e-Doręczenia - jak to działa?
e-Doręczenia to - w uproszczeniu - elektroniczny odpowiednik tradycyjnego listu poleconego z potwierdzeniem odbioru. Usługa ta eliminuje konieczność wizyt na poczcie i czekania na listonosza. Wystarczy, że masz dostęp do internetu, aby szybko i wygodnie odebrać lub wysłać ważną korespondencję.Z e-Doręczeń mogą korzystać podmioty publiczne, obywatele oraz firmy. Co istotne, e-Doręczenia mają taką samą moc prawną jak tradycyjna przesyłka polecona za potwierdzeniem odbioru.
Aby korzystać z e-Doręczeń, należy założyć adres do e-Doręczeń. Dla tych, którzy jeszcze go nie mają, przewidziano tzw. usługę hybrydową, czyli elektroniczno-papierową. W tym modelu dokument elektroniczny wysłany przez urząd jest drukowany na poczcie i dostarczany do adresata w formie papierowej.
Kiedy wchodzą obowiązkowe e-Doręczenia?
System e-Doręczeń wprowadzany jest etapami. Od 1 stycznia obowiązek dotyczy większości instytucji, urzędów oraz przedstawicieli zawodów zaufania publicznego [ZOBACZ PONIŻEJ].W przyszłości wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące zawody zaufania publicznego będą zobowiązani do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych oraz prowadzenia korespondencji za pomocą e-Doręczeń.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Uwaga! Zmiany w segregacji odpadów komunalnych. Od nowego roku obowiązuje segregacja odzieży i tekstyliów
Dla kogo e-Doręczenia obowiązkowe od 1 stycznia 2025 roku?
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązek korzystania z e-Doręczeń dotyczy:
- osób wykonujących zawody zaufania publicznego (np. adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi),
- podmiotów niepublicznych rejestrujących się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS),
- podmiotów niepublicznych składających wnioski o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
- organów administracji rządowej i ich jednostek budżetowych,
- organów władzy publicznej, w tym organów kontroli państwowej i ochrony prawa,
- Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) oraz funduszy zarządzanych przez te instytucje,
- Narodoweggo Funduszu Zdrowia (NFZ),
- agencji wykonawczych, instytucji gospodarki budżetowej, samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, uczelni publicznych, Polskiej Akademii Nauk i jej jednostkek organizacyjnych,
- jednostkek samorządu terytorialnego, ich związków oraz zakładów budżetowych - w zakresie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego.
Jak założyć adres i skrzynkę do e-Doręczeń?
Założenie adresu i skrzynki do e-Doręczeń nie jest skomplikowane. Przede wszystkim musisz wypełnić wniosek [KLIKJNI]. Trzeba załączyć:
- odpowiedni dokument potwierdzający reprezentację lub pełnomocnictwo podmiotu (przykładowy wzór pełnomocnictwa: projekt pełnomocnictwa w wersji word, lub projekt pełnomocnictwa w wersji pdf),
- potwierdzenie opłaty za pełnomocnictwo (jeśli nie jesteś z niej zwolniony),
- uzupełnij dane dotyczące podmiotu,
- wskaż administratora/administratorów, czyli osobę, która będzie zarządzać skrzynką do e-Doręczeń - podaj jego dane i adres e-mail.
Następnie wniosek musisz sprawdzić i podpisać go elektronicznie (profilem zaufanym, e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym). Potwierdzenie złożenia wniosku wpłynie na adresy e-mail administratorów, których w nim wskażesz.
Jak aktywować skrzynkę do e-Doręczeń?
Gdy otrzymasz e-maila o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o adres do e-Doręczeń, administrator wskazany we wniosku będzie mógł aktywować skrzynkę do e-Doręczeń.Aby to zrobić:
- Zaloguj się do serwisu mObywatel.gov.pl.
- Otwórz zakładkę Twoje skrzynki w menu bocznym.
- Kliknij przycisk Aktywuj skrzynkę przy skrzynce, którą chcesz aktywować.
- Podaj adres email do powiadomień i zapoznaj się z regulaminem świadczenia usług przez Operatora Wyznaczonego.
- Kliknij przycisk Aktywuj.
Po kliknięciu przycisku "aktywuj", na adres e-mail administratora (administratorów) otrzymasz informację, że skrzynka jest aktywna i możesz z niej korzystać.
Ważne! Aktywacji dokonuje jeden z administratorów - informuje ministerstwo cyfryzacji.
Więcej informacji na temat zakładania adresu oraz skrzynki do e-Doręczeń dostępnych jest pod linkiem: Jak założyć adres i skrzynkę do e-Doręczeń.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Oszustwo internetowe „na znajomego”. Mieszkanka gminy Jarocin myślała, że pomaga, a straciła pieniądze
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.