O rocznicy sakry biskupiej przypomniała diecezja kaliska na swoim fanpage'u, prosząc jednocześnie wiernych o modlitwę w jego intencji.
Urodzony w Jarocinie, a pochodzący z Goli w gminie Jaraczewo ksiądz kanonik Damian Bryl przyjął święcenia biskupie 8 września 2013 roku, w uroczystość Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w katedrze w Poznaniu. Było to związane z nominacją na biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.
Czterdziestoczteroletni wówczas kapłan był najmłodszym biskupem w Polsce. Uroczystej mszy św. z udzieleniem trzeciego stopnia święceń przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki - metropolita poznański. Współkonsekratorami byli: arcybiskup Celestino Migliore - Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz biskup pomocniczy Zdzisław Fortuniak. W trakcie Eucharystii po nałożeniu rąk i modlitwie święceń, namaszczeniu głowy olejem świętym, nastąpiło przekazanie mitry i pastorału.
W swoim herbie ksiądz Damian Bryl umieścił jedynie krzyż i napis „Caritas Christi urget nos” („Miłość Chrystusa przynagla nas” z 2. Listu św. Pawła do Koryntian 5,14). Uroczystości byly transmitowane przez Radio Emaus i Telewizje Trwam. We mszy św. uczestniczyła będzie również spora reprezentacja parafii Jaraczewo, a także delegacja z Goli, czyli rodzinnej wioski nominata. Do Poznania wybrał się także Dariusz Strugała - ówczesny wójt gminy Jaraczewo oraz kilkunastoosobowa grupa radnych. Obecni był również jarociniacy, m.in. nauczyciele księdza Damiana z Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie. Zdjęcia z uroczystości sprzed dekady można zobaczyć w GALERII.
Został biskupem kaliskim, ale nadal jest członkiem OSP w rodzinnej Goli
Biskup Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie, jako pierwszy syn Jana i Doroty z domu Zawodnej. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Goli i Zbiorczej Szkoły Gminnej w Jaraczewie oraz do Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie, gdzie w 1988 roku zdał maturę. Po skończeniu szkoły średniej wstąpił do poznańskiego seminarium. W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby. W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej.W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii. Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006). W latach 2006-2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował Damiana Bryla biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”). Biskup Damian Bryl w Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny. W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.
25 stycznia 2021 roku został mianowany przez papieża Franciszka ordynariuszem diecezji kaliskiej. Kanoniczne objęcie diecezji odbyło się 11 lutego, a ingres do katedry kaliskiej - 27 marca 2021 r. Biskup kaliski Damian Bryl jest członkiem honorowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Goli. W zeszłym roku, w kwietniu hierarcha odprawił mszę pogrzebową franciszkanina - brata Longina Wyzuja, który tak samo jak biskup pochodził z Goli. W maju tego roku biskup przewodniczył sumie odpustowej w parafii Matki Bożej Fatimskiej, która była jednocześnie dziękczynieniem w 25. rocznicę utworzenia parafii. Przy tej okazji poświęcił również kaplicę Miłosierdzia Bożego, która znajduje się w dolnej kondygnacji kościoła na Ługach.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.