Absolwenci podstawówek wybrali szkoły średnie, w których chcieliby kontynuować naukę. Aby zwiększyć swoje możliwości na przyjęcie, mieli możliwość złożenia papierów nie tylko do jednej szkoły, ale maksymalnie do trzech.
Do szkół średnich kandyduje w tym roku półtora rocznika
Jak tylko zostały opublikowane wyniki egzaminów ósmoklasistów, każdy absolwent dostarczył je do wybrane szkoły i czekał na opublikowanie listy zakwalifikowanych - nie mylić z przyjętymi.
- To jest lista tych, którzy spełnili kryterium punktowe, które jest wymagane przy przyjęciu do naszej szkoły. Problem w tym, że w niektórych oddziałach są 34 miejsca, a zakwalifikowanych jest ponad 50 - tłumaczy Witold Bierła, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie.
Ale zaznacza:
- Ci, którzy złożyli papiery do kilku szkół mają czas do 1 sierpnia na wybór tej jednej. Dlatego dopiero po tym terminie będzie tak naprawdę wiadomo, ilu mamy uczniów w pierwszych klasach i będziemy mogli mówić o liczbie przyjętych.
I tu jest sedno problemu, ponieważ w tym roku do szkół średnich kandyduje półtora rocznika, czyli jeden rocznik tych, którzy naukę w szkole podstawowej rozpoczynali w wieku 7 lat i połowę rocznika dzieci 6-letnich.
- Taka sytuacja będzie miała miejsce jeszcze w przyszłym roku, a później będzie spadek - zaznacza Marek Tyrakowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jarocinie.
Rodzice uczniów, którzy nie dostali się do szkół średnich biją na alarm
I właśnie ten podwójny rocznik stał się przyczyną bardzo trudnej sytuacji przy naborze do szkół średnich - również w powiecie jarocińskim.
„Zainteresujcie się, co się dzieje w szkołach ponadpodstawowych, ile SETEK dzieci się nie dostało. (…) Na 34 miejsca jest zakwalifikowanych 124 i z 80 niezakwalifikowanych” - napisał do nas pan Maciej.
W podobnym tonie pisze zaniepokojona pani Iwona.
„Proszę zajmijcie się sprawą rekrutacji do szkół średnich. Z tego, co się dowiedziałam, nie ma w Jarocinie tyle miejsc, ile jest kandydatów. Gdzie mają jeździć uczniowie? Czy są tworzone kolejne klasy w szkołach? To wielki problem dla uczniów i rodziców ósmoklasistów”
Jak nabór do szkół średnich wygląda w powiecie jarocińskim?
Z informacji, które otrzymaliśmy z wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Jarocinie, które nadzoruje szkoły średnie, wynika, że absolwenci podstawówek, których jest 1.130, mają do dyspozycji 1.270 miejsc w szkołach.Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jarocinie
- Chętnych jest naprawdę dużo, ale to są osoby, które zadeklarowały pierwszy, drugi i nawet trzeci wybór naszej szkoły, tak więc trudno powiedzieć tak naprawdę, ilu mieliśmy kandydatów, którzy faktycznie chcieliby uczyć się w naszej szkole - zaznacza Marek Tyrakowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jarocinie.
W liceum miało zostać utworzonych - jak zazwyczaj - 5 klas pierwszych, ale że względu na liczbę chętnych, dyrektor najpierw wnioskował do starostwa o pozwolenie na otwarcie szóstego oddziału, a potem nawet siódmego - każdy po 34 uczniów.
- My wywiesiliśmy listy tych, którzy zostali przyjęci na podstawie punktów i kopii dokumentów. Natomiast potwierdzeniem chęci i woli nauki w naszej szkole jest przyniesienie oryginałów. Jeżeli ktoś tego obowiązku nie wypełni do 1 sierpnia, natychmiast będzie wykreślony z listy i na jego miejsce wejdzie osoba, które jest pod tak zwaną „kreską”, czyli z listy rezerwowej - tłumaczy dyrektor liceum.
Dolny próg przyjęć do ogólniaka to 127 - 128 punktów.
- Ci, którzy tyle mają, powinni zostać przyjęci - stwierdza Marek Tyrakowski.
Do siedmiu pierwszych klas liceum ogólnokształcącego powinno zostać przyjętych 238 uczniów.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie
Marek Sobczak, szef Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie przyznaje, że sytuacja jest dynamiczna.
- Robimy wszystko, żeby każdy uczeń znalazł swoją szkołę. Cały czas obserwujemy co się dziej i jesteśmy w stały kontakcie z zarządem powiatu. Była jedna narada, za chwilę będzie kolejna. Sytuacja jest wyjątkowa, dlatego my też podchodzimy do tego tematu w szczególny sposób - podkreśla dyrektor „jedynki”.
Potwierdza to Mariusz Stolecki, etatowy członek zarządu powiatu, który odpowiada za oświatę.
- Staramy się, żeby każdy uczeń miał zapewnioną kontynuację nauki w szkole na terenie naszego powiatu. Może nie będzie to szkoła pierwszego wyboru, ale mamy wyjątkową sytuację w tym roku ze względu na znacznie większą liczbę absolwentów klas ósmych - stwierdza Stolecki.
I przypomina, że w rekrutacji do szkół średnich nie obowiązuje rejonizacja.
- My oczywiście mieliśmy to skalkulowane - ilość oddziałów powinna wystarczyć dla tej liczby absolwentów klas ósmych, których mam na terenie naszego powiatu. Nie przewidzieliśmy jednej sytuacji, tego, że mamy w tym roku wyjątkowo dużo uczniów z innych powiatów i oni z wyższą niejednokrotnie punktacją zajęli miejsce naszych absolwentów - wyjaśnia Marek Sobczak.
Żeby zobrazować zapotrzebowanie na miejsca w „jedynce” dyrektor podaję, że planował utworzyć połowę oddziału na kierunku mechatronik, czyli 18 uczniów - chętnych był 40.
W tej sytuacji Marek Sobczak wnioskował o możliwość utworzenia jednego, dodatkowego oddziału technikum na kierunku informatyk i mechatronik.
W sumie w ZSP nr 1 ma zostać utworzonych 6 oddziałów technikum i 3 liceum, w których ma się uczyć maksymalnie 306 uczniów.
Z informacji, które podaje dyrektor „jedynki” wynika, że przy tak dużym zainteresowaniu nauką w technikum, mniej kandydatów jest do 3 klas liceum, gdzie są jeszcze wolne miejsca.
- W klasie z profilem humanistycznym teoretycznie są 3 wolne miejsca, z profilem politechnicznym - 16 i z nowym profilem ekonomiczno-turystycznym - 17 miejsc - podaje Marek Sobczak.
Zaznacza jednak, że do tych danych nie należy się zbytnio przywiązywać, bo sytuacja zmienia się z godziny na godzinę.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie od września będzie 11 pierwszych klas w szkole branżowej, 3 w technikum oraz 3 w liceum. Ale dyrektor Witold Bierła nie ukrywa, że ze względu na liczbę kandydatów, jest potrzeba utworzenia 12 oddziału szkoły branżowej.
Jeśli taka klasa by powstała, to do jarocińskiej „dwójki” przyjętych zostałoby 648 absolwentów klas ósmych (limit uczniów w klasie przyjęty przez ZSP nr 2 to 36 osób - przyp. red.).
Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach
Nadmiar kandydatów ma również Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach, gdzie prawdopodobnie będzie musiał zostać uruchomiony dodatkowy - czwarty oddział technikum. W sumie do klas pierwszych będzie tam uczęszczać około 136 uczniów.
Liceum Społeczne i liceum w Akademii Dobrej Edukacji w Jarocinie
Na terenie powiatu jarocińskiego są także dwie niepubliczne szkoły średnie. Do pierwszej klasy liceum w Zespole Szkół Społecznych w Jarocinie przyjętych zostanie 22 uczniów - kandydatów było 33.
Z kolei do liceum w Akademii Dobrej Edukacji było 32 kandydatów, przyjętych zostało 17.
- Nasza rekrutacja trwała od stycznia i zakończyliśmy ją jeszcze przed egzaminem ósmoklasistów. Bierzemy pod uwagę tylko kandydatów, dla których jesteśmy szkołą pierwszego wyboru. To oczywiście jest związane ze specyfiką naszej szkoły - wyjaśnia Karolina Maćkowiak, dyrektor ADE Jarocin.
Jaka jest Wasza opnia na temat problemów z naborem do szkół średnich, czy jesteście wśród rodziców, których dziecko nie dostało się do wybranej szkoły - piszcie w komentarzach.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.