Reklama

Sala cechu znika z krajobrazu Jarocina. Co powstanie na jej miejscu? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sala cechu znika z krajobrazu Jarocina. Co powstanie na jej miejscu?

Reklama

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery to część projektu „Jarocin - Miastem Jutra”. Na realizację przedsięwzięcia gmina Jarocin pozyskała ponad 3,5 mln euro z programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Przedsięwzięcie było przygotowywane z udziałem mieszkańców, przedsiębiorców, młodzieży, lokalnych liderów i organizacji pozarządowych. Koordynował je Marian Adamek, były burmistrz Pleszewa a obecnie doradca Związku Miast Polskich.

- Przez 10 miesięcy współpracowaliśmy z zespołem miejskim. Ta, około 20-osobowa grupa pracowników urzędu, jednostek organizacyjnych i spółek miejskich, była motorem napędowym w czasie wytyczania Nowej Ścieżki Rozwoju Jarocina. Finalnie przygotowany został świetny projekt, który został oceniony bardzo wysoko. Cieszę się, że Jarocin sięgnął po te pieniądze - mówił jakiś czas temu Adamek.

Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery w ramach Nowej Ścieżki Rozwoju

W ramach Nowej Ścieżki Rozwoju zdefiniowano trzy podstawowe cele, które odpowiadają wymiarom, jakie musiały zostać ujęte w projekcie:
- Ecorockowe Miasto - główny nacisk położono na ekologię i rozwój przestrzenny,
- Wspólnota Lokalna Awangardowych Działań - skupia się na wymiarze społecznym, budowaniu tożsamości lokalnej i wzmocnieniu więzi,
- Jarociński Rozwój Gospodarczy - uwzględnia aspekt ekonomiczno-edukacyjny.

Projekt, który będzie realizowany do 2024 roku  ma również na celu „zbudowanie przyjaznej i innowacyjnej administracji, co zostanie zrealizowane między innymi poprzez przystosowanie jarocińskiego ratusza na Biuro Obsługi Mieszkańca”.

Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery. Współpraca z Cechem Rzemiosł Różnych

Uruchomienie Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery będzie się odbywało we współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych w Jarocinie.

- Nasz plan jest bardzo ambitny i nieszablonowy. To innowacyjne partnerstwo z samorządem to taka rzecz, która pewnie nie przydarzyła się innemu cechowi w Polsce. Współpraca samorządu z rzemieślnikami jest bardzo ważna, ponieważ, moim zdaniem, jest to najważniejsze środowisko do nauki zawodu - podkreślał burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

- Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych często stoją przed dylematem, co robić dalej. W naszym centrum będziemy pomagali im w wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Będziemy też wspierali dorosłych, chcących rozwijać swoje umiejętności lub takich, którzy chcieliby zmienić dotychczasową ścieżkę zawodową.

Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Otóż z krajobrazu Jarocina znika właśnie sala Cechu Rzemiosł Różnych przy ul. Barwickiego. Na jej miejscu powstanie nowy, dwukondygnacyjny budynek.

Na parterze zlokalizowanych zostanie 6 pracowni zawodowych, które umożliwią przedstawienie danego zawodu w praktyce. Na piętrze z kolei zaplanowano 4 sale wykładowe, a na dachu - łąkę z pasieką pszczół.

Tam zostanie zamontowana także instalacja fotowoltaiczna, która zapewni oświetlenie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Przed obiektem wydzielony zostanie trawiasty parking z  ładowarkami do pojazdów elektrycznych, również zasilanymi panelami słonecznymi.

Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery. Będą certyfikowane kursy i szkolenia

- Nowy budynek z multimedialnym wyposażeniem to inwestycyjna część projektu. W ramach tak zwanej części miękkiej będą tu realizowane certyfikowane kursy i szkolenia. Jednym z priorytetów działania centrum będzie promowanie zawodów rzemieślniczych wśród uczniów szkół podstawowych. Całość zostanie poprzedzona badaniami potrzeb jarocińskiego rynku pracy oraz oczekiwań uczniów - wyjaśniał wiceburmistrz Bartosz Walczak.

W Jarocińskim Centrum Edukacji i Kariery będą działały:
- edukacyjne pracownie zawodowe,
- centrum doradztwa zawodowego,
- zakład doskonalenia specjalistycznego
- laboratorium kreatywnej i innowacyjnej przedsiębiorczości.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy