Reklama

Sukces młodego dudziarza z Jarocina. Fryderyk Jankowski zwyciężył w konkursie w Kazimierzu Dolnym [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Fryderyk Jankowski zadebiutował na 56. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. I był to debiut udany, bo wspólnie ze swoim nauczycielem - Piotrem Góreckim zwyciężył w kategorii "Mistrz i Uczeń".

Reklama

Na a 56. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Fryderyk Jankowski wraz z swoim nauczycielem Piotrem Górecki z Poznania zagrali dwa utwory na dudach wielkopolskich w kategorii "Mistrz i Uczeń". Za dobrze zagrany okrągły - "Nie wiedziała Pani Matka" (utwór z rejonu Jarocina) oraz wiwat - "Poszła panna do ogrodu" otrzymali pierwszą nagrodę w tej kategorii. W najważniejszej dla twórców ludowych imprezie uczestniczył również Zespół Śpiewaczy "Dąbrowianki" z Dąbrowy. 

Sukces młodego dudziarza z Jarocina. Fryderyk Jankowski zwyciężył w Kazimierzu Dolnym

Fryderyk Jankowski ma 17 lat. Jest synem Tomasza Jankowskiego, muzyka i dyrektora Szkoły Podstawowej w Golinie. Zamiłowania muzyczne ma więc we krwi. Jego przygoda z folklorem zaczęła się bardzo wcześnie, bo już w wieku 5 lat. Wtedy to wziął udział po raz pierwszy w próbie Zespołu Folklorystycznego "Snutki" z Potarzycy. Pierwszy poważny występ zaliczył w 2012 roku, zdobywając z koleżankami i kolegami pierwsze miejsce w swojej kategorii na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach.

Aby pogłębić swoją wiedzę muzyczną Fryderyk uczył się również przez 6 lat gry na pianinie w Społecznym Ognisku Muzycznym w Jarocinie. Zanim jednak zaczął grać na dudach, w 2011 roku rozpoczął swoją przygodę z akordeonem - od instrumentu - zabawki, którą dostał pod choinkę. Był samoukiem. Cztery lata później dostał pierwszy "poważny" akordeon. Wtedy to Aleksandra Mendelska, kierownik artystyczny i choreograf "Snutek" podjęła decyzję, aby stworzyć "Małą Kapelę", w której skład weszli: Jagoda Pawlak - skrzypce i śpiew, Hanna Mucha - klarnet i śpiew, Fryderyk Jankowski - akordeon oraz Wojciech Ozóg - bębenek i śpiew. Z upływem czasu i wraz ze zdobywaniem umiejętności muzycznych grają również w podstawowym składzie kapeli. 

Jak zaczęła się przygoda Fryderyka Jankowskiego z dudami?

Fryderyk pierwszy raz usłyszał dudy na XXX–leciu Zespołu Folklorystycznego "Snutki" w 2014 roku. Grała na nim nie istniejąca już kapela dudziarska tego zespołu. Minęło wiele lat i fascynacja nabrała realnych kształtów. Okazało się że w magazynie zespołu są dudy wielkopolskie. Jednocześnie wiosną 2019 roku trwał nabór uczniów do gry na tradycyjnych wielkopolskich instrumentach muzycznych - dudach, sierszenkach, kozłach czarnym i białym, mazankach i skrzypcach podwiązanych - w ramach „Kuźni Tradycji”. Naukę rozpoczęli po koniec maja. Już po 5 miesiącach odbył się pierwszy sprawdzian umiejętności gry na sierszenkach - 50. Wielkopolski Turniej Dudziarzy w Starym Gołębinie. Jarociniak zdobył wtedy III miejsce. W październiku 2019 r. rozpoczął naukę gry na dudach wielkopolskich. Dobrą passę przerwała pandemia, która uniemożliwiła występy i prowadzenie lekcji. 

Sukces młodego dudziarza. Fryderyk Jankowski na co dzień gra w kapeli "Snutek"

Kapela Dudziarska Zespołu Folklorystycznego "Snutki" powstała w maju 2019 roku. Grają w niej: Jagoda Pawlak (skrzypce podwiązane i mazanki), Joanna Józwiak (skrzypce podwiązane) (od maja 2022 r), Fryderyk Jankowski (dudy wielkopolskie i sierszenki), Wojtek Ozóg ( dudy wielkopolskie i sierszenki). Naukę gry na wielkopolskich instrumentach tradycyjnych rozpoczynają u doświadczonych mistrzów, Pawła Zawadzkiego (skrzypce podwiązane i mazanki) i Piotra Góreckiego (dudy wielkopolskie i sierszenki) z zespołu Folklorystycznego "Wielkopolanie" w Poznaniu w ramach programu "Kuźnia Tradycji". Lekcje odbywają się zgodnie z  tradycją metodą "mistrz i uczeń", gdzie wiedza i praktyka jest przekazywana bezpośrednio przez nauczyciela uczniowi bez zapisu nutowego. W wielu występach prezentują się pod nazwą Kapela Dudziarska "Kuźnia Tradycji" z Poznania. Obie nazwy są tożsame.

Sukces młodego dudziarza z Jarocina. Fryderyk Jankowski sam zbudował swój instrument

Jego druga pasja, jaką jest majsterkowanie, pozwala mu na dokonywania drobnych napraw przy akordeonach. Zbudował dla siebie też kilka instrumentów muzycznych. Gdy zespół "Snutki" zaczął naukę tańców kaszubskich stworzył "diabelskie skrzypce". Drugi taki sam instrument - tyko mniejszy - zbudował dla młodszego brata. Samodzielnie od podstaw skonstruował sierszeńki i dudy wielkopolskie. Potrafi też samodzielnie nastroić instrument. Jako muzyk grający na akordeonie i dudach uczestniczy w wielu imprezach organizowanych przez różne osoby i instytucje. W czasie pandemii wspólnie ze Zbigniewem Obarą wystąpił na koncertach balkonowych. Wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem. 

Sukces młodego dudziarza z Jarocina. Fryderyk Jankowski wystąpi na Spotkaniach Folklorystycznych w Jarocinie

Czerwiec obfituje w sukcesy. Kilka dni wcześniej Fryderyk Jankowski wraz z Jagodą Pawlak uczestniczył w II Rawickim Maratonie Dudziarskim, który odbył się w ramach "Weekendu z Kulturą Hazów". Nasza kapela wzięła udział w konkursie w przedziale wiekowym 12-17 lat. Zagrali jako Tradycyjna Kapela Dudziarska. Zdobyli pierwsze miejsce. Zaprezenowali trzy utwory, które ostatni raz były wykonywane przez jarocińskich dudziarzy ponad 70 lat temu. Jarocin miał kiedyś bogate tradycje, jeśli chodzi o grę na tym instrumencie. Kapelę dudziarzy w naszym mieście tworzyli m.in. bracia Franciszek i Władysław Szymkowiakowie. Pierwszy z nich prowadził również klasę dudów w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia, w której uczyli się m.in. obecny burmistrz Adam Pawlicki, jego brat - Jacek Pawlicki, Zdzisław Marecki i Hieronim Jóźwiak.   

Już w niedzielę 3 lipca można będzie posłuchać występu Frderyka Jankowskiego na żywo. W jarocińskim amfiteatrze odbędzie się koncert finałowy XXIII Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, którego gospodarzami jest Zespół Folklorystyczny "Snutki " z Potarzycy [SZCZEGÓŁY TUTAJ].  

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy