Reklama lokalna
reklama

Uczniowie podpisywali umowy z pracodawcami. Pierwszy raz w Jarocińskim Centrum Edukacji i Kariery [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uczniowie podpisywali umowy z pracodawcami. Pierwszy raz w Jarocińskim Centrum Edukacji i Kariery [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
62
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Jarocińskim Centrum Edukacji i Kariery odbyło się dzisiaj uroczyste podpisanie umów pomiędzy rzemieślnikami, a młodocianymi pracownikami, którzy za kilka dni rozpoczną naukę w Branżowej Szkole Zawodowej I stopnia oraz ich rodzicami.
Reklama lokalna
reklama

Uroczystość została zorganizowana przez Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie. Ponieważ w klasie pierwszej w nowym roku szkolnym naukę rozpocznie 122 uczniów, dlatego podpisanie pierwszych umów o pracę odbywało się z podziałem na trzy grupy - o godz. 8.00, 10.00, 12.00. W zeszłym roku było ich prawie 300

Po raz pierwszy wydarzenie odbywało się w nowoczesnych pomieszczeniach Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery przy ul. Barwickiego, które powstało w miejscu starej sali cechowej. 

reklama

Podpisanie umów za każdym razem poprzedziła część oficjalna, w której wzięli udział również zaproszeni goście - przedstawiciele władz samorządowych i dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie, w którym odbywa się teoretyczna część kształcenia. O godz. 10.00 życzenia uczniom złożyła burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, która do niedawna była nauczycielką przedmiotów ekonomicznych w ZSP nr 1 w Jarocinie.  

- Drodzy rodzice, uczniowie, szanowni przedsiębiorcy, rozpoczynacie nowy rok szkolny. Na pewno rodzice przeżywają to, czy ich dziecko wybrało dobry zawód. Czy zdoła po ukończeniu szkoły rozpocząć taką pracę, jaką by chcieli i żeby mogli w niej przede wszystkim dobrze zarabiać. (...) Wybraliście szkołę branżową, w której będziecie uczyć się nie tylko teorii, ale przede wszystkim praktycznych rzeczy. Takich osób, które kończą szkoły branżowe, na rynku naprawdę potrzeba. Myślę, że wszyscy mamy świadomość, że w tym niżu demograficznym, który mamy okrutny w tym roku, że są potrzebni fachowcy w danych dziedzinach. Dlatego bardzo was proszę o to, żebyście ucząc się w szkole i u pracodawców, jednocześnie rozwijali swoją pasję w tym zawodzie i byli ciekawi nowości. Żebyście ze swojego podstawowego wykształcenia zrobili pasję, dzięki której będziecie rozpoznawalni -stwierdziła burmistrz Jarocina.  - Każdego z nas dotyka na co dzień problem, żeby znaleźć osobę, która będzie mogła nam zrobić coś w domu czy przy samochodzie, znaleźć fajnego fryzjera czy kosmetyczkę. Wykorzystajcie ten czas szkoły jak najlepiej. Wiem, że jesteście młodzi i że będziecie chcieli poznawać ludzi, otoczenie. I że będziecie przeżywać szaleńcze lata młodości i rodzice pewnie nie jeden raz będą się o was denerwować, ale pamiętajcie o tym, że warto chodzić systematycznie do szkoły i odbywać należycie praktyki zawodowe. A pracodawców bardzo proszę, o jak najlepsze przygotowanie tych młodych ludzi do tego, żebyśmy mieli rzeczywiście świetnych fachowców na terenie naszej gminy. 

reklama

Brakuje uczniów w zawodach związanych z budownictwem: murarzy, tynkarzy, dekarzy, blacharzy i cieśli      

Starszy Cechu Jacek Dutkiewicz przybliżył zebranym historię prowadzonej przez siebie organizacji oraz Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery, które zostało oficjalnie otwarte pod koniec zeszłego roku i jest wspólnym przedsięwzięciem zrzeszenia rzemieślników oraz gminy Jarocin. Prowadzone są w nim kursy, które pozwalają na zdobycie nowych umiejętności zawodowych.

reklama

Cech Rzemiosł Różnych zrzesza obecnie 282 zakłady z terenu powiatu jarocińskiego, w którym w różnych profesjach rzemieślniczych kształci się 768 uczniów. 

- Znane powiedzenie mówi, że "praca uszlachetnia". Szczególnie taka, którą wykonuje się z pasji, nie z przykrego obowiązku. Praca pozwala nam odnaleźć sens w życiu, zrobić coś dla siebie i dla świata i w wielu przypadkach pozostawić po sobie coś wartościowego. Wielu obecnych tutaj właścicieli firm, rzemieślników pewnie może powiedzieć, że nie ma nic wspanialszego jak budzić się rano i iść do pracy z chęcią. Jak pracować przez całe życie w zawodzie, który sprawia nam przyjemność i wykonywać zajęcia, które przynoszą nam zadowolenie i uśmiech na twarzy. Wtedy jesteśmy szczęśliwi i spełnieni. Jak powiedział Anton Ego: "Nie każdy może być wielkim artystą, ale wielki artysta może się objawić w każdym". Praca jest gwarantem sukcesu. Nie każdy z nas może się stać znaną gwiazdą filmową czy popularnym youtuberem. Sukcesu nie należy jednak mierzyć rozpoznawalnością czy ilością pieniędzy. Jeśli kochasz swoją pracę i lubisz poświęcać na nią czas, możesz to już uznać za sukces - mówił w swoim wystąpieniu Jacek Dutkiewicz.   

Jakie zawody wybierają młodzi w Jarocinie? 

Najpopularniejszymi zawodami są te związane z motoryzacją (mechanik i elektromechanik), a w dalszej kolejności - operator obrabiarek skrawających, stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych oraz elektryk. Dobrze jest również wśród fryzjerów, kucharzy i cukierników. Zawody te z reguły wybierają dziewczyny. Specjaliści podkreślają, że obecnie w kształceniu zauważalny jest niż demograficzny.

W klasach drugich kształcić będzie się 303 uczniów, a w trzecich - 343. Szef cechu wspomniał również o tym, że bardzo mało osób chce się kształcić w zawodach, które są bardzo pożądane na rynku pracy, a są związane z budownictwem. Wymienił m.in. murarza, tynkarza, dekarzy i blacharzy budowlanych. Nie ma też żadnego kandydata na cieślę.  

- Musimy tutaj wiele zrobić, żeby zachęcić młodych do uczenia się w tym zawodzie. Praca jest od ręki. Zawsze ubolewam nad tym, żeby ten wybór ścieżki zawodowej był trafny. Żeby po trzech latach nauki stwierdzić, że żle trafiłem, bo ten zawód mnie nie interesuje i go nie lubię. Chciałbym, żeby tak się nie działo. Ale nawet, jak ktoś podejmie błędny wybór, to my też jesteśmy po to, aby wam pomóc. Po szkole branżowej pomagamy również zdobyć dodatkowe kwalifikacje i zmienić zawód - podkreślił starszy Cechu.

Młodocianym pracownikom przypomniano, że jedynym usprawiedliwienia nieobecności w czasie nauki jest zwolnienie lekarskie albo urlop, który przysługuje w wymiarze 38 dni. Przedstawione zostały też prawa i obowiązki uczniów oraz pracodawców prowadzących praktyczną naukę zawodu. Na zakończenie części oficjalnej przedstawiciele uczniów klasy pierwszej złożyli ślubowanie na sztandar. Później w sali na parterze odbywało się podpisywanie umów z właścicielami zakładów. Na stanowisku Banku Spółdzielczego w Jarocinie uczniowie mogli również założyć swoje pierwsze konto.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama