Reklama

Zniszczył park w Jaraczewie. Przewodniczący rady wpadł na kontrowersyjny pomysł, co zrobić ze sprawcą...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Elżbieta Rzepczyk

Zniszczył park w Jaraczewie. Przewodniczący rady wpadł na kontrowersyjny pomysł, co zrobić ze sprawcą... - Zdjęcie główne

Zniszczył park w Jaraczewie. Przewodniczący rady chce go deportować (od lewej Roman Matuszak - przewodniczący rady i Tadeusz Pera - wiceprzewodniczący Rady Miasta i Gminy Jaraczewo) | foto Elżbieta Rzepczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na 20 tysięcy złotych samorząd Jaraczewa wycenił straty po zniszczeniach w dopiero co zrewitalizowanym parku. Gmina już częściowo naprawiła efekty wandalizmu. Kto za to zapłaci? Przewodniczący rady Roman Matuszak wystąpił z kontrowersyjnym pomysłem, dotyczącym sprawcy całego zamieszania.

Reklama

Nieletni wziął samochód brata, zabrał ze sobą czworo znajomych i fordem fiestą urządził sobie przejażdżkę po... dopiero co zrewitalizowanym parku w Jaraczewie. Zniszczył kilkaset metrów ścieżek, lampę oświetleniową, trawniki znajdujące się przy ścieżkach, a także klomb z krzewami. Aktu wandalizmu dokonał kilkanaście godzin po uroczystym otwarciu parku. 

15-latek zniszczył park w Jaraczewie 

 Rewitalizacja parku w Jaraczewie kosztowała 6.197.819,64 zł. Dofinansowanie wyniosło 5.059.878,58 zł. Gmina Jaraczewo z własnego budżetu wyłożyła 1.137.941,06 zł. Park zmienił się nie do poznania. Wiele osób jest pod wrażeniem, jak udało się odbudować obiekt tak poważnie zniszczony w czasie nawałnicy w 2017 roku. Informacja o tym, że ktoś zniszczył nową infrastrukturę wywołała falę oburzenia. 

 
     - Okazał się nim 15-letni mieszkaniec gminy Jaraczewo - obywatel Ukrainy. Samochodem brata wraz z czterema pasażerami jeździł po parku i dokonał zniszczeń nawierzchni ścieżek, lampy oświetleniowej, trawników oraz klombu z krzewami - informuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.

15-latek stanie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich w Jarocinie. Lista czynów, za które będzie odpowiadał jest długa. Prócz zniszczeń w parku będzie się tłumaczył z jazdy bez uprawnień oraz z prowadzenia pojazdu poza drogą publiczną i stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa innych osób. Gmina straty wyceniła na blisko 20 tysięcy zł.

Gmina Jaraczewo odtwarza zniszczoną infrastrukturę parku       

Na ostatnim wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miasta i Gminy Jaraczewo radny Tomasz Twardowski pytał, na jakim etapie jest usuwanie zniszczeń i czy samorząd odzyska pieniądze, które wydał na naprawę.           

- Koszty podaliśmy, ale z tego nic nie wynika, dopóki nie zbierze się Sąd Rodzinny.  Część prac wykonała firma, która zajmuje się utrzymaniem zieleni oraz nasi pracownicy. Prowadzimy rozmowy z firmą, która wykonywała ścieżki, a aktualnie prowadzi prace w Jarocinie. Wstępnie wycenili, że naprawa będzie kosztowała 12 tys. zł -  wyjaśniał Dariusz Strugała, burmistrz Jaraczewa. Dodał, że jest zamówiona latarnia.

Przewodniczący Jaraczewa chce deportować sprawcę na Ukrainę 

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie gmina Jaraczewo pomaga miastu Nowowołyńsk, z którym współpracuje. W marcu pojechały tam 32 palety darów. W sierpniu samorząd Jaraczewa przekazał 60 tys. zł władzom Nowowołyńska na system wzmocnienia bezpieczeństwa miasta. Symboliczne przekazanie czeku odbyło się na gminnych dożynkach w Jaraczewie. 

Na Urzędzie Miasta i Gminy w Jaraczewie widnieje wielki baner w kolorach narodowych Polski i Ukrainy. „Jesteśmy z Wami” – głosi hasło w dwóch językach. Obrady komisji i jaraczewskiej rady odbywają się również w tym budynku. 

Tymczasem przewodniczący jaraczewskiej rady wpadł na kontrowersyjny pomysł w związku z niedawnym incydentem w parku.                          

    
 - Jeżeli to są Ukraińcy, to panie burmistrzu, nie można im załatwić deportacji? Przyjęliśmy Ukraińców jako gości. Dostali jedzenie, mieszkanie, szkoły, bezpłatną opiekę zdrowotną, a oni nam niszczą. W busa i na granicę pod Nowowołyńsk i dalej na wschód - zdenerwował się Roman Matuszak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Jaraczewo. 

 Sytuację próbował ratować burmistrz Jaraczewa.  

    - To są wyjątki potwierdzające regułę, że nie wszyscy tacy są. Nie można na podstawie  jednego, czy kilku incydentów tak oceniać całej nacji, która znalazła u nas schronienie - mówił Dariusz Strugała.

 Podkreślił, że on ale także i inni samorządowcy spotykają się z opiniami społeczeństwa, że Polska nadmiernie pomaga obywatelom Ukrainy.       
      

- Daleki jestem od uogólniania jednego czy dwóch przypadków dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy – zaznaczył Dariusz Strugała.

Co myślicie o sprawie? 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy