reklama

Dzień Babci i Dziadka w Jarocinie. Z Zespołem Folklorystycznym "Snutki" z Potarzycy i śląskimi szlagierami [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaJuż po raz 25. Zespół Folklorystyczny z Potarzycy postanowił uczcić Dzień Babci i Dziadka. Koncert zadedykowany seniorom został zorganizowany w niedzielę w Jarocińskim Ośrodku Kultury.
reklama

"Czy to bajka czy nie bajka? Mówcie sobie co tam chcecie, ale wasza babcia z dziadkiem żyli w całkiem innym świecie..." - tak rozpoczęło się nowe widowisko zatytułowane "Babcine Bajanie" zadedykowane babciom i dziadkom, które przygotował specjalnie z myślą o seniorach Zespół Folklorystyczny "Snutki" z Potarzycy. Dla tych, którzy wybrali się w niedzielne popołudnie (22 stycznia) do Jarocińskiego Ośrodka Kultury wystąpiła również znana ze śląskich szlagierów wokalistka Karolina Trela. Nie zabrakło również życzeń dla najważniejszych gości tego dnia, a więc wszystkich babć i dziadków. Agnieszka Borkiewicz, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, której filią jest obecnie JOK oraz Jarosław Mendelski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ludowych, które wspiera działalność "Snutek" życzyli seniorom co najmniej 100 lat życia, zdrowia i samych radości każdego dnia. Nie zabrakło też okolicznościowego "Sto lat" oraz słodkiego poczęstunku. Sala widowiskowa ośrodka kultury wypełniona była niemal w 100%. 

reklama

Kapela Dudziarska ZS "Snutki" kolędowała dzień wcześniej w Poznaniu w międzynarodowym gronie

Dzień wcześniej, w sobotę 21 stycznia, Kapela Dudziarska zespołu "Snutki" - po raz trzeci - wzięła udział w XXIII Międzynarodowym Spotkaniu Kolędników - Dudziarzy, które odbywało się w Poznaniu i w Połajewie. 
Tym razem inauguracyjne kolędowanie odbyło się w sobotę przy żłóbku w lościele św. Franciszka Serafickiego przy Placu Bernardyńskim w Poznaniu oraz w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Wystąpili dudziarze z Białorusi, Bułgarii, Irlandii, Portugali oraz naszego Podhala i Wielkopolski. Oddali w ten sposób cześć Panu Bogu grając i śpiewając kolędy oraz pastorałki.
To kolędowanie miało szczególny charakter, ponieważ w 2023 roku obchodzone jest 800-lecie zorganizowania szopki betlejemskiej przez założyciela zakonu franciszkanów - św. Franciszka z Asyżu. Miało to miejsce w Greccio w grudniu 1223 roku. Tradycja najpierw była kultywowana w kościołach przyklasztornych, a z czasem przeniosła się na wszystkie pozostałe. Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie chyba świąt Bożego Narodzenia bez żłóbka. Można je podziwiać jeszcze do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, nazywanego potocznie Matki Bożej Gromnicznej. W dniu, w którym Kościół katolicki wspomina przyniesienie Dzieciątka do Świątyni Jerozolimskiej, święci się bowiem świece gromniczne.  
 
 

reklama

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama