagospodarowanie pobliskiego terenu i rzeki Lutyni. To projekt odtworzenia zapory na rzece oraz koła młyńskiego.

- Chciałbym jednak, żeby to nie była atrapa przy młynie, ale prawdziwe koło przy zaporze, które będzie pracowało i generowało energię elektryczną - wyjaśnił włodarz gminy Jarocin

W trakcie uroczystości w Wilkowyi krótką historię młyna nad Lutynią przedstawiła Katarzyna Dorsz, prezes Fundacji Rozwoju Lokalnej Społeczności i inicjatorka zgłoszenia młyna nad Lutynią do konkursu „Nasz zabytek”. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama