reklama
reklama

Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie z nagrodami im. gen. Taczaka [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Msza św., składanie kwiatów, odpalenie rac, wręczenie nagród im. gen. Stanisława Taczaka, otwarcie wystawy i promocja powieści o tematyce powstańczej złożyły się na obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 2022.
reklama

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, który został ustanowiony w zeszłym roku, odbyły się po raz drugi w Jarocinie. Rozpoczęły się złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą uczestników zrywu niepodległościowego, która znajduje się na ścianie krużganków kościoła św. Marcina.

Później odprawiona została msza św. w intencji bohaterów z przełomu 1918 i 1919 roku. W kazaniu ksiądz prałat Dariusz Matusiak przywołał słowa Ignacego Jana Paderewskiego. To właśnie przyjazd do Poznania tego wielkiego pianisty i kompozytora był impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.   

- Po długich latach niewoli Ojczyzna się odradza. Odbudować się musi na tych samych podstawach, na których tu pierwsza budowa poczęta została. Żadne, najmędrzej zorganizowane stronnictwo Ojczyzny odbudować nie zdoła. Do tego dzieła trzeba jedności i zgody wszystkich, miłości i siły, wiary i zaparcia się samego siebie, do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc zespołu - zacytował kapłan. 

Wyraził również wdzięczność tym wszystkim, którzy przyczynili się do ustanowienia 27 grudnia świętem narodowym. 

Po zakończeniu Eucharystii na ul. Kościelnej kibice Lecha Poznań odpalili jak co roku race. Dalsza część uroczystości odbyła się w Kamienicy Kultury. Zwykle miała ona miejsce w ratuszu, ale jak podkreślił burmistrz Adam Pawlicki będzie on niedostępny na pewno do końca przyszłego roku. Obiekt jest w gruntownym remoncie. 

Kto w tym roku otrzymał nagrodę im. gen. Stanisława Taczaka?  

Pierwszym punktem uroczystości było wręczenie Nagrody Burmistrza im. gen. Stanisława Taczaka za zasługi dla Ziemi Jarocińskiej. Laureaci otrzymują pamiątkową statuetkę, która jest miniaturą pomnika Stanisława Taczaka, znajdującego się na rynku w Mieszkowie, niedaleko domu rodzinnego pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego.

Wyróżnienie przyznawane jest za zasługi i wybitne osiągnięcia m.in. w takich dziedzinach, jak oświata i wychowanie, kultura i ochrona zabytków, sport i turystyka, ochrona zdrowia, ochrona środowiska, rozwój infrastruktury. Tę część obchodów uświetniły występy uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Jarocinie - klasy perkusji oraz sekcji wokalnej "Music Voice and Joy" prowadzonej przez Beatę Godniak. 

W tym roku w gronie laureatów znaleźli się: firma RBB Stal, Chór im. Kazimierza Tomasza Barwickiego oraz projektant zieleni - Piotr Kociński. Ten ostatni w swoim wystąpieniu po wręczeniu statuetki stwierdził, że nie traktuje tej nagrody indywidualnie, ale jako docenienie pracy całego zespołu, który zajmował się rewitalizacją parków i projektowaniem terenów zielonych w Jarocinie. 

- Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się w znaczący sposób do rozwoju i promocji gminy Jarocin - powiedział z kolei Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Co ciekawe RBB Stal otrzymało Taczaka już po raz drugi. Pierwszą statuetkę przyznano firmie, która w tym roku świętuje 65-lecie działalności, osiem lat temu, gdy burmistrzem był Stanisław Martuzalski. W imieniu "Barwickiego" statuetkę odebrała wiceprezes Wiesława Pieszak. W tym roku udało się - z rocznym opóźnieniem - zorganizować obchody 130-lecia powstania koła śpiewaczego, którego tradycje podtrzymuje chór pod dyrekcją Kaspra Ekerta. Była okazja do zdjęć. Laureaci wpisali się również do księgi pamiątkowej.    

Na zakończenie obchodów 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyło się otwarcie wystawy „Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Jarocińskiej” oraz spotkanie autorskie z Kamilem Sobikiem - autorem książki „W drodze do wolności”, która jest powieścią osadzoną w stolicy Wielkopolski w pierwszych dniach niepodległościowego zrywu. 

Laureaci Taczaków 2022

RBB STAL

Grupa RBB - STAL powstała na gruncie tradycji rodzinnej firmy rzemieślniczej założonej w 1957 roku przez Janinę i Floriana Rybka. Od tego czasu istnieje nieprzerwanie, zmieniając w ciągu ostatnich lat nazwę, udziałowców, formę prawną i profil działalności. Kolejno z zakładu rzemieślniczego powstała spółka cywilna, a następnie spółka jawna.

RBB Stal zaczynało jako zakład rzemieślniczy, w którym zatrudnione były cztery osoby. Obecnie jest to jeden z największych zakładów produkcyjnych w Jarocinie, gdzie na co dzień pracuje kilkaset osób.
Profil działalności spółki obejmował: produkcję kołnierzy stalowych, konstrukcje stalowe, handel wyrobami hutniczymi oraz usługi cięcia tlenem i plazmą.

Pragnąc sprostać wysokim wymaganiom rynku, w połowie 2003 roku  firma RBB-Stal uruchomiła  nowy oddział - Stalowe Centrum Serwisowe, zwiększając tym samym profil swojej działalności.
Pierwsze wyroby z Jarocina trafiły za granicę już w 1983 roku, gdy firma uzyskała pozwolenie na eksport do RFN-u. Dwadzieścia pięć lat temu rozpoczęła współpracę z krajami skandynawskimi.

W 2007 roku, w związku z dynamicznym rozwojem firmy, wspólnicy ówczesnej spółki jawnej RBB-Stal Borusiak Sp. J. podjęli decyzję o przekształceniu spółki w dwa przedsiębiorstwa. Podział ten nastąpił ze względu na odrębność terytorialną zakładów i przedmiot prowadzonej działalności.

Nowoutworzone  firmy przejęły nie tylko kadrę i zaplecze dotychczasowych oddziałów firmy RBB-Stal Borusiak Sp.J., ale również jej ponad 50-letnie doświadczenie. Na sukces grupy RBB-STAL  pracuje obecnie stabilna i zgrana załoga licząca ponad 200 osób. Właściciele inwestują w rozwój personelu, co stanowi o sile RBB Stal.

Chór im. Kazimierza Tomasza Barwickiego

Chór został założony 8 marca 1891 roku przez Kazimierza Tomasza Barwickiego jako Koło Śpiewackie przy Towarzystwie Muzycznym. Chór skupia 55 członków, jest zespołem mieszanym. Jego członkowie śpiewają a capella utwory muzyki dawnej i współczesnej, partie z oper, kolędy polskie i zagraniczne, utwory patriotyczne i pieśni ludowe.

Kazimierz Barwicki, wybitny polski dyrygent chóralny, wydawca i działacz polskiego ruchu śpiewaczego urodził się 29 grudnia 1871 roku w Witaszycach. Był założycielem Koła Śpiewaczego w Jarocinie. Od 1908 do śmierci był sekretarzem generalnym wielkopolskiego Związku Kół Śpiewaczych. Zmarł 20 stycznia 1931 r. w Poznaniu.

Do końca 2016 roku funkcję prezesa przez 30 lat pełniła Emilia Zdrojowa, która w chórze śpiewa nieprzerwanie 64 lata. Z początkiem 2017 roku zastąpiła ją Halina Florczyk. Przy okazji 100-lecia chóru "Barwicki" otrzymał nowy sztandar. Pamiątkowa tablica na Rynku została ufundowana z inicjatywy chórzystów. W jej odsłonięciu w 1997 roku uczestniczyli członkowie rodziny Barwickich. Przez 130 lat chór miał 21 dyrygentów i 24 prezesów. Obecnie zrzesza 45 osób. Dla wszystkich członków chóru to coś więcej niż zespół, w którym mają okazję śpiewać. To rodzina, z którą dzielą się radością i spędzają czas.

Inż. arch. krajobrazu Piotr Kociński

Zaprojektował zieleń i małą architekturę na Rynku oraz na ulicach: Wrocławskiej, Śródmiejskiej, Św. Ducha i Kościelnej w Jarocinie. Współprojektował także infrastrukturę drogową w tym zakresie. Był głównym projektantem zieleni, małej architektury oraz ścieżek parkowych w Parku Radolińskich. Zaprojektował m.in. Park przy ul. Szubianki, Park Gorzeńskiego oraz zieleń przyuliczną wzdłuż ul. Wojska Polskiego, Skarżyńskiego i Wrocławskiej wraz z 5 skwerami przy tych ulicach (zieleń, małą architekturę i ścieżki).

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama