Kiedy rok temu zderzyliśmy się z problemem koronawirusa, wszyscy byliśmy zdezorientowani i właściwie nikt nie potrafił powiedzieć, jak przyszłość nas czeka. Wieszczono załamanie gospodarki i lawinowy wzrost bezrobocia.
Rok życia w pandemii. Jak wpłynął na stan bezrobocia w naszym powiecie?
Początki naszego funkcjonowania w nowej rzeczywistości rzeczywiście mogły wskazywać, że ten „czarny scenariusz” się sprawdzi. Nastąpiło prawie całkowite zamknięcie i ograniczenie naszego życia zawodowego i prywatnego.
Z biegiem czasu niektóre ograniczenia w zależności od sytuacji wycofywano albo wprowadzano ponownie.
W wyniku tych działań niektóre dziedziny gospodarki są na skraju upadłości. Tak jest chociażby w przypadku restauratorów, hotelarzy, branży turystycznej czy kultury. Z tym wiąże się szereg współpracujących z nimi firm i osób.
To tysiące ludzi, którzy albo zostali zwolnieni z pracy albo wysłani na bezpłatne i często bezterminowe urlopy albo postojowe.
Rok życia w pandemii. Jak wpłynął na stan bezrobocia w naszym powiecie?
Wiele firm przeszło na tak zwany tryb pracy zdalnej, co początkowo miało być rozwiązaniem tymczasowym, a z biegiem czasu okazało się systemem wprowadzonym na stałe.
Są jednak branże, którym stan pandemii w ogóle nie zaszkodził, a wręcz przeciwnie - przyspieszył rozwój. Tak jest chociażby w budownictwie, w handlu przez internet czy - niestety, w usługach pogrzebowych.
Rok życia w pandemii. Jak wpłynął na stan bezrobocia w naszym powiecie?
Jak naprawdę stan pandemii wpłynął na rynek pracy, czy liczba bezrobotnych rzeczywiście katastrofalnie wzrosła?
Na szczęście złe prognozy się nie sprawdziły. Nasze firmy brykają się w wieloma trudnościami spowodowanymi pandemią, ale żadna przez ten rok nie była zmuszona do zwolnień grupowych.
Wielu przedsiębiorców skorzystało z pomocy w ramach uruchomionych przez rząd Tarczy Antykryzysowych oraz wsparcia kierowanego przez urzędy pracy. Można z nich nadal korzystać.
Według danych z Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie wynika, że w okresie od 28 lutego a 5 marca 2020 roku zarejestrowanych było 1.226 osób bezrobotnych z powiatu jarocińskiego.
W analogicznym okresie 2021 roku - od 26 lutego do 4 marca - w rejestrach odnotowano 1.569 bezrobotnych.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.