Około godziny 18.00 co 3 minuty wyprowadzano ich do gilotyny z cel śmierci w papierowych workach na głowie. Wyroki na zlecenie sądu wykonywał niemiecki kat Ernest Reindel. Wiele starań, aby pamięć o tych śmierciach nie zaginęła, podjął pochodzący z Jarocina Lech Krychowski. Jego wujek, Edward Krychowski został ścięty o godz. 18.15. Miał zaledwie 25 lat, był kolejarzem, pomocnikiem maszynisty.
Razem z nim życie za Polskę oddali:
- Grzegorz Bolesław Frąckowiak z Łowęcic, lat 31, zakonnik SVD (werbista),
- Alojzy Grygiel z Ruska, lat 26, nauczyciel,
- Jan Marciniak z Jarocina, lat 33, podoficer WP
- Jan Stróżyński z Jarocina, lat 44, urzędnik.
"W Polsce pozostawionej po zakończeniu wojny Stalinowi, mówienie o bohaterstwie naszych Sióstr i Braci było pod groźbą kary zabronione. A przecież to oni jako członkowie ruchu oporu zrzeszeni w Związku Walki Zbrojnej i Tajnej Organizacji Konspiracyjnej włączonych później do Armii Krajowej, już w pierwszych dniach II wojny światowej tworzyli w Jarocinie i w całej Wielkopolsce, tajne struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Dzięki gazecie „Dla Ciebie Polsko” powstał odrębny ruch społeczny jednoczący ludzi wokół idei wiary w klęskę hitleryzmu i włączenia się do walki z Niemcami oraz samokształcenia. Wiele informacji w gazecie miało na celu pokrzepienie serc i podnoszenie ducha w narodzie. - „Mamy polską gazetkę, więc Polska żyje”. Mówili czytelnicy... Drukowane w gazetce hasła: „Wytrzymajcie do wiosny… tylko do wiosny… a będzie już widoczne nasze zwycięstwo…”, „Wzajemne zaufanie i wzajemna pomoc to nasz obowiązek narodowy!‘’ pobudzały postawy patriotyczne i zacieśniały solidarność narodową. Grupa poza wydawaniem gazetki prowadziła akcje sabotażowe w niemieckich zakładach przemysłowych, udzielała pomocy zbiegłym Żydom i jeńcom wojennym, wspomagała materialnie wdowy, dzieci i rodziny dotknięte wojną i terrorem. Prowadziła nasłuch i zapis wiadomości z radia Tuluza i BBC. Dzięki publikowanym w piśmie informacjom stworzony ruch oświatowy i samokształceniowy przetrwał do końca wojny" - pisze na fb Lech Krychowski.
W sierpniu 1942 r. w powiecie jarocińskim, pleszewskim i w Borku aresztowano i straszliwie torturowano w więzieniach w Środzie, Rawiczu, Legnicy i w Forcie VII w Poznaniu ponad stu członków Tajnej Organizacji Konspiracyjnej związanych z gazetką „Dla Ciebie Polsko”. Wszyscy skazani trafili do obozów koncentracyjnych i więzień. Wielu z nich nie przeżyło. Przypadającą właśnie osiemdziesiątą rocznicę śmierci 10 Bohaterów Ziemi Jarocińskiej związanych z konspiracyjną Gazetą „Dla Ciebie Polsko”, którzy zostali zgilotynowani przez Niemców za działalność na rzecz wolnej i niepodległej Polski w maju 1943 roku, należy uznać za wydarzenie wyjątkowe w całej powojennej historii Polski i Ziemi Jarocińskiej. Okazją, aby oddać im po raz pierwszy oficjalnie hołd, będzie msza św., która zostanie odprawiona w niedzielę 28 maja o godz. 12.30 w kościele św. Marcina w Jarocinie.
"Wydarzenie będzie miało charakter społeczno-edukacyjny, nakierowane na zrozumienie niezwykle ważnej roli świadomości historycznej w budowaniu przyszłości oraz więzi kolejnych pokoleń mieszkańców Ziemi Jarocińskiej - naszej małej Ojczyzny. Rodzinom Bohaterów, które mam honor reprezentować zależy bardzo aby szczególnym adresatem obchodów będących swoistą lekcję wychowania obywatelskiego było młode pokolenie. Dlatego też gorąco zapraszam do udziału w uroczystościach nie tylko nauczycieli i uczniów jarocińskich szkół ale także władze samorządowe. Wyrażam bowiem głębokie przekonanie, że w/w działanie kapitalnie wpisuje się w rolę samorządu terytorialnego w inicjowaniu oraz wspieraniu działań edukacyjnych rozwijających kompetencje obywatelskie i społeczne dzieci i młodzieży" - apeluje Lech Krychowski.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Idziemy dróżką i widzimy, że ktoś leży. Przewrócony do ziemi. Twarzy nie miał, bo była strzaskana...
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.