reklama

Można zgłaszać pomysły na zagospodarowanie młyna nad Lutynią. Do pozyskania 1 mln zł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMiejsce spotkań, koncertów, a może siedziba Koła Gospodyń Wiejskich? Masz pomysł na zagospodarowanie młyna nad Lutynią? Zgłoś go i zyskaj dla zabytku 1 mln zł - na jego renowację i adaptację do konkretnej funkcji społecznej.
reklama

Młyn nad Lutynią został zgłoszony do konkursu zorganizowanego przez Fundację Most the Most - powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zgłoś pomysł na młyn nad Lutynią - zabytek już wygrał pierwszy etap konkursu

Jednym z działań fundacji jest inicjowanie zaangażowania lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Organizacja wspiera projekty, będące odpowiedzią na potrzeby, w których realizację włączona jest społeczność lokalna.

Takim przedsięwzięciem jest konkurs „Nasz Zabytek”, do którego został zgłoszony młyn nad Lutynią. I to właśnie ten obiekt, jako jedyny z Wielkopolski, znalazł się w gronie trzech laureatów - obok budynku dawnej szkoły ludowej w Binarowej (woj. małopolskie) i zespołu dawnego szybu Franciszek kopalni Wawel w Rudzie Śląskiej (woj. śląskie).

reklama

Z województwa wielkopolskiego do konkursu wpłynęły 402 zgłoszenia na 42 obiekty zabytkowe. Ocenę formalną przeszło 35 zabytków (pozostałe nie spełniły kryteriów konkursu, na przykład były prywatną własnością). Spośród wielkopolskich zabytków wygrał właśnie młyn nad Lutynią.

Na zgłoszenie pomysłu na młyn nad Lutynią masz czas do 27 listopada

Teraz przyszedł czas na drugi etap konkursu, w którym mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły na funkcję społeczną każdego z tych trzech zabytków.

Najlepsza koncepcja ma szansę na zwycięstwo i tym samym pozyskanie dofinansowania w wysokości nawet miliona złotych na renowację i adaptację zabytku do tej konkretnej funkcji społecznej.

Dlatego mieszkańcy - do niedzieli 27 listopada - mogą zgłaszać Fundacji Most the Most pomysły na funkcję społeczną młyna nad Lutynią.

reklama

Fundacja podpowiada, jak opracować koncepcję funkcji społecznej młyna nad Lutynią.

„Zastanów się czego brakuje w Twojej okolicy. Może to:

  • miejsce spotkań,
  • wystaw,
  • koncertów,
  • zajęć edukacyjnych,
  • siedziba Koła Gospodyń Wiejskich,
  • kafejka internetowa,
  • klub dyskusyjny.
Pomysł należy uzasadnić i podać, jak go zrealizować.

Jak zgłosić pomysł na młyn nad Lutynią? 

Można to zrobić: 

  • poprzez elektroniczny formularz dostępny na stronie: www.mostthemost.pl ,
  • telefonicznie pod numerem: (22) 47-55-111 lub 517-884-088 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.
  • Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem: NaszZabytek@mostthemost.pl

Zgłoś pomysł na młyn nad Lutynią - co dalej?

Fundacja przeanalizuje wszystkie zgłoszone pomysły i odpowiedzi na pytania zadane w formularzu zgłoszeniowym. Równie istotna będzie opinia właściciela zwycięskiego zabytku oraz niezbędna akceptacja konserwatora zabytków. Na tej podstawie nastąpi wybór najlepszych pomysłów na wykorzystanie społeczne zwycięskiego zabytku.

reklama

Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z jego właścicielem i przyznanie dofinansowania na rewaloryzację zabytku oraz dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji.

Remont młyna nad Lutynią rozpoczął się od dachu

Przypomnijmy, że dwa lata temu - w 2020 roku - młyn nad Lutynią w Wilkowyi kupił w imieniu gminy Jarocin burmistrz Adam Pawlicki [więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ]. Zabytkowy obiekt razem z działką o powierzchni 300 m2 kosztował 70 tys. zł   

reklama

Po jakimś czasie rozpoczął się remont tego jednego z ważniejszych turystycznych obiektów Ziemi Jarocińskiej. Rozpoczęto go od dachu [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

Gmina na wymianę pokrycia pozyskała 200 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W kolejnym etapie samorząd będzie starał się o pozyskanie pieniędzy na dalszą modernizację zabytkowego budynku, w tym wymianę elewacji. Projekt został oszacowany na 550 tysięcy złotych.

Dużym wsparciem byłyby fundusze, które dla zwycięskiego projektu zamierza przeznaczyć Fundacja Most the Most w konkursie „Nasz Zabytek”.

Jarociński samorząd planuje również odtworzenie zapory na Lutyni, która była nieodłączną częścią infrastruktury młyna.

Zanim to nastąpi, gmina przystąpiła do budowy blisko kilometrowej ścieżki rowerowej w Wilkowyi [o tym więcej przeczytasz TUTAJ].

Ścieżka połączy się z już istniejącą przy drodze powiatowej w Annapolu, co uzupełni kolejną pętlę tras dla miłośników jednośladów.

Gmina Jarocin na budowę nowej trasy dla rowerzystów pozyskała niecałe 252 tysiące złotych funduszy unijnych.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama