Reklama

Koronawirus. Mija rok od zdiagnozowania pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2. Jak zmieniała się sytuacja epidemiczna w Polsce i powiecie

Opublikowano: czw, 4 mar 2021 08:45
Autor: | Zdjęcie: grafika Błażej Ciesielski

Koronawirus. Mija rok od zdiagnozowania pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2. Jak zmieniała się sytuacja epidemiczna w Polsce i powiecie - Zdjęcie główne

foto grafika Błażej Ciesielski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Wybuch pandemii koronawirusa w Polsce nastąpił dokładnie 4 marca. To wtedy odnotowano pierwsze zakażenie SARS-CoV-2.

Reklama

Epidemia koronawirusa wybuchła pod koniec 2019 roku w Chinach. Dość szybko przedostała się do Europy. Początkowo największe ognisko tego niebezpiecznego wirusa odnotowano we Włoszech. O sytuacji w Lombardii i Mediolanie rozmawialiśmy z pochodzącą z Jarocina Marleną Bursztynowicz.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce stwierdzono 4 marca 2020 roku w szpitalu w Zielonej Górze. To tam zdiagnozowano COVID-19 u 66-letniego mężczyzny, który przyjechał do kraju autokarem z Niemiec.

4 marca 2020 na terenie Polski funkcjonowało zaledwie 9 laboratoriów, w których badano próbki.  Do 6 marca 2020 liczba miejsc przeznaczonych do przeprowadzania badań wzrosła do 13 laboratoriów. O tym czasie liczba przeprowadzonych testów wyniosła już 900, w tym 5 wyników dodatnich.

11 marca 2020 roku odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na temat działań w sprawie COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe, a w Poznaniu zapadła decyzja, że wszystkie szkoły, przedszkola, żłobki oraz inne miejskie instytucje zostaną profilaktycznie zamknięte na dwa tygodnie (tj. w okresie od 11 do 24 marca.

12 marca 2020 roku wiceprezydent Poznania poinformował o śmierci 57-letniej pacjentki zakażonej koronawirusem. Kobieta była pierwszą ofiarą śmiertelną w Polsce z powodu COVID-19. Informację potwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski. Stan pacjentki od samego początku był określany jako poważny. Miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch.

12 marca 2020 roku do Poznania przyjechał autokar, w którym była osoba z podejrzeniem koronawirusa. W autobusie podróżowało 28 osób. Na konferencji prasowej zorganizowanej przez prezydenta Poznania, poinformowano, że decyzją wojewody wielkopolskiego pasażerowie autokaru zostaną skierowani na kwarantannę do Żerkowa do MCT. Od tego dnia Hotel MCT w Żerkowie stał się jako pierwszy w Polsce miejscem zbiorowej kwarantanny.

12 marca 2020 roku na okres dwóch tygodni zamknięto w kraju placówki oświatowe. Dotyczyło to żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych, średnich oraz uczelni. 

13 marca 2020 roku przy Szpitalu Powiatowym w Jarocinie postawiono specjalny namiot.

Ma on służyć jako poczekalnia dla pacjentów, którzy chcą skorzystać z porady lekarza „Wieczorynki” – informował dr Włodzimierz Budzyński, dyrektor medyczny szpitala w Jarocinie.

Następnego dnia postawiono kolejny namiot, tuż przed głównym wejściem. Jego zadaniem było przetrzymanie pacjenta podejrzanego o infekcję, żeby nie zaraził pacjentów i personelu SOR-u.

W okresie od 14 do 20 marca obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Od 15 marca wprowadzono na granicach Polski korodn sanitarny, który znacznie ograniczał ruch graniczny. Od 20 marca, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w Polsce zaczął obowiązywać stan epidemii.

15 marca 2020 roku zamknięte zostały granice Polski dla ruchu lotniczego oraz kolejowego. Wprowadzono również kontrole paszportowe na wszystkich granicach lądowych, a do kraju pozwolono wjeżdżać tylko pracownikom i obywatelom Polski. Po przekroczeniu granicy drogą lądową obowiązywała 14-dniowa kwarantanna, za której złamanie grozić będzie grzywna w wysokości 5000 złotych. Wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych.

22 marca 2020 roku odnotowano pierwszy przypadek COVID-19 w Jarocinie. Koronawirusa wykryto u pielęgniarki pracującej na oddziale wewnętrznym w Puszczykowie. To ona miała w trakcie pracy kontakt z pacjentką "zero" w Wielkopolsce. 

24 marca 2020 roku prezes jarocińskiego szpitala zwrócił się do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc. Lecznica pilnie potrzebowała sprzętu, środków ochrony osobistej dla personelu - jednym zdaniem wszystkiego, co pozwoliłoby na skuteczną pomoc pacjentom zakażonym koronawirusem, którzy trafiali do szpitala. Pod apelem podpisał się także dyrektor medyczny lecznicy.

„Mamy świadomość, że zapowiada się długa i kosztowna walka” - podkreślał wtedy Henryk Szymczak.

25 marca 2020 roku wprowadzono między innymi zakaz przemieszczania się za wyjątkiem wyjścia do pracy, do sklepu lub lekarza. Zakazane zostały zgromadzenia powyżej 2 osób, wprowadzono ograniczenia dotyczące przemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego i pieszo oraz uczestnictwa w uroczystościach religijnych do 5 osób. 

W marcu 2020 roku ruszyła akcja "Razem dla szpitala" celem, której było zebranie pieniędzy na zakup odpowiednich maseczek ochronnych dla personelu szpitalnego. Inicjatorka zbiórki była Karolina Prymula. Przyłączyła się do niej Gazeta Jarocińska oraz portal jarocińska.pl. 

Od 1 kwietnia 2020 roku wprowadzono kolejne ograniczenia. Osoby poniżej 18. roku życia mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z dorosłym opiekunem. Ponadto parki, bulwary, czy plaże zostały bezwzględnie zamknięte i zawieszono działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. W sklepach i punktach usługowych ograniczono liczbę klientów. Wprowadzono również godziny dla seniorów, a każdy sklep miał obowiązek wyposażyć obsługę w środki ochrony osobistej. Klienci w sklepie mogli przebywać tylko w rękawiczkach ochronnych.

3 kwietnia 2020 roku odnotowano pierwszą ofiarę śmiertelną COVID-19 w powiecie jarocińskim. 

Z przykrością informujemy, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w szpitalu zakaźnym na ulicy Szwajcarskiej z powodu Covid-19, zmarły 2 osoby:  68-letna kobieta z powiatu kaliskiego oraz 66-letni mężczyzna z powiatu jarocińskiego - poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki.  

W kwietniu 2020 roku w Jarocinie pojawiły się pierwsze maseczkomaty. W urządzeniach można było kupić maseczki ochronne wielokrotnego użytku.

Między 20 kwietnia, a 30 maja 2020 roku rozpoczęto znoszenie ograniczeń w IV etapach. 

8 sierpnia 2020 wprowadzono regionalne obostrzenia w wybranych powiatach, które oznaczano kolorem żółtym i czerwonym. W powiatach oznaczonych kolorem zielonym nie obowiązywały ograniczenia. 

26 sierpnia 2020 roku nowym ministrem zdrowia został Adam Niedzielski.

9 września 2020 roku odnotowano pierwszy przypadek śmiertelny z powodu COVID-19 u pacjenta Szpitala Powiatowego w Jarocinie.

Kiedy ten pacjent trafił do naszego szpitala jego stan już był poważny. Później pogarszał się z godziny na godzinę. Nie było możliwości, żeby go przewieź do specjalistycznej placówki. Został umieszczony w izolatce na oddziale intensywnej terapii. Uruchomiliśmy wszystkie procedury. Lekarze robili co mogli, ale nie udało się go uratować - relacjonował szef lecznicy.

24 października 2020 roku  wprowadzono obowiązek noszenia maseczek w strefie publicznej, liczba osób w placówkach handlowych uzależniona była od wielkości sklepu. Zamknięto restauracje, bary (działalność tylko „na wynos”), siłownie, fitnessy, baseny oraz sanatoria. Lekcje w szkołach podstawowych dla klas IV-VIII prowadzone były zdalnie. 

30 października 2020 roku wprowadzono zamknięcie cmentarzy od 31 października do 2 listopada. W tym okresie wstęp na teren nekropolii został zakazany z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nimi związanych.

5 listopada 2020 roku w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie zaczął funkcjonować odział dla pacjentów zakażonych koronawirusem.  

Wojewoda polecił nam przygotować 22 łóżka plus 4 z respiratorami i 4 łóżka obserwacyjne - informował dyrektor medyczny szpitala dr n. med. Włodzimierz Budzyński.

9 listopada 2020 roku zawieszone zostały zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

27 grudnia 2020 roku rozpoczęto etap "0" narodowego programu szczepień. Obejmował on pracowników służby zdrowia, którzy najbardziej byli narażeni na zakażenie SARS-CoV-2. Nasza lecznica znalazła się wśród 509 szpitali węzłowych wyznaczonych do przeprowadzenia akcji szczepień.

18 stycznia 2021 roku została przywrócona nauka stacjonarna dla klas I-III szkół podstawowych, a także dla uczniów szkół specjalnych.

1 lutego 2021 roku po trzech miesiącach działalności podjęto decyzje o likwidacji odziały covidowego w Powiatowym Szpitalu w Jarocinie. Prezes nie ukrywał, że jest ona korzystna dla placówki. 

Odział chirurgii wróci do pracy na swoim miejscu. Będzie można przeprowadzać zabiegi planowe, które ze względu na warunki zostały przesunięte w czasie - tłumaczył szef lecznicy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy