reklama
reklama

25-lecie rady powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uroczystości jubileuszowe z okazji 25-lecia działalności powiatowej rady Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Jarocinie odbyły się w Goli. W wiosce, w której sołtysem jest przewodniczący Bartosz Banaszak.
reklama

Uroczystości jubileuszowe zostały zorganizowane przez radę powiatową Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Jarocinie w piątek (10 grudnia) na sali wiejskiej w Goli. Przewodniczący Bartosz Banaszak jest również sołtysem tej wioski. Niedawno zostały w niej zorganizowane pokazy sprzętu rolniczego. Wzięli w nich udział zaproszeni goście, a wsród nich Piotr Walkowski, prezes WIR, który zwrócił uwagę, że dzieje samorządu rolniczego na ziemiach polskich mają o wiele dłuższą historię.

Pierwszą izbę rolniczą zawiązano bowiem już w 1895 r. na mocy prawodawstwa pruskiego. Powołano wtedy Izbę Rolniczą w Poznaniu. Do jej zadań należały m.in.: reprezentacja i obrona interesów rolnictwa i leśnictwa, prowadzenie szkół rolniczych oraz wspieranie postępu technicznego w produkcji rolnej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przejęcie Izby Rolniczej w Poznaniu przez władze polskie nastąpiło 20 stycznia 1919 r. na mocy dekretu Naczelnej Rady Ludowej. W tym roku obchodzona jest 25. rocznica odrodzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej. To właśnie dzięki staraniom grupy pasjonatów doszło do uchwalenia 14 grudnia 1995 r. ustawy o izbach rolniczych. Dzięki niej został reaktywowany rolniczy samorząd. Wybory do Poznańskiej Izby Rolniczej odbyły się 2 czerwca 1996 r.

Mimo że miała to być radosna uroczystość jubileuszowa w wystąpieniu prezesa Walkowskiego nie brakowało odniesień do trudności, na jakie napotykają rolnicy, szczególnie w ostatnim czasie. Zwrócił jednak też uwagę na to, że w ośmioosobowej radzie powiatowej są wyłącznie mężczyźni. Zachęcał zatem do tego, aby do zarządzania dopuścić również panie. 

W trakcie spotkania wręczone zostały medale i podziękowania. Otrzymały je osoby, które wspierają działność WIR. Przewodniczący powiatowy Bartosz Banaszak przygotował 18 pamiątkowych statuetek, które otrzymały osoby prywatne, ale również Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich z Goli

 

Tytuł "Honorowego Członka Rady Powiatowej WIR" otrzymali:

  • Stanisław Orpel
  • Kazimierz Typański (w jego imieniu wyróżnienie odebrał syn - Zbigniew Typański)
Medalion im. Dr. Aleksandra Hrabiego Szembeka przyznano:

  • Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Jarocinie (odebrał prezes Janusz Namysłowski)
  • Ryszardowi Kołodziejowi
  • Janowi Grześkowi
Odznaką honorową "Zasłużony dla Rolnictwa" uhonorowano:

  • Sławomira Mikołajczaka
  • Jacka Włoszczyka
  • Karola Kubisa
  • Jerzego Banaszaka
Brązową odznakę "Zasłużony dla Samorządu Rolniczego" otrzymali:

  • Agnieszka Typańska
  • Marcin Gościniak
  • Marcin Krawczyk
  • Witold Kubiak
Na pamiątkę jubileuszowego spotkania wszyscy otrzymali okolicznościowe kubki, a panie dodatkowo po róży. Oprócz życzeń od zaproszonych gości był również toast szampanem, wspólny posiłek i urodzinowy tort. 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama