Major Zbigniew Gorzeński-Ostroróg był niezwykłym człowiekiem, czym zyskiwał sobie uznanie nie tylko powstańców, ale i mieszkańców Ziemi Jarocińskiej. W 1920 r. Rada Miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Jeszcze w okresie zaborów hr. Gorzeński dbał o to, aby polskie dzieci mogły pobierać naukę w polskiej szkole i budowę takiej ufundował w Tarcach. Wspierał działalność Towarzystwa Pomocy Naukowych i Towarzystwa Czytelni Ludowych. Był inicjatorem budowy pomnika poświęconego powstańcom. Musiał być też miłośnikiem sztuki - o czym świadczył wygląd wnętrz pałacu. Ukończył wydział leśnictwa Uniwersytetu w Berlinie. Zapewne dlatego otoczenie tarzeckiego pałacu stanowiło przepiękny park.
Uczcili pamięć majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga
W niedzielę 19 lutego w kościele pw. Narodzenia NMP w Lgowie odbyły się uroczystości upamiętniające 154. rocznicę urodzin majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga - dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego oraz w 104. rocznicę rozejmu w Trewirze kończącego Powstanie Wielkopolskie.
Po mszy w intencji majora i jego podkomendnych miały miejsce uroczystości pod grobem dowódcy, gdzie zostały złożone wiązanki przez delegacje: z gminy Żerków z burmistrzem Michałem Surmą na czele, starostwa powiatowego ze starostą Lidią Czechak, harcerzami, dziećmi i mieszkańcami. Podczas ceremonii zabrzmiała również salwa armatnia przygotowana przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie.
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.