Już w najbliższą sobotę startuje 79. Tour de Pologne. Jak co roku dzika karta została przyznana kolarskiej reprezentacji Polski. Składa się ona głównie z zawodników, którzy na co dzień jeżdżą w niższych kategorią wyścigach po polskich szosach, gdyż największe gwiazdy polskiego kolarstwa, jak np. Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) startują w swoich macierzystych ekipach, a biało-czerwony strój przywdziewają tylko na mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie.
Wśród kandydatów do reprezentacji Polski na Tour de Pologne zawsze był dobrze spisujący się, pochodzący z Jarocina Maciej Paterski. Tym razem popularnego „Patery” zabraknie na starcie wyścigu dookoła Polski, gdyż selekcjoner Tomasz Brożyna uznał, że są zawodnicy, którzy prezentują lepszą dyspozycję.
Dlaczego Maciej Paterski nie wystartuje w Tour de Pologne?
Przyczyną braku startu Macieja Paterskiego w Tour de Pologne jest kontuzja pleców, przez którą zawodnik Voster ATS Team, musiał poddać się na początku czerwca operacji kręgosłupa. Przez wspomniany uraz „Patera” nie mógł stanąć do obrony tytułu Mistrza Polski, który wywalczył w ubiegłym roku. Co prawda Jarocinianin wrócił już na rower i wystartował już w wyścigu V4 Bicycyle Race - Grand Prix Polski oraz Gemenec Grand Prix, ale jak widać po składzie reprezentacji Polski nie znalazł uznania w oczach Tomasza Brożyny - selekcjonera reprezentacji Polski. Wygląda na to, że Paterski będzie starał się pomału wrócić na właściwe tory i być może uda mu się załapać do kadry naszego kraju na nadchodzące Mistrzostwa Europy bądź Mistrzostwa Świata.
Dalsza część tekstu pod linkiem
Starty Macieja Paterskiego w Tour de Pologne
Od momentu przejścia na zawodowstwo Maciej Paterski jak do tej pory opuścił Tour de Pologne tylko raz w 2012 roku. W latach 2009 - 2011 oraz w roku 2013 wystartował w TdP w barwach Liquigas-Cannondale. Wtedy też zanotował najlepszy indywidualny występ w naszym narodowym wyścigu (w 2009 roku zajął 23. miejsce). W latach 2014 - 2017 Paterski stawał na starcie imprezy organizowanej przez Czesława Langa jako kolarz CCC Sprandi Polkowice. Wtedy też dwukrotnie okazał się najlepszym „góralem” wyścigu (w 2014 i 2015 roku). Od 2018 roku, kiedy to zaczął ścigać się najpierw w zespole Wibatech Merx 7R a później Voster ATS Team był powoływany do reprezentacji Polski. W biało-czerwonej koszulce „Patera” został najaktywniejszym kolarzem wyścigu w 2020 roku.
Najważniejsze osiągnięcia w karierze Macieja Paterskiego
Poza zwycięstwami w klasyfikacjach pobocznych naszego narodowego wyścigu do największych sukcesów Macieja Paterskiego można zaliczyć Mistrzostwo Polski w jeździe ze startu wspólnego (2021), wygrany etap Volta Ciclista a Catalunya i dzierżenie przez dwa dni koszulki lidera tego wyścigu (2015), dziewiąte miejsce w Amstel Gold Race (2015), zwycięstwo w Tour of Croatia (2015), szóste miejsce w Bretagne Classic Ouest-France (2016), zwycięstwo w Tour of Norway (2014), siódme miejsce w Mistrzostwach Europy w wyścigu ze startu wspólnego (2020) oraz liczne zwycięstwa na krajowym podwórku.
Maciej Paterski startował także kilkukrotnie w Wielkich Tourach, tzn. najbardziej prestiżowych kolarskich wyścigach, nie licząc Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich, a więc Giro d’Italia, Tour de France i Vuleta a Espana. Najlepiej poradził sobie w wyścigu dookoła Hiszpanii w 2013 roku, gdzie zajął 54. miejsce. Swój jedyny start w Tour de France ukończył na 69. pozycji (2011), zaś w Giro najwyżej był 79. (2015).
Jak przebiega trasa tegorocznego Tour de Pologne?
79. Tour de Pologne wystartuje w sobotę 30 lipca w Kielcach. Meta pierwszego etapu będzie miała miejsce w Lublinie. Następnie kolarze przejadą przez Chełm, Zamość, Kraśnik, Janów Lubelski, Leżajsk, Jarosław, Przemyśl, Lesko, Ustrzyki Dolne, Hotel Arłamów, Sanok, Łańcut, Rzeszów, Nowy Targ, Skawinę, by w piątek 5 sierpnia zafiniszować w Krakowie. W tegorocznej edycji kolarze, którzy dotrą do mety w Krakowie pokonają nieco ponad 1209 kilometrów.
Na starcie według wstępnych planów mają stanąć mistrz olimpijski Richard Carapaz (Ekwador), trzeci kolarz Tour de France 2020 Richie Porte (Australia), były mistrz świata Michał Kwiatkowski (wszyscy Ineos Grenadiers), Diego Ulissi, Davide Formolo (obaj Włochy) Marc Hirschi (Szwajcaria, wszyscy UAE Team Emirates), Sergio Higuita (Kolumbia), Sam Bennett (Irlandia, obaj Bora-Hansgrohe), Pello Bilbao (Hiszpania, Bahrain-Victorious), Arnaud Demare (Francja, Groumpa-FDJ), Mark Cavendish (Wielka Brytania, Quick-Step Alpha Vinyl), Tim Wellens oraz Thomas De Gendt (obaj Belgia, obaj Lotto Soudal)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.