29 grudnia 2022 roku zapisze się w historii Miasta i Gminy Jaraczewo. Dzisiaj odsłonięto pomnik Powstańców Wielkopolskich. Obelisk stanął w zrewitalizowanym Parku im. Powstańców Wielkopolskich.
Uroczysta sesja w Jaraczewie z okazji 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Uroczystość rozpoczęła się sesją, którą uczczono 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Do Jaraczewa przybyli między innymi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Maciej Kozik - prezes Stowarzyszenia Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych, Jan Grzesiek, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Lidia Czechak, starosta jarociński, Mariusz Stolecki, członek zarządu powiatu oraz Jan Szczerbań, przewodniczący Rady Powiatu w Jarocinie. Zaproszenie przyjął również Stanisław Andrzejczak, emerytowany wiceburmistrz Jaraczewa. W obchodach uczestniczyli strażacy, sołtysi, radni, delegacje organizacji społecznych, przedstawiciele szkół, klubów sportowych, służb mundurowych.W czasie uroczystej sesji wykład historyczny wygłosiła regionalistka Kazimiera Horyza - Pachciarz. W swoim wystąpieniu mówiła o drodze Polski do wolności - z uwzględnieniem zdarzeń, które miały miejsce na terenie gminy Jaraczewo.
Marszałek województwa dziękował burmistrzowi Jaraczewa za budowę pomnika
- My staramy się o powstaniu mówić, jak najwięcej i wydaje mi się, że to dzieło składa się z takich wydarzeń, jak dzisiejsze - podkreślił marszałek województwa, Marek Woźniak.
Podziękował władzom gminy za podjęcie inicjatywy budowy w Jaraczewie pomnika upamiętniającego Powstańców Wielkopolskich. Zaznaczył, że takie projekty budują świadomość mieszkańców regionu o tym zwycięskim zrywie niepodległościowym.
- Zależy nam na tym, aby prowadzić taką wielkopolską pracę organiczną. Jesteśmy w tą pracę zaangażowani od kilkunastu lat. Takim przełomowym wydarzeniem była 90. rocznica wybuchu powstania - stwierdził Marek Woźniak.
W Jaraczewie odsłonięto pomnik Powstańców Wielkopolskich
- Jedną z miar wielkości narodów i społeczeństw jest, to w jaki sposób pamiętają o wcześniejszych pokoleniach, a w szczególności o bohaterach z tych pokoleń - - podkreślił z kolei Maciej Kozik - prezes Stowarzyszenia Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych. - Odsłonięcie pomnika Powstańców Wielkopolskich wskazuje na to, że ta pamięć i ten szacunek dla ludzi, którzy przywrócili nam wolność jest głęboko zakorzeniona w pamięci i sercu.
Maciej Kozik, w swoim wystąpieniu, podkreślił, że gmina Jaraczewo jest mu bliska. Zna te tereny od dzieciństwa, bo jego wujek był proboszczem w Noskowie, a on sam przez rok chodził do miejscowej szkoły. Współpracował również z nieżyjącym wójtem gminy Jaraczewo Maciejem Pielarzem.
Po sesji zaproszeni goście, władze Jaraczewa - z burmistrzem Dariuszem Strugałą - przeszli do parku, gdzie postawiono pomnik Powstańców Wielkopolskich.
- Ten dzień przejdzie do historii naszej gminy, tworząc jej nową jakże ważną kartę. Zebraliśmy się w jaraczewskim parku, aby wspólnie uczestniczyć w podniosłym wydarzeniu, którym jest odsłonięcie pomnika Powstańców Wielkopolskich - mówił Andrzej Musiałek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jaraczewie.
Pomnik odsłonili burmistrz Jaraczewa Dariusz Strugała i marszałek Marek Woźniak.
- Znajdujemy się w jaraczewskim parku przez, który w sierpniu 2017 roku przeszła potężna nawałnica. Dokonała ona spustoszeń na terenie całej naszej gminy - przypomniał Dariusz Strugała.
Akcentował, że w ostatnich latach samorząd skupił się na odbudowie parku, który był od wielu lat symbolem Powstańców Wielkopolskich.
- Nie wykonalibyśmy rewitalizacji, gdyby nie wsparcie funduszy zewnętrznych. Skorzystaliśmy ze środków z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, którym dysponuje pan marszałek wraz z zarządem i sejmikiem, i dzięki temu znaczącemu wsparciu mamy nowy park - mówił Dariusz Strugała.
Budowę pomnika dofinansował samorząd województwa
W swoim wystąpieniu przedstawił także historię budowy pomnika w Jaraczewie.
- Widząc, jak jest wykonany park doszedłem do wniosku, że powinien tutaj powstać pomnik powstańca, który będzie oddaniem hołdu wszystkim Powstańcom Wielkopolskim, ale szczególnie będzie przypomnieniem naszych mieszkańców, którzy oddali życie, ale taż poświęcili się temu, aby przywrócić wolność całej Wielkopolsce, ale także Ziemi Jaraczewskiej - podkreślał Dariusz Strugała.
Zaznaczył, że jego pomysł życzliwie przyjęli radni oraz marszałek województwa wielkopolskiego.
Budowa pomnika kosztowała 130 tys. zł. Samorząd Jaraczewa na realizację zadania pozyskał ponad 60 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Pomnik wykonała artystka z Ostrowa Wielkopolskiego Agnieszka Lisiak - Skórka.
- Pomnik przedstawia powstańca wielkopolskiego niosącego flagę z orłem Powstania Wielkopolskiego, na czapce ma wpiętego orzełka oraz rozetę na piersi, na plecach ma karabin, a do pasa przypięte ładownice i bagnet - mówił Dariusz Strugała.
Pokaz Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej
Po odsłonięciu obelisku, wiązanki pod pomnikiem złożyły władze samorządowe województwa wielkopolskiego, Jaraczewa, delegacje sołtysów, straży pożarnej,policji, wojska, organizacji społecznych z terenu gminy Jaraczewo. Ceremonię odsłonięcia uświetnił występ Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej.O godzinie 18.00 w GOK w Jaraczewie odbędzie się koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu Katarzyny Zawady.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.