Reklama

Otwarcie rynku i parku w Jaraczewie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj odbyło się oficjalnie otwarcie rynku i parku w Jaraczewie.Zakończyła się rewitalizacja miasteczka.

- Chciałbym państwa powitać na bardzo historycznym spotkaniu, jakim jest otwarcie rynku i zrewitalizowanego parku – powiedział Dariusz Strugała, burmistrz Jaraczewa. – To jest przełomowy moment w gminie i mieście Jaraczewo – podkreślił włodarz Jaraczewa.  

Wstęgę przecięto przy szumie fontanny.


Zaproszeni goście z rynku przeszli do parku. Zanim dokonano oficjalnego otwarcia wszyscy spacerowali po parku i podziwiali efekty rewitalizacji.

– Ale jest pięknie – można było usłyszeć od spacerujących.

– Tak pięknego parku nie ma w okolicy – powiedział ktoś inny.                  
 

Gmina Jaraczewo w marcu 2018 roku złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu o dofinansowanie pięciu zdań: budowy remizy, sali gimnastycznej w Górze, przebudowy Gminnego Ośrodka Kultury w Jaraczewie oraz rewitalizacji rynku i parku. Po dwóch latach samorząd otrzymał informacje, że uzyskał dofinasowanie. Pod koniec 2020 roku samorząd wyłonił wykonawców wszystkich przedsięwzięć.

3,7 miliona wydano na rewitalizację rynku w Jaraczewie    


 - Prace na rynku rozpoczęły się w styczniu tego roku. Na rynku wykonaliśmy nową granitową nawierzchnię, wykonaliśmy nowe nasadzenia, zostawiając piękne lipy. Niestety kilka trzeba było usunąć, ale nasadziliśmy 40 drzew - wylicza Katarzyna Borowczyk, kierownik referatu programów unijnych, zamówień publicznych i współpracy w Urzędzie Miasta i Gminy w Jaraczewie.

– Na płycie rynku nie zabraknie również zieleni niskiej w postaci krzewów, trwa ozdobnych, bylin i trawników - dodała urzędniczka.


Jak podkreślają jaraczewscy urzędnicy płyta rynku została tak zaprojektowana, aby była bezpieczna zarówno dla pieszych jak i kierujących pojazdami, zlikwidowano chodniki wzdłuż drogi krajowej. Wybudowano nową fontannę. Rynek monitoruje 7 kamer. Rewitalizacja rynku kosztowała 3.715.893 zł, kwota dofinansowania wyniosła 2.470.596,49 zł. Gmina do inwestycji dołożyła 1.245.296,51 zł.

Park w Jaraczewie zmienił się nie do poznania


Rewitalizacja parku rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Park zmienił się nie do poznania. Jest wybudowana nowa scenę, widownię. Przebudowano ciągi pieszych, wybudowano parking, drogi dojazdowe, przeprowadzono renowację skarp, wykonano pomosty na istniejących zbiornikach wodnych, kładki dla pieszych, oświetlenie, plac zabaw, siłownie, ustawiono nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci.
Pełny efekt rewitalizacji będzie widoczny dopiero wiosną przyszłego roku. Nowe trawniki liczą aż 37 tysięcy metrów kwadratowych, posadzono 2 tysiące kwiatów i kilka tysięcy krzewów.

Rewitalizacja parku kosztowała 6.197.819,64 zł. Dofinansowanie wyniosło 5.059.878,58 zł. Gmina Jaraczewo z własnego budżetu wyłożyła 1.137.941,06 zł. Burmistrz Jaraczewa Dariusz Strugała w swoim wystąpieniu podziękował wykonawcom, projektantom, radnym, urzędnikom i tym wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że miasteczko zmieniło swoje oblicze. Cieszył się, że wykonawców udało się wybrać przed kryzysem gospodarczym, wzrostem cen.

Ponad 16 milionów na rewitalizację Jaraczewa


Zaproszeni goście gratulowali burmistrzowi inwestycji.


- W imieniu braci strażackiej gminy Jaraczewo składam gratulacje z okazji otwarcie zrewitalizowanego rynku oraz parku. To kolejny piękny, funkcjonalny i nowoczesny teren oddany do użytku w gminie Jaraczewo, który na lata będzie cieszył oko nie tylko mieszkańców gminy, ale wszystkich przejeżdżających – mówił Mirosław Baranek, prezes gminny OSP.

W ramach rewitalizacji wcześniej wybudowano nowoczesną remizę w Jaraczewie, salę gimnastyczną w Górze, przedudowano Gminny Ośrodek Kultury w Jaraczewie. Realizacja projektu pochłonęła 16.372.425,52 zł. Gmina pozyskała na ten cel 10.230.957,72 zł. Samorząd z własnych środków wydał 6.141.467,80 zł.

- To historyczny moment dla gminy – powiedział burmistrz Dariusz Strugała.

Co czuł w tej chwili?


 - Satysfakcję – odpowiedział włodarz Jaraczewa.

- Szczególnie park jest tą inwestycją, którą możemy się poszczycić, ale wszystkimi pozostałymi również. Kiedy oglądałem zdjęcia Jaraczewa z okresu przedwojennego, ale i powojennego, to wtedy też były nasadzenia małych lip, które wyglądały jak te obecnie nasadzone. To jest historia Jaraczewa.  Otwarcie parku, rynku jest historyczną chwilą do gminy, powiatu i będzie długo wspominana przez naszych następców – ocenia burmistrz Jaraczewa. 

W uroczystości prócz władz Jaraczewa, radnych, sołtysów, wykonawców uczestniczyły także Lidia Czechak, starosta jarociński i Katarzyna Szymkowiak, wicestarosta jarociński.  

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

   

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy