Reklama

18 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia - to dzisiaj

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjecie poglądowe

18 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia - to dzisiaj - Zdjęcie główne

18 listopada, przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia - to dzisiaj | foto Zdjecie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 18 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia - to dzisiaj.

Reklama

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarocinie przypomina, że w trzeci czwartek listopada obchodzony jest corocznie Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Sanepid podkreśla, że rzucenie palenie jest korzystne dla wszystkich palaczy, bez względu na wiek.

Światowy Dzień Rzucania Palenia. Wchłaniamy substancje rakotwórcze

Wraz z dymem tytoniowym wchłaniamy do organizmu ponad 7 tysięcy substancji szkodliwych. Ponad 70 z nich to substancje rakotwórcze, które powodują ciężkie, często nieuleczalne choroby - raka płuc, obturacyjną chorobę płuc czy zawał serca.

Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.

Badania wykazały, że dym tytoniowy:
- podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka,
- ma właściwości alergizujące,
- działa toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy).

Od kilkunastu lat alternatywą dla tradycyjnych papierosów stały się e-papierosy. Prowadzone od kilku lat badania coraz częściej dowodzą, że są one równie szkodliwe co tradycyjne. Coraz mniej także mówi się o ich skuteczności przy rzucaniu nałogu, a więcej o szkodliwym działaniu na zdrowie.

Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak rzucić szkodliwy nałóg?

Wynika z tego, że palenie jest szkodliwe niezależnie od metody dostarczania nikotyny. Jak zatem rzucić ten nałóg?

Niezwykle istotnym elementem procesu rzucania palenia jest motywacja. Rzucanie palenia to ogromne wyzwanie z powodu silnych właściwości uzależniających nikotyny.

Jeżeli chcesz rzucić palenie, a nie możesz sobie poradzić z tym sam, możesz skonsultować się z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym - tel. 801-108-108, dla telefonów komórkowych (22) 211-80-15.

Pracujący tam eksperci od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 21.00 oraz w soboty w godzinach od 9.00 do 15.00 udzielają porad, proponują wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia palenia, pomagają w opracowaniu indywidualnego planu działania.

Więcej informacji na temat zdrowego życia bez tytoniu można znaleźć na stronach internetowych: http://jakrzucicpalenie.pl/  oraz http://www.planujedlugiezycie.pl/

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.  Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy