Reklama

Jarocin. Czy niepubliczna placówka w Roszkowie jest źle zarządzana?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Jarocin. Czy niepubliczna placówka w Roszkowie jest źle zarządzana?  - Zdjęcie główne

Jarocin. Czy niepubliczna placówka w Roszkowie jest źle zarządzana? | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy niepubliczna szkoła w Roszkowie jest źle zarządzana? Rodzice i nauczyciele mają takie obawy. Założyli stowarzyszenie i napisali list otwarty do jarocińskich radnych.

Reklama

 

Czy niepubliczna szkoła w Roszkowie jest źle zarządzana - kontrola na żądanie rodziców i nauczycieli

 

W Niepublicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Roszkowie w 2019 roku miała miejsce kontrola. Wnioskowała o nią część nauczycieli i rodziców, którzy zarzucali szefowi placówki Maciejowi Mazurkowi nieprawidłowości w szkolnych finansach.

 

- Nigdy na nic nie ma. O cokolwiek prosimy dyrektora, zawsze odpowiedź jest jedna: „nie ma pieniędzy”. Na pomoce dydaktyczne, na remonty, na podwyżki wynagrodzeń - wiecznie nie ma pieniędzy - twierdziła wówczas jedna z nauczycielek. - To jest już nie do zniesienia. Od 15 lat przychodzi subwencja i pieniądze gdzieś znikają - dodaje Danuta Wesołek. - Mamy podejrzenia, że dyrektor pobiera dwie pensje - ze szkoły i z przedszkola. Każda to ponad 10 tysięcy złotych - mówiła.  

 

 

Czy niepubliczna placówka w Roszkowie jest źle zarządzana - co na to dyrektor?

 

Co na temat całej sytuacji mówił dyrektor Maciej Mazurek? Przyznaje, że sytuacja finansowa placówki jest tragiczna.

 

- Jeżeli gmina nie mogła unieść ciężaru utrzymania tej szkoły i zdecydowała o przekształceniu w niepubliczną, to o czym my mówimy. A ja w tej chwili mam mniej uczniów niż było wtedy - argumentował Maciej Mazurek.

 

I dodał:

 

- Do tego dochodzi wyraźna niechęć rządzących do placówek niepublicznych. Wróciły szkoły podstawowe ośmioklasowe, a wraz z nimi takie przedmioty jak chemia, fizyka, biologia czy geografia. Ja nie prowadziłem gimnazjum i teraz nagle muszę w budżecie szkoły wygenerować środki na utworzenie tematycznych pracowni, aby móc podołać realizacji programu. To jest uprawianie fikcji przez państwo.      

 

 

Czy niepubliczna placówka w Roszkowie jest źle zarządzan - ma pokazać kontrola

 

Autorzy wniosku o kontrolę zażądali sprawdzenia szkolnych finansów za okres od 2015 do 2018 roku. Pod wnioskiem podpisało się 9 nauczycieli i 6 członków rady rodziców. Kontrola została zlecona i do szkoły w Roszkowie weszli miejscy urzędnicy.

 

Sprawdzili jednak szkolne finanse tylko w zakresie dotacji, która jest przekazywana z budżetu gminy i tylko za rok 2018.

 

Kontrola nie stwierdziła naruszenia dyscypliny finansowej. Wykryła jednak kilka nieprawidłowości i przypadki niewłaściwie wydawanych pieniędzy.

 

Dlatego Maciej Mazurek został zobowiązany do zwrotu do gminnej kasy ponad 62 tys. zł. Oprócz tego szef szkoły w Roszkowie dostał do wykonania kilka zaleceń pokontrolnych.

 

Osoby podpisane pod wnioskiem o kontrolę uważały, że została ona przeprowadzona w zbyt wąskim zakresie.

 

 

Czy niepubliczna placówka w Roszkowie jest źle zarządzana - prośba rodziców o interwencję

 

Dlatego teraz napisali list otwarty do radnych Rady Miejskiej w Jarocinie z prośbą o interwencję. Pismo zostało jednak bardzo ogólnie podpisane: Zarząd oraz członkowie Stowarzyszenie Edukacyjne „Nasza przyszłość”, pod treścią nie ma żadnych nazwisk.

 

 

Wynika z niego, że Stowarzyszenie Edukacyjne „Nasza przyszłość” to nowy podmiot, który został utworzony przez część rodziców i jest gotowe poprowadzić niepubliczną placówkę w Roszkowie. Do tej pory jest ona - jako jedyna na naszym terenie - prowadzona jednoosobowo przez osobę fizyczną - Macieja Mazurka, który jest jednocześnie jej dyrektorem.  

 

 

Autorzy listu do radnych wnoszą o ponowne przeprowadzenie kontroli, tym razem od roku 2005 do 2019.

 

 

Czy niepubliczna placówka w Roszkowie jest źle zarządzana - radni chcą wysłuchać obie strony

 

Pismo trafiło do komisji oświaty, kultury i spraw społecznych rady miejskiej. jej przewodniczący Marek Tobolski zapowiada zwołanie posiedzenia komisji z udziałem dyrektora szkoły w Roszkowie Macieja Mazurka oraz przedstawicielki grona pedagogicznego - Danuty Wesołek.

 

- Obie strony mają prawo do tego, żeby się wypowiedzieć. Wysłuchamy ich i wtedy podejmiemy decyzję, co dalej - mówi Marek Tobolski. - Będę się starał, żeby takie posiedzenie odbyło się jeszcze w lutym - dodaje.  

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy