Po raz pierwszy Certyfikat Akredytacji Ministerstwa Zdrowia szpital w Jarocinie uzyskał 5 lat temu - 2018 r. Teraz przyszedł czas na ponowną ocenę jarocińskiej lecznicy.
Akredytacja dla jarocińskiego szpitala - wizytatorzy oceniają 221 standardów
Akredytacja ministerstwa zdrowia jest dużą nobilitacją w szpitalnej hierarchii. Placówka z certyfikatem ma między innymi większe szanse na wyższe kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, co oznacza większy komfort dla pacjentów i lepszą dostępność do niektórych zakresów leczenia.
„Warunkiem uzyskania akredytacji jest pozytywna ocena w ramach tak zwanego przeglądu akredytacyjnego, który jest dokonywany przez zespół odpowiednio przeszkolonych wizytatorów. Oceniają oni spełnianie 221 standardów, czyli ściśle określonych wymogów dla jednostki starającej się o zyskanie miana akredytowanej, czyli świadczącej opiekę dobrej jakości” - czytamy na stronie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które prowadzi proces akredytacyjny.
Certyfikat stanowi swoistą rekomendację ministerstwa, że placówka jest godna zaufania i jest przyznawany na okres trzech lat. Tym razem jednak ten okres został przedłużony ze względu na czas pandemii, z którym szpitale borykały się w międzyczasie.
Szpital w Jarocinie po raz pierwszy uzyskał akredytację w 2018 r., tak, jak większość szpitali, ponieważ był to wówczas nowy certyfikat wprowadzony przez resort zdrowia.
Jarocińskiej lecznicy przyznano go za pierwszym podejściem, co w przypadku wielu innych szpitali okazało się nieosiągalne. Podobnie było w tym roku.
Szpital w Jarocinie sprawdzany przez trzy dni
Wizyta konsultantów z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w jarocińskim szpitalu trwała od 8 do 10 listopada.W tym czasie sprawdzeniu poddanych zostało kilkanaście szpitalnych działów, między innymi:
- opieka nad pacjentem,
- prawa pacjenta,
- kontrola zakażeń,
- zabiegi i znieczulenia,
- farmakoterapia,
- laboratorium,
- diagnostyka obrazowa,
- odżywianie pacjentów,
- zarządzanie kadrami,
- zarządzanie informatyką.
Akredytacja i dodatkowe miliony złotych dla szpitala w Jarocinie
Szpital Powiatowy w Jarocinie przeszedł pomyślnie ocenę akredytacyjną, w efekcie czego otrzymał certyfikat akredytacyjny ministra zdrowia na okres kolejnych 3 lat.Wiąże się to z uzyskaniem dodatkowego finansowania na poziomie 1% ryczałtu, czyli ok. 400 tys. zł.
- To jest sukces całego zespołu - podkreśla Henryk Szymczak, prezes Szpitala Powiatowego w Jarocinie. - Złożyła się na niego ciężka praca nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale i pracowników administracyjnych, gospodarczych, za co chciałem wszystkim bardzo podziękować - stwierdza Henryk Szymczak, prezes szpitala.
A Kinga Nowicka dodaje:
- To, że otrzymaliśmy akredytację, nie oznacza, że ten temat jest zamknięty. Cały czas doskonalimy procedury i sprawdzamy ich stosowanie na co dzień.
Z kolei dr n. med. Włodzimierz Budzyński, dyrektor medyczny szpitala, uważa, że o trudności zdobycia akredytacji świadczyć może fakt, że wiele szpitali uzyskuje ją dopiero po kilkukrotnym podejściu.
- Pokazuje to, jak wielką pracę trzeba wykonać, żeby to uzyskać - zaznacza.
Do tej pory Certyfikat Akredytacji Ministerstwa Zdrowia wśród szpitali pierwszego poziomu referencyjnego otrzymały w Wielkopolsce tylko dwa szpitale: w Jarocinie i Złotowie, ale proces akredytacji cały czas trwa.
Szpita w Jarocinie po raz kolejny jest też w czołówce wielkopolskich placowek, które najlepiej wykonały ryczałt i tak zwane nadwykonania.
Jak podkreśla dr n. med. Włodzimierz Budzyński, kierownictwo jarocińskiego szpital postawiło sobie wyraźny cel.
- Nie będziemy szpitralem klinicznym, ale robimy wszystko, żeby być bardzo dobrym szpitalem powiatowym - stwierdza dyrektor meczyczny lecznicy.
CZYTAJ TAKŻE
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.