Rocznicowy piknik trwał pięć dni od 28 kwietnia do 3 maja. W tym czasie zuchy i harcerze włączali się w wiele wydarzeń związanych z obchodami świąt majowych. W weekend zaprosili jednak jarociniaków na obchody jubileuszu 110-lecia swojej działalności na Ziemi Jarocińskiej. W sobotnie popołudnie odbyło się ognisko pokoleń, które rozpalili przedstawiciele różnych generacji, ale i organizacji i instytucji wspierających działalność ZHP. Dobrej atmosfery nie popsuł nawet deszcz. W jej trakcie zuchy otrzymały sprawność, a dwóch harcerzy złożyło swoje przyrzeczenia. Były również jubileuszowe życzenia m.in. od Stwowarzyszenia RoweLOVE Jarocin.
Najwięcej wydarzeń, w których mogli wziąć udział również mieszkańcy naszego miasta, miało miejsce w niedzielę. Świętowanie rozpoczęto mszą św. polową, którą dla harcerzy, zuchów i zaproszonych gości odprawił ksiądz Paweł Gomółka, wikariusz parafii św. Marcina w Jarocinie. Później w holu pałacu Radolińskich, w którym obecnie mieści się Muzeum Regionalne w Jarocinie otwarta została okolicznościowa wystawa.
Ekspozycji towarzyszy również pamiątkowy folder, w którym znalazły się nie tylko archiwalne zdjęcia, najważniejsze daty i fakty z ponad stuletniej historii ruchu skatutowskiego i harcerskiego, ale również i bardziej współczesne dane m.in. wykaz komendantów jarocińskiego hufca, członków Kręgu Seniorów Starszyzny Harcerskiej "Zodiak" oraz instruktorów za ostatnie 10 lat, które minęły od jubileuszu 100-lecia organizacji. Rozdział o początkach przygotowała Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie. O Mauzoleum Pamięci Harcerstwa im. ks. hm. Antoniego Bogdańskiego w Skulsku, w którym w zeszłym roku upamiętniono kolejnego druha - tym razem hm. Stefana Styszyńskiego, napisała hm. Hanka Chodorowska. Jest również część poświęcona Ruchowi Przyjaciół Harcerstwa, którą przygotowała przewodnicząca Elżbieta Borowińska.
Grupa zrzeszająca rodziców od kilku lat aktywnie uczestniczy w życiu hufca, wspierając ich organizacyjnie i finansowo przy różnych okazjach. Organizują m.in. biwak dla rodziców oraz pieszą pielgrzymkę do Borku Wlkp.. Członkowie RPH byli bardzo dobrze widoczni w czasie tegorocznych obchodów z uwagi na jednakowe szare koszulki z logo RPH i szare chusty, które stanowią również rodzaj wyróżnienia i są uroczyście wręczane. W tym roku z rąk przewodniczącej Elżbiety Borowińskiej otrzymała ją starosta jarocińska Lidia Czechak.
Przedstawicieli Ruchu Przyjaciół Harcerstwa można było spotkać w wielu miejscach m.in. na stoisku z przygotowanymi przez nich wypiekami, przy grochówce i grillu. Dzięki temu instruktorzy mogli zajmować się wyłącznie swoimi drużynami, a nie martwić się o sprawy związane z obchodami i funkcjonowaniem obozowego miasteczka. Oprócz harcerzy, zuchów i zaproszonych gości z poczęstunku mogli skorzystać wszyscy chętni po wrzuceniu datku do puszki.
Harcerze i zuchy świętowały 110-lecie działalności na Ziemi Jarocińskiej. Na pamiątkę pozostanie skwer
Okolicznościowy apel z okazji 110-lecia harcerstwa na Ziemi Jarocińskiej odbył się na polanie za pałacem Radolińskich w Jarocinie. Z okazji jubileuszu wręczono podziękowania, życzenia i odznaczenia. Działalność hufca obejmuje obecnie nie tylko gminy powiatu jarocińskiego, ale również Pleszew, a ostatnio również i Borek Wlkp. W gronie wyróżnionych znalazł się m.in. były przewodniczący Rady Miejskiej w Jarocinie Marian Sikorski, który swoją przygodę z ZHP rozpoczął 77 lat temu.Z kolei harcmistrz Olena Bambrowicz została odznaczona srebrnym krzyżem "Za zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego", który wręczył jej osobiście hm. Maciej Siwiak, komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. Szczególnie wzruszające było wręczenie pamiątkowych krzyży przedstawicielom rodzin dawnych komendantów i instruktorów m.in. phm. Stanisława Borowińskiego oraz druhny Iwony Piskorskiej.
Specjalne podziękowania odebrali przedstawiciele organizacji i instytucji wspierających działalność hufca. Byli wśród nich przedstawiciele gminy Jarocin, ale również i ościennych gmin, w których działają drużyny harcerskie i gromady zuchowe. Na zakończenie przedstawiciele drużyn odebrali specjalne pamiątki, w których znalazły się fragmenty szczap z ogniska, które odbyło się dzień wcześniej. W uroczystościach wzięła udział również reprezentacja Organizacji Harcerskiej "Rodło", która w tym roku świętuje 30-lecie działalności.
Po oficjalnych uroczystościach odbył się przemarsz ulicami miasta, który poprowadziła Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń. Zespół zachwycił publiczność późniejszym pokazem musztry paradnej, który odbył się na otwarcie Harc Day'u. W trasie przewidziano trzy postoje. Reprezentaci hufca złożyli kwiaty pod tablicą przy ul. Wrocławskiej, którą upamiętnia miejsce pierwszej zbiórki skautów, która miała miejsce 3 maja 1913 roku w Jarocinie, a później na skwerze prof. Klinkowskiego pod pomnikiem - iglicą. Monument został odsłonięty dziesięć lat temu, przy okazji obchodów stulecia.
Ostatni przystanek miał miejsce tuż obok McDonald'sa. To tutaj po rewitalizacji powstał nowy kawałek zieleni, któremu nadano uroczyście imię Harcerstwa Polskiego. Odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Bartosz Walczak, starosta Lidia Czechak, komendantka hm. Anna Urbańska oraz najstarszy z członków jarocińskiego hufca - hm Stefan Tobolski, któremu towarzyszył syn - również instruktor harcerski - Marek Tobolski.
Po uroczystym otwarciu o godz. 15.00 harcerskiego festynu i po pokazie gostyńskiej orkiestry do amfiteatru wniesiony został ogromny tort przygotowany przez Ruch Przyjaciół Harcerstwa. Skosztowali go nie tylko harcerze i zuchy, ale i wszyscy obecni na widowni. Później można było posłuchać próby Manufaktury Piosenki Hacerskiej "Wartaki" z Koła, a w pobliskim miasteczku spróbować swoich sił w nietypowych konkurencjach. Trzeba było m.in. wykazać się umiejętnością obierania ziemniaków, przyszywania guzików, wbijania gwoździ, a także pokonać tor przeszkód. Dla tych, którzy wykonali dwanaście zadań i zebrali za nie pieczątki, były drobne upominki.
Z okazji jubileuszu RPH zorganizowała też konkurs dla byłych harcerzy i sympatyków ZHP. Nadesłanych zostało dziewięć zdjęć w mundurach. Wszystkie zostały nagrodzone. W gronie wyróżnionych znalazła się m.in. starosta Lidia Czechak oraz biskup kaliski Damian Bryl.
ZOBACZ TEŻ
Idziemy dróżką i widzimy, że ktoś leży. Przewrócony do ziemi. Twarzy nie miał, bo była strzaskana...
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.