Reklama

Projekt "Snutka łączy". Każdy może zostać dizajnerem z nową aplikacją

Opublikowano:
Autor:

Projekt "Snutka łączy". Każdy może zostać dizajnerem z nową aplikacją - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Aplikacja snutka.pl to pierwszy taki program w Polsce. Hafciarkom ułatwi pracę przy tworzeniu nowych serwetek, a młodzieży pozwoli na zabawę w dizajnera. Dzięki temu tradycyjne motywy z Goliny koło Jarocina przetrwają w innej, nowoczesnej formie.

 

 

 

Co zrobić, by snutka golińska przetrwała? Trzeba zainteresować nią młodych ludzi i pokazać jak może inspirować współczesny dizajn. Takie wyzwania postawili sobie autorzy projektu - Agnieszka Grygiel i Radek Żyto ze Stowarzyszenia „Nasza Wspólnota” w Golinie. Razem z Muzeum Regionalnym w Jarocinie i Archiwum Państwowym w Poznaniu - zdigitalizowali oryginalne serwetki i wykorzystali ich motywy. Teraz inspirując się snutką można tworzyć zupełnie nowe wzory. Potem wystarczy je wydrukować. Aplikacja dostępna jest na stronie http://snutka.pl.

Na warsztatach, które zorganizowano dla młodzieży z Potarzycy i Goliny, powstało kilkadziesiąt toreb z takim nadrukiem. Są praktyczne i promują snutkę nawet na zakupach. Stowarzyszenie chce zachęcić też nauczycieli do korzystania z aplikacji na zajęciach z informatyki, sztuki i historii regionu. Mają również zamiar budować markę wsi wokół tego niezwykłego dziedzictwa, którego początki sięgają XIX wieku. Spotkanie w ramach projektu odbyło się także w Klubie Seniora w Golinie. Aplikacja i powstające przy jej użyciu projekty wykorzystywane póżniej do zdobienia koszulek, poduszek czy toreb została bardzo pozytywnie oceniona przez panie, które zajmują się na co dzień klasycznym rękodziełem.

 

Projekt „Snutka łączy” powstał w ramach programu Kultura Cyfrowa i jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Stowarzyszenie „Nasza Wspólnota”. Gmina Jarocin wspomogła jego realizację kwotą 10 tysięcy złotych.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęła "Gazeta Jarocińska" i portal jarocinska.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE