reklama

93 bierzmowanych uczniów w parafii św. Marcina w Jarocinie. Proboszcz dziękował za hojność [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

93 bierzmowanych uczniów w parafii św. Marcina w Jarocinie. Proboszcz dziękował za hojność  [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
74
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościParafia św. Marcina w Jarocinie była wizytowana jako ostatnia przez ks. bp. Łukasza Buzuna. Na zakończenie biskup pomocniczy diecezji kaliskiej udzielił sakramentu bierzmowania 93 uczniom.
reklama

W ramach całodniowej wizytacji pasterskiej w parafii św. Marcina w Jarocinie biskup odprawił w czwartek (9 listopada) rano mszę św. dla chorych. Odbyło się również spotkanie z przedstawicielami grup i wspólnot modlitewnych. Biskup pomocniczy Łukasz Buzun odwiedził także Szkołę Podstawową nr 2 w Jarocinie. Był również w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety oraz w Domu św. Józefa przy ul. św. Ducha, w którym mieszkają księża wikariusze. Modlił się na cmentarzu parafialnym, a podczas Eucharystii o godz. 17.30 udzielił sakramentu bierzmowania 93 osobom. Trzy dni wcześniej, w poniedziałek 6 listopada wizytował parafię Chrystusa Króla w Jarocinie. W pozostałych dwóch jarocinskich parafiach biskup gościł w październiku. 

reklama

Zgodnie z prawem kanonicznym wizytacja biskupia odbywać powinna się raz na pięć lat. Okres ten jednak wydłużył się z powodu pandemii koronawirusa. 

W parafii św. Marcina w Jarocinie rocznie udzielanych jest 120 tys. Komunii Świętych 

Witając biskupa na wieczornej mszy św. ksiądz prałat Dariusz Matusiak, proboszcz parafii św. Marcina w Jarocinie, podkreślił, że wizytacja jest przede okazją do umocnienia i zjednoczenia społeczności parafialnej i jednocześnie mobilizuje do dalszej pracy duchowej i materialnej. Wymienił również długą listę działających grup, wspólnot i podejmowanych inicjatyw. Mówił m.in. o Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu i możliwości przystępowania do spowiedzi w ramach tzw. stałego konfesjonału. Duchowny wspomniał również o licznych remontach i inwestycjach poczynionych w ostatnich latach w trzech kościołach (w tym w ruinach św. Ducha), Domu Św. Józefa, w którym znajdują się mieszkania wikariuszy, na plebanii oraz cmentarzu parafialnym. Podkreślił, że rocznie udzielane jest około 120 tysięcy Komunii św.

reklama

- Tego wszystkiego dokonaliśmy dzięki wielkiej ofiarności parafian, dzięki wielkiemu sercu okazywanemu w czasie kolędy, comiesięcznej składki inwestycyjnej oraz dzięki indywidualnym ofiarom. Przy tej okazji dziękuję wam, drodzy parafianie, za zrozumienie i zaangażowanie w budowanie wspólnoty serc i troskę o zewnętrzny wygląd naszych kościołów. Wszystkim osobom opiekującym się grupami "Bóg zapłać" z całego serca. Bardzo dziękuję wszystkim dobrodziejom i ofiarodawcom za jakiekolwiek ofiary. Wyrażam moją wdzęczność za każdy ewangeliczny wdowi grosz. Parafia św. Marcina to nasze wspólne dobro, wielowiekowe dziedzictwo wymagające także od nas zaangażowania i troski. Myślę, że owoce wspólnej pracy, służby widzą nie tylko parafianie, ale wszyscy mieszkańcy Jarocina i goście. Bardzo cieszę się tym, co zostało dokonane przez te lata w naszej parafii i zdaję sobie sprawę z tego, że wiele pracy jest jeszcze przed nami, zarówno duchowej, jak i materialnej - mówił ksiądz prałat Dariusz Matusiak

reklama

Dodał, że obiektem jego szczególnej i ciągłej troski jest życie sakramentalne rodzin, ale również osoby żyjące w związkach niesakramentalnych. W planach jest nie tylko podtrzymywanie działalności już istniejących grup, ale również zwiększenie zaangażowania młodzieży i wszystkich chętnych służące pogłębianiu duchowego rozwoju. 

Biskup Łukasz Buzun udzielił sakramentu bierzmowania 93 osobom. W kazaniu zachęcał do spowiedzi św. 

W kazaniu wygłoszonym w czasie mszy św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania biskup pomocniczy mówił o znaczeniu spowiedzi. Podkreślił, że kapłan jest jedynie narzędziem, którym posługuje się Pan Bóg.    

- Dobrze, jeśli uświadamiamy sobie dzisiaj wartość tego sakramentu. To jest dla nas bardzo ważne. Moc Boża chce do nas docierać właśnie przez ten sakrament pokuty, podobnie jak i  miłość Chrystusa, która jest wielka. Chrystus wiele wycierpiał. Dobrze, jeśli rozważając np. w Wielkim Poście mękę Pańską, zbliżamy się do tajemnicy wysiłku Chrystusa i do Jego miłości, która jest przelewana przez sakramenty, a w sakramencie pokuty w sposób szczególny - mówił biskup Łukasz Buzun. 

reklama

Zachęcał, aby korzystać z posługi kapłanów w konfesjonale regularnie, nie tylko w przypadku, gdy popełni się grzech ciężki. Zachęcał do korzystania ze spowiedzi nie tylko raz w roku, przy okazji świąt, ale w każdy pierwszy piątek miesiąca. Hierarcha wspomniał również o możliwości odbycia spowiedzi generalnej z jakiegoś okresu życia. 

- Chcemy mieć w sobie więcej tego daru pokoju. To bardzo ważny dar. Dlatego przystępujemy do sakramentu pokuty. Jednocześnie ten sakrament uodparnia nas jakoś na różne sytuacje, które są złe, negatywne. Uodparnia nas na sytuacje, gdy może zaczyna nas kręcić jakiś grzech - podkreślił kaznodzieja. 

Przyznał jednocześnie, że spowiedź jest również lekcją pokory, ponieważ nie jest łatwo się ukorzyć, przyznać się do swoich błędów.

- Kiedy tylko widzimy, że mamy w sobie ten niepokój, to zamieszanie, żebyśmy byli otwarci na łaskę Bożą. To jest dla nas ogromna szansa na rozwój. To jest krok do dojrzałości chrześcijańskiej. (...) Potrzebujemy Bożego doładowania, Bożej łaski, a ona przychodzi zawsze przez sakramenty, a tym bardziej właśnie przez ten podstawowy, że tak powiem, w czasie młodości sakrament, a więc przez spowiedź świętą. Niech Maryja prowadzi nas na tej drodze, która jest drogą bezpieczną, pewną i prowadzi do dobrego celu - podsumował biskup Łukasz Buzun.     

Podobnie jak w parafii Chrystusa Króla, tak samo u św. Marcina, każdy z 93 kandydatów do bierzmowania miał identyfikator z wypisanym na nim imieniem wybranego przez siebie patrona lub patronki, co stanowiło sporo ułatwienie w trakcie udzielania sakramentu. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła schola parafialna "Invictus".   

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama