Reklama

Sekretarz gminy Jarocin z prokuratorskimi zarzutami. Jest termin rozprawy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Sekretarz gminy Jarocin z prokuratorskimi zarzutami. Jest termin rozprawy - Zdjęcie główne

Sekretarz gminy Jarocin z prokuratorskimi zarzutami. Jest termin rozprawy | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sekretarz gminy Jarocin z prokuratorskimi zarzutami. Jest termin rozprawy.

Reklama

Do Sądu Rejonowego w Jarocinie trafił akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi Grysce (wyraził zgodę na podanie imienia i nazwiska), sekretarzowi gminy Jarocin. Prokuratura postawiła mu dwa zarzuty. Oskarża się go między innymi o działanie na szkodę interesu gminy Jarocin. Sprawa dotyczy jednego z przetargów.

Został sekretarzem gminy po kilkuletniej przerwie

Mariusz Gryska został sekretarzem w jarocińskim magistracie w listopadzie 2018 roku. Objął to stanowisko po raz drugi po kilkuletniej przerwie. Miesiąc później jeden z przetargów ogłoszonych przez gminę wyłonił firmę, która miała świadczyć usługi promocyjne na rzecz gminy Jarocin.

Wygrała agencja PRmotion z Jarocina, która złożyła - w ocenie komisji przetargowej - najkorzystniejszą ofertę. Umowę z firmą popisał sekretarz Mariusz Gryska.

Tymczasem wcześniej był związany z PRmotion - najpierw przez pół roku (październik 2016 r. - kwiecień 2017 r.) był prezesem agencji, a później - do momentu powołania na stanowisko sekretarza gminy - jej dyrektorem finansowym. A przepisy mówią jednoznacznie, że od momentu ustania powiązań z daną firmą muszą upłynąć 3 lata, żeby móc rozstrzygać sprawy z zakresu zamówień publicznych, w których występuje ten podmiot.      

Doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez sekretarza gminy   

Doniesienie do Prokuratury Rejonowej w Jarocinie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa    złożyli członkowie Jarocińskiego Ruchu Samorządowego, do którego należy między innymi opozycyjny radny Jerzy Walczak.

Śledczy wszczęli postępowanie i w oparciu o zebrany materiał skierowali do Sądu Rejonowego w Jarocinie akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi Grysce.

- Przedstawiono mu dwa zarzuty dotyczące zachowań związanych z udzieleniem zamówienia publicznego dokonanego przez gminę Jarocin - informował prokurator Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.

I dodał:

- Mężczyzna złożył nieprawdziwe oświadczenie o braku istnienia okoliczności powodujących wyłączenie go z postępowania przetargowego. Drugi zarzut dotyczy tego, że pełniąc funkcję funkcjonariusza publicznego nie dopełnił obowiązku złożenia oświadczenia o wyłączeniu zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, co skutkowało działaniem na szkodę interesu publicznego gminy Jarocin - wyjaśniał prokurator.

Sędziowie znają oskarżonego od czasów szkolnych i proszą o wyłączenie

W międzyczasie sędziowie orzekający w wydziale karnym złożyli oświadczenia o wyłączeniu ich od rozpoznawania sprawy.

- W uzasadnieniu napisali, iż znają osobiście oskarżonego i utrzymują z nim kontakty towarzyskie od czasów szkolnych - wyjaśnia Tomasz Janiec, wiceprezes Sądu Rejonowego w Jarocinie.

W związku z tym do rozpoznania sprawy wylosowana została sędzia Dominika Wojciechowska. Pierwsza rozprawa została wyznaczona na 14 marca. Nie odbyła się jednak, ponieważ obrońca oskarżonego złożył wniosek o zniesienie tego terminu. Kolejny został ustalony na 4 kwietnia.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy