Wszyscy członkowie Kapeli Dudziarskiej działającej w ramach Zespołu Folklorystycznego "Snutki" z Potarzycy wzięlu udział w zmaganiach konkursowych na tegorocznym festiwalu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. To najważniejsze wydarzenie dla środowiska twórców ludowych w Polsce. Nagrody i wyróżnienia zdobywane na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych są szczególnie wysoko oceniane.
W tym roku udział w 57. edycji przeglądu zakończył się zdobyciem aż czterech nagród, w tym aż trzy w kategorii "Mistrz i Uczeń". Najwyższą, pierwszą lokatę zajął Wojciech Ożóg z Suchorzewka, który wraz ze swym nauczycielem Piotrem Góreckim. W tej samej kategorii Jagoda Pawlak z nauczycielem Piotrem Zawadzkim zajęła drugie miejsce. Na tym samym miejscu na podium znalazła się również Joanna Józwiak, która, co warto podkreślić, ma najkrótszy staż, bo gra z kapelą "Snutek" dopiero od roku. W kategorii "Kapel Ludowych" trzecie miejsce jury przyznało Katarzynie Kruszonej (Sokoły Kościan) i Fryderykowi Jankowskiemu z Jarocina. Byli oni najmłodszą kapelą w najbardziej prestiżowej rywalizacji z mistrzami grającymi od lat. W zeszłym roku Fryderykowi, któremu tak samo jak Wojtkowi towarzyszył Piotr Górecki również udało się sięgnąć po najwyższe festiwalowe laury. W kategorii "Kapele Ludowe" najwyżej oceniono występ opiekunów naszych muzyków, czyli Piotra Góreckiego i Piotra Zawadzkiego, czyli nauczycieli z „Kuźni Tradycji”. Można było ich zobaczyć i usłyszeć w niedzielę 2 lipca podczas mszy św. w kościele św. Marcina oraz podczas koncertu galowego XXIV Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Jarocinie.
Wojciech Ożóg ma 16 lat. Pochodzi z Suchorzewka (gmina Jaraczewo). Na co dzień jest uczniem Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie na kierunku informatycznym. Na dudach gra od 4 lat. W wieku 7 lat trafił do Zespołu Folklorystycznego "Snutki" w Potarzycy. Kiedy mial 12 lat, Aleksandra Mendelska zaproponowała mu, żeby rozpoczął naukę gry na dudach w Poznaniu w "Kuźni Tradycji". Początkowo grał na sierszenkach, które z czasem zamienił na dudy wielkopolskie. Tradycję łączy z nowoczesnością, bo jest wielkim fanem komputerów, a w przyszłości chciałby zostać informatykiem.
Kilka faktów z historii Kapeli Dudziarskiej Zespołu Folklorystycznego "Snutki"
Kapela Dudziarska Zespołu Folklorystycznego "Snutki" powstała w maju 2019 roku. Skład kapeli to: Jagoda Pawlak (skrzypce podwiązane i mazanki), Joanna Józwiak (od maja 2022 roku - skrzypce podwiązane), Fryderyk Jankowski (dudy wielkopolskie i sierszenki), Wojtek Ożóg ( dudy wielkopolskie i sierszenki). Naukę gry na wielkopolskich instrumentach tradycyjnych rozpoczynają u doświadczonych mistrzów, Pawła Zawadzkiego (skrzypce podwiązane i mazanki) i Piotra Góreckiego (dudy wielkopolskie i sierszenki) z zespołu Folklorystycznego "Wielkipolanie" w Poznaniu w ramach programu "Kuźnia Tradycji". Naukę gry kontynuują do dziś. Odbywa się ona zgodnie z tradycją odbywa się metodą "mistrz i uczeń", gdzie wiedza i praktyka jest przekazywana bezpośrednio przez nauczyciela uczniowi bez zapisu nutowego. W wielu występach prezentują się pod nazwą Kapela Dudziarska "Kuźnia Tradycji" z Poznania. Obie nazwy są tożsame.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.