Reklama

Biskup kaliski Damian Bryl zabrał głos w sprawie papieża Jana Pawła II

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum LO Jarocin

Biskup kaliski Damian Bryl zabrał głos w sprawie papieża Jana Pawła II - Zdjęcie główne

Biskup kaliski Damian Bryl zabrał głos w sprawie papieża Jana Pawła II | foto archiwum LO Jarocin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biskup Damian Bryl poprosił członków Akcji Katolickiej, aby podjęli mądre działania związane z przekazywaniem dziedzictwa św. Jana Pawła II. To odpowiedź na szum medialny związany z opublikowaniem przez TVN reportażu "Franciszkańska 3".

Reklama

Premiera reportażu "Franciszkańska 3" odbyła się w poniedziałek 6 marca w programie "Czarno na białym" TVN24. Jego autor Marcin Gutowski wziął pod lupę okres, w którym Karol Wojtyła, przed wyborem w październiku 1978 roku na papieża, przez dwie dekady był kolejno biskupem i arcybiskupem krakowskim. Pojawiły się w nim zarzuty, że hierarcha miał w tym czasie tuszować przypadki pedofilii wśród osób duchownych.

Program wywołał burzliwą dyskusję we wszystkich mediach oraz lawinę reakcji. Kilka dni do emisji reportażu Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Zaproponowali ją politycy Zjednoczonej Prawicy. Na zamieszanie wokół papieża-Polaka zareagowała m.in. była premier, a obecnie europosłanka Beata Szydło oraz premier Mateusz Morawiecki. Głos zabrali również przedstawiciele Kościoła. 

"Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie" - napisał arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w w swoim oświadczeniu w sprawie publikacji medialnych dotyczących papieża Polaka.  

Jednocześnie arcybiskup poznański podkreślił, że obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów.

"Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów" - podkreślił hierarcha. 

Biskup kaliski zabrał głos w sprawie Jana Pawła II. O co poprosił? 

Z kolei biskup kaliski Damian Bryl poruszył temat związany z Janem Pawłem II na zebraniu Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, które odbyło się 10 marca. Nie odniósł się jednak do tez postawionych w reportażu ani do ich wiarygodności. Jak informuje diecezja kaliska, ordynariusz poprosił członków AK, aby podejmowali mądre działania związane z przekazywaniem dziedzictwa, jakie pozostawił nam nasz papież. 

- Chciałbym zaprosić, aby szukać sposobów, jak innym pokazać wielkość i ważność tej postaci, także tym, którzy dzisiaj próbują podważać jego autorytet. Osoba Jana Pawła wszystkich nas łączyła. Bardzo zależy mi, żeby było w nas uszanowanie tej postaci i pokazywanie jej w dobrym duchu, który jednoczy - podkreślił biskup kaliski. - Bardzo chciałbym, żebyśmy wracali do nauczania Jana Pawła II, aby ono nas kształtowało i abyśmy razem szukali sposobów jak innym pokazać te jego treści ważne dla Kościoła, ojczyzny i całego społeczeństwa. 

Zebranie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej poprzedziła msza św. w kaplicy ośrodka Caritas Diecezji Kaliskiej „Imbir” w Kaliszu, której przewodniczył ordynariusz diecezji kaliskiej. W Eucharystii i spotkaniu uczestniczyli asystenci kościelni parafialnych oddziałów AK m.in. ksiądz Jarosław Gzik, proboszcz parafii w Żerkowie i dziekan dekanatu żerkowskiego. 

Akcja Katolicka w diecezji kaliskiej została powołana do istnienia przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę w 1995 r.  Działa na zasadach i prawach stowarzyszenia. Jego celem jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. W diecezji działa ponad 50 oddziałów parafialnych, do których należy ponad 500 członków. Pod względem liczebności diecezja kaliska znajduje się na trzecim miejscu w Polsce. Do najważniejszych przedsięwzięć należą m.in. Ekstremalna Droga Krzyżowa oraz pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę, która odbywa się w dniach 11-15 sierpnia. 

W zeszłym roku obchodzona była 25. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Kalisza. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy