Reklama

Sąd Rejonowy w Jarocinie wydał wyrok w sprawie sekretarza gminy Jarocin [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sąd Rejonowy w Jarocinie wydał wyrok w sprawie sekretarza gminy Jarocin.

Reklama

Prokuratura zarzucała mu działania na szkodę interesu gminy Jarocin. Sprawa dotyczyła jednego z przetargów. Oskarżony nie przyznawał się do winy.

Mariusz G. objął stanowisko sekretarza w jarocińskim magistracie po raz drugi po kilkuletniej przerwie w listopadzie 2018 roku. Miesiąc później jeden z przetargów ogłoszonych przez gminę wyłonił firmę, która miała świadczyć usługi promocyjne na rzecz gminy Jarocin.

Sekretarz gminy Jarocin miał powiązania z agencją, która wygrała przetarg

Wygrała agencja PR.Motion z Jarocina, która złożyła - w ocenie komisji przetargowej - najkorzystniejszą ofertę. Umowę z firmą popisał sekretarz Mariusz G. Tymczasem wcześniej był związany z PR.Motion - najpierw przez pół roku (październik 2016 r. - kwiecień 2017 r.) był prezesem agencji, a później - do momentu powołania na stanowisko sekretarza gminy - jej dyrektorem finansowym.

A przepisy mówią jednoznacznie, że od momentu ustania powiązań z daną firmą muszą upłynąć 3 lata, żeby móc rozstrzygać sprawy z zakresu zamówień publicznych, w których występuje ten podmiot.      

Doniesienie do Prokuratury Rejonowej w Jarocinie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa    w tej sprawie złożyli członkowie Jarocińskiego Ruchu Samorządowego, do którego należy między innymi opozycyjny radny Jerzy Walczak [o działaniach jarocińskiej opozycji czytaj TUTAJ].

Prokuratura postawiła sekretarzowi gminy Jarocin dwa zarzuty

Śledczy wszczęli postępowanie i w oparciu o zebrany materiał skierowali do Sądu Rejonowego w Jarocinie akt oskarżenia [więcej dowiesz się TUTAJ] przeciwko Mariuszowi G.

- Przedstawiono mu dwa zarzuty dotyczące zachowań związanych z udzieleniem zamówienia publicznego dokonanego przez gminę Jarocin [szczegóły także TUTAJ] - informował prokurator Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. - Mężczyzna złożył nieprawdziwe oświadczenie o braku istnienia okoliczności powodujących wyłączenie go z postępowania przetargowego. Drugi zarzut dotyczy tego, że pełniąc funkcję funkcjonariusza publicznego nie dopełnił obowiązku złożenia oświadczenia o wyłączeniu zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, co skutkowało działaniem na szkodę interesu publicznego gminy Jarocin - wyjaśniał prokurator.

Sekretarz gminy Jarocin odmówił składania wyjaśnień

W trakcie pierwszej rozprawy [o tym więcej przeczytasz TUTAJ] oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień, odpowiadał tylko na pytania swojego obrońcy i sędzi Dominiki Wojciechowskiej. Ta ostatnia pytała między innymi, czy kiedy podpisywał oświadczenie o braku przeszkód do udziału w postępowaniu przetargowym, był świadomy, iż agencja PR.Motion, z którą był wcześniej związany, złożyła swoją ofertę.

- Nie byłem świadomy. Podpisałem oświadczenie kilka minut po godzinie 8.00 rano, a pierwsza oferta wpłynęła o 8.35 - wyjaśnił Mariusz G..

Przyznał jednak, że, kiedy już wiedział jakie firmy złożyły oferty, nie wycofał się z procedury przetargowej i nie zmienił wcześniej złożonego oświadczenia.

Pierwsza rozprawa zakończyła się na przesłuchaniu oskarżonego. Na kolejnej wysłuchano świadków.

Sekretarz gminy Jarocin został skazany. Wyrok nie jest prawomocny

Dzisiaj - 30 maja, Sąd Rejonowy w Jarocinie wydał wyrok w sprawie Mariusza G..Oskarżonego nie była na sali rozpraw.

Sędzia Dominika Wojciechowska uznała go winnym popełnienia obu przestępstw, czyli tego, że złożył nieprawdziwe oświadczenie o braku istnienia okoliczności powodujących wyłączenie go z postępowania przetargowego oraz tego, że pełniąc funkcję funkcjonariusza publicznego nie dopełnił obowiązku złożenia oświadczenia o wyłączeniu zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, co skutkowało działaniem na szkodę interesu publicznego gminy Jarocin.

Sędzia uzasadniając wyrok stwierdziła między innymi:

- W ocenie sądu Mariusz G. popełnił oba przestępstwa, a ponad to naruszył swoim czynem interes publiczny. Takie naruszenie to nie tylko szkoda fizyczna czy materialna, ale przede wszystkim głównym dobrem chronionym przez przepis z art. 231 jest prawidłowe funkcjonowanie instytucji państwowych i samorządu terytorialnego i związany z tym autorytet władzy publicznej. W tej sytuacji niewątpliwie doszło do naruszenia interesu publicznego i podważenia autorytetu władzy publicznej.

I dodała:

- Biorąc pod uwagę wszystkie te przesłanki oraz to, że oskarżony był wcześniej urzędnikiem, nie wykazał żadnego czynnego żalu, nie złożył żadnego oświadczenia, które by świadczyło o tym, że chce sprostować wcześniej złożone oświadczenie, sąd skazał go na grzywnę w łącznej wysokości 150 stawek dziennych po 50 złotych każda (łącznie to 7.500 zł).

Poza tym sąd zasądził na rzecz Skarbu Państwa 70 zł kosztów sądowych oraz 750 zł tytułem opłaty od wymierzonej kary grzywny.

Sekretarz gminy Jarocin z nieprawomocnym wyrokiem

Wyrok nie jest prawomocny. Nie udało nam się skontaktować z Mariuszem G. i dowiedzieć, czy będzie się odwoływał od postanowienia sądu. Z informacji uzyskanych z Urzędu Miejskiego w Jarocinie wynika, że w dniu wydania wyroku, przebywał na urlopie. 

Po uprawomocnieniu wyroku Mariusz G. nie będzie mógł pełnić funkcji sekretarza gminy Jarocin.    

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy