Reklama

Matura 2022. Znamy wyniki. Jak poszło uczniom jarocińskich szkół?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Kinga Matłoka

Matura 2022. Znamy wyniki. Jak poszło uczniom jarocińskich szkół? - Zdjęcie główne

Maturzyści po odebraniu wyników egzaminu maturalnego | foto Kinga Matłoka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wyniki matur 2022. 5 lipca 2022 - ten dzień tegoroczni maturzyści zapamiętają na długo. To właśnie dziś odebrali wynik swoich egzaminów maturalnych. Jak im poszło?

Reklama

Ile osób przystąpiło do egzaminu maturalnego 2022?

W maju w salach egzaminacyjnych w całej Polsce stawiło się 268 257 osób w tym 34 obywateli Ukrainy. Egzamin dojrzałości w pierwszym terminie zdało 209 837 uczniów, co daje 78,2% wszystkich przystępujących. Prawo do poprawki, która odbędzie się w sierpniu ma 41 587 osób (15,5%), zaś do egzaminu w kolejnych latach przystąpić będzie mogło 16 833 zdających (6,3%).

Utrudnione przygotowania

Tegoroczni maturzyści mieli bardzo utrudnione przygotowania do swoich egzaminów. Uczniowie technikum w pierwszym roku nauki stracili miesiąc w szkole z powodu strajku nauczycieli. Kolejne dwa lata spędzili praktycznie w całości domu w związku z pandemią koronawirusa.

Ten sam problem dotyczył także uczniów liceum. Dopiero w ostatnim roku szkolnym wszyscy wrócili do normalnej stacjonarnej pracy. Jak mówią nam dyrektorzy placówek z powiatu jarocińskiego, taka forma nauki miała zdecydowanie wpływ na to, jak prezentują się tegoroczne rezultaty abiturientów.

Co musieli zdawać uczniowie podczas tegorocznych egzaminów maturalnych?

Abiturienci musieli przystąpić do egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz do minimum jednego wybranego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Podobnie, jak w latach ubiegłych nie było egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego, co było spowodowane pandemią koronawirusa.

Co ważne uczniowie musieli opanować materiał, który został określony w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 roku, a więc dokładnie takich samych, które mieli ubiegłoroczni maturzyści.

Jak wypadło województwo wielkopolskie i powiat jarociński?

Tegoroczne egzaminy maturalne zdało 78% uczniów z województwa wielkopolskiego. 16% ma prawo do poprawki, zaś sześć procent musi poczekać do przyszłego roku. W klasyfikacji województw wielkopolskie wyprzedziły tylko województwa mazowieckie, małopolskie i podkarpackie. Taki sam wynik jak nasze województwo mają z kolei województwo śląskie i świętokrzyskie.

Jeśli chodzi o powiaty, to w przypadku powiatu jarocińskiego egzamin dojrzałości zdało 86% abiturientów. Jest to najlepszy wynik, patrząc na sąsiadujące z naszym inne powiaty. Należy tu jednak pamiętać, że wielu uczniów, którzy uczęszczają do jarocińskich placówek oświatowych, zamieszkuje właśnie powiaty ościenne.

Jak wypadły poszczególne szkoły powiatu jarocińskiego?

Najlepiej wypadł Zespół Szkół Społecznych, którego uczniowie tegoroczne egzaminy maturalne już za pierwszym razem zdali w stu procentach. Szansę na maksymalny wynik ma także Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Czy to się uda? Przekonamy się w sierpniu, kiedy to do poprawki przystąpi troje uczniów. Podobnie jest w Centrum Kształcenia Dorosłych. Blisko stu procent jest także Akademia Dobrej Edukacji. Tam do poprawki w sierpniu przystąpi jeden uczeń

Wyniki poszczególnych szkół

Zespół Szkół Społecznych w Jarocinie

Przystąpiło: 8 uczniów

Zdało: 8 uczniów (100%)

Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Tadeusza Kościuszki

Przystąpiło: 159 uczniów 

Zdało: 156 uczniów (98,1%)

Nie zdało: 3 uczniów (1,9%)

Prawo do poprawki ma: 3 uczniów (100%)

Akademia Dobre Edukacji w Jarocinie

Przysytąpiło: 8 uczniów

Zdało: 7 uczniów (87,5%)

Nie zdał: 1 uczeń (12,5%)

Prawo do poprawki ma: 1 uczeń (100%)

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie

Przystąpiło: 225 uczniów

Zdało: 195 uczniów (86,7%)

Nie zdało: 30 uczniów (13,3%)

Prawo do poprawki ma: 27 uczniów (90%)

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie

Przystąpiło: 127 uczniów

Zdało: 101 uczniów (79,5%)

Nie zdało: 26 uczniów (20,5%)

Prawo do poprawki ma: 20 uczniów (76,9%)

Zespół Szkół Przyrodniczo - Biznesowych w Tarcach 

Przystąpiło: 41 uczniów

Zdało: 28 uczniów (68,3%)

Nie zdało: 13 uczniów (31,7%)

Prawo do poprawki ma: 9 uczniów (69,2%)

Centrum Kształcenia Dorosłych w Jarocinie

Przystąpiło: 15 uczniów

Zdało: 12 uczniów (80%)

Nie zdało: 3 uczniów (20%)

Prawo do poprawki ma: 3 uczniów (100%)

 

Co o tegorocznych egzaminach maturalnych sądzą dyrektorzy szkół?

Marcin Zwierzyński, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych w Jarocinie

Sami uczniowie byli zaskoczeni, że matury wypadły aż tak dobrze. Pamiętajmy, że jesteśmy świeżo po pandemii, a mimo to nauka zdalna naszym uczniom nie sprawiła większych problemów w przygotowaniu. Naszym atutem było jednak to, że nasza szkoła jest kameralna i łatwiej było nam dotrzeć do uczniów i im pomóc w przygotowaniach do egzaminów.

Marek Tyrakowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie

Wszyscy obawialiśmy się, jak z powodu pandemii pójdą matury. Muszę jednak powiedzieć, że z poziomu podstawowego jestem bardzo zadowolony. Z poziomu rozszerzonego nieco mniej, bo w porównaniu z poprzednimi latami wyniki są gorsze, choć oczywiście jest to spowodowane pandemią. Generalnie szkoła wypadła bardzo dobrze, co zawdzięczamy także przeprowadzeniu więcej niż jednego próbnego egzaminu.

Marek Sobczak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie

Nie było większych niespodzianek i zdawalność matur w naszej szkole mamy na podobnym poziomie, co w latach poprzednich. Wiele jednak zależało od samych uczniów i ich podejścia do nauki, bo nawet nauka zdalna mogła sprawić, że wiele się z niej wyniosło. Dobrze jednak, że wróciliśmy do nauki stacjonarnej, bo dzięki temu udało się nadrobić ewentualne braki i dzięki temu wyniki nie odbiegają od tych z lat poprzednich.

Opinie tegorocznych maturzystów o ich egzaminach

O opinie na temat tegorocznych matur spytaliśmy także tych, którzy je w maju pisali. Ciężko było znaleźć kogoś, kto nie wychodził ze szkoły szczęśliwy. Abiturienci najbardziej zadowoleni byli z matematyki, której zawsze się obawiają, gdyż w wielu przypadkach wynik był wyższy, niż zakładali. Wielu osobom radość sprawił także wynik z przedmiotów rozszerzonych, np. geografii.

Zapytaliśmy ich także o to, co planują w przyszłości. Większość wybiera się na studia. Spośród kierunków najczęściej padają te związane z politechniką. Pojawia się także dziennikarstwo czy pedagogika. Zanim jednak tegoroczni maturzyści podejmą dalszą edukację, należą im się zasłużone i najdłuższe w życiu wakacje.

Kiedy poprawka matury 2022?

Uczniowie, którzy nie zdali jednego egzaminu, mają prawo przystąpić do jego poprawy. By to zrobić, do wtorku 12 lipca muszą oni złożyć oświadczenie ponownego przystąpienia do egzaminu z danego przedmiotu. Część pisemna egzaminu poprawkowego odbędzie się we wtorek 23 sierpnia o godzinie 9:00. Wyniki poprawki będą dostępne w piątek 9 września. Osoby, które nie zdały więcej niż jednego egzaminu, będą musiały poczekać przynajmniej do maja przyszłego roku.

 

A jak Wam poszło na Waszym egzaminie maturalnym? A może zdawaliście go w tym roku? Pochwalcie się wynikami w komentarzach.

 

ZOBACZ WIDEO. Pierwsze komentarze po wynikach matur 2022

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy