Być może ten obiekt nigdy nie wzbudzałby aż takiego zainteresowania, gdyby nie Jarosław Iwaszkiewicz, prozaik, poeta, eseista. To on uwiecznił to miejsce lokując w Wilkowyi akcję noweli "Młyn nad Lutynią". W powstałej w 1946 roku opowieści zawarł historie oparte na opowieściach zasłyszanych od okolicznych mieszkańców. Cztery lata temu budynek został zakupiony przez gminę Jarocin od prywatnego właściciela.
W zeszłym roku młyn został wielkopolskim zwycięzcą konkursu „Nasz Zabytek”, organizowanego przez Fundację „Most the Most”. Dzięki temu uzyskano dofinansowanie na jego rewaloryzację w wysokości ponad 1 miliona złotych. Projekt dostał akceptację konserwatora zabytków. Realizację przebudowy i rozbudowy młyna nad Lutynią powierzono firmie Drobud. Wykonawca został wyłoniony w zeszłym roku w przetargu. Koszt inwestycji został określony na kwotę 2.876.664 zł. Brakująca suma miała zostać pokryta z budżetu gminy Jarocin. Po uroczystym podpisaniu umowy pomiędzy gminą a wykonawcą odbyła się nawet konferencja prasowa.
Zobaczcie, jak wygląda Młyn nad Lutynią po renowacji. Zapraszamy na wirtualny spacer
Wnętrza zostały wykonane z dużym pietyzmem i dbałością o szczegóły. Zachowane zostały oryginalne elementy mechanizmu młyńskiego. Odbiór techniczny najprawdopodobniej odbędzie się pod koniec miesiąca. Kiedy można będzie korzystać z tego miejsca? Na razie jeszcze nie wiadomo. Władze gminne niedawno ogłosiły przetarg na wyposażenie. Prowadzeniem działalności placówki miało się zajmować powołane specjalnie w tym celu we wrześniu zeszłego roku Stowarzyszenie Przyjaciół Młyna nad Lutynią. Pojawiły się jednak nieoficjalne informacje, że organizacja miała się wycofać z tych deklaracji.Dalsza część artykułu pod WIDEO
O potwierdzenie ich, jak i o pozostałe szczegóły dotyczące inwestycji i prowadzonej w niej działalności, zwróciliśmy się do wiceburmitrza Radosława Żyto. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, poinformujemy o tym niezłocznie. Zanim będziecie mogli osobiście zobaczyć te wnętrza po remoncie, zapraszamy Was do wirtualnego spaceru po młynie dzięki naszym zdjęciach i wideo.
Wcześniej w wyniku przeprowadzonych wśród mieszkańców konsultacji, uzgodniono, że „młyn nad Lutynią będzie pełnił funkcję muzealno-skansenową, która ma pobudzić lokalną społeczność do działania i zachęcić do wycieczek pieszo-rowerowych”. Miały być prowadzone działania stałe oraz cykliczne we współpracy z lokalnymi organizacjami, między innymi Kołami Gospodyń Wiejskich funckjonującymi na terenie gminy Jarocin. Planowane były też warsztaty, spotkania, koncerty, zajęcia, wykłady dla różnych grup wiekowych m.in. seniorów oraz dzieci i młodzieży. Miała to być oferta skierowana zarówno do mieszkańców naszego terenu, jak i turystów odwiedzających te okolice. Przy tej okazji mieliby też możliwość skorzystania z sezonowej kawiarenki.
W ramach inwestycji w zeszłym roku powstał również nowy most, który stanowi część ścieżki rowerowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.