Reklama

W środę przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak będą wyglądały obchody w Jarocinie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiały organizatora

W środę przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak będą wyglądały obchody w Jarocinie? - Zdjęcie główne

W środę przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak będą wyglądały obchody w Jarocinie? | foto Materiały organizatora

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższą środę obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To polskie święto państwowe poświęcone jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 mszą św. w kościele św. Marcina w Jarocinie, a o godz. 12.00 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym Żołnierzom Wyklętym oraz wszystkim członkom organizacji niepodległościowych, które działały w Jarocinie i na terenie całego powiatu jarocińskiego. Uroczystość będzie miała honorową asystę wojskową z 16. Jarocińskiego Batalionu Rermontu Lotnisk. Odczytany zostanie Apel Pamięci i złożone wiązanki kwiatów. Na obchody święta  zaprasza w środę 1 marca starosta Lidia Czechak i przewodniczący rady powiatu Jan Szczerbań.

Obelisk znajduje się przy ul. Niepodległości w Jarocinie (w lasku za cmentarzem komunalnym). Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. To właśnie tam funkcjonariusze komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa dokonali mordu na ppor. Józefie Rosadzie i kpr. Stanisławie Pawlaku. Inicjatorem budowy obelisku w 2018 roku było Stowarzyszenie „Pamięć”. Wcześniej we tym miejsci znajdowała się jedynie kapliczka na drzewie, natomiast kwiaty składano pod tablicą znajdującą się na budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Jarocinie. Pomnik upamiętnia miejsce egzekucji, a człokowie konspiracyjnej organizacji spoczywają we wspólnym grobie na cmentarzu parafialnym. 

 

Dlaczego Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca? 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, które od 2011 roku jest obchodzone 1 marca. Już dziesięć lat wcześniej, w 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. 

Wybór daty święta, które obchodzone jest od 2011 roku jest również nieprzypadkowy. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN). Ten bohaterski żołnierz walczący z niemieckim, a później sowieckim okupantem był ostatnim przywódcą niepodległościowego podziemia mającego swe początki w Służbie Zwycięstwu Polski, ZWZ i AK. W III RP Prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie ppłk. Łukasza Cieplińskiego najwyższym odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego, a Sejm ustanowił rocznicę jego śmierci dniem Żołnierzy Wyklętych.

 

ZOBACZ TEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy