Budowa łącznika ul. Maratońskiej w Jarocinie z drogą Cielcza - Wilkowyja zakończyła się w tym roku. Od początku budziła sporo emocji i kontrowersji ze względu na potrzebę wycinki pod nią sporej iliści drzew.
Mimo to inwestycja doszła do skutku. Nowa droga biegnie od ulicy Maratońskiej w Jarocinie, wzdłuż os. Ogrody i łączy Jarocin z Wilkowyją i Cielczą. Po wybudowaniu burmistrz Jarocina Adam Pawlicki postanowił nadać jej nazwę Aleja Światowego Dnia Roweru, co spotkało się z aprobatą i entuzjazmem nie tylko jarociniaków, ale i osób z rónych części świata.
Rajd rowerowy z piknikiem na otwarcie Alei Światowego Dnia Roweru w Jarocinie
Teraz przyszedł czas na oficjalne otwarcie i oddanie drogi oraz pobudowanej przy niej ścieżki rowerowej do użytku. Jak przystało na Aleję Światowego Dnia Roweru, najważniejszą częścią tego wydarzenia będzie rajd rowerowy. Do udziału w nim zapisało się około 300 osób.
Uczestnicy rajdu przejadą około 20-kilometrową trasę. Wyruszą z parkingu przy Aquaparku w Jarocinie o godzinie 13.00. Każdy, kto przejedzie wskazaną trasę, weźmie udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, m. in. roweru, hulajnogi i rolek. Zwieńczeniem rajdu będzie piknik i wspólny poczęstunek.
Aleja Światowego Dnia Roweru znana w kraju i wielu miejscach na świecie
Aleja Światowego Dnia Roweru w Jarocinie już teraz znana jest w wielu miejscach naszego kraju, a nawet świata. To pomysł, który zrodził się na bazie współpracy gminy Jarocin z mieszkającym od lat w USA, a pochodzącym z Jarocina - Leszkiem Sibilskim - inicjatorem uchwalenia przez ONZ Światowego Dnia Roweru.
- Nowy szlak rowerowy dołączył do już istniejących i służących mieszkańcom gminy – 30 kilometrów ścieżek. Aleja Światowego Dnia Roweru zrobiła to we wspaniałym i sprinterskim stylu, od razu zdobywając nagrodę Organizacji Narodów Zjednoczonych razem z zespołem Coldplay, gubernatorem japońskiej prefektury Hiroszima i wieloma popularyzatorami roweru jako środka lokomocji dla wszystkich - podkreśla burmistrz Adam Pawlicki.
Chcąc docenić jego starania, burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki, zwrócił się do Rady Miejskiej w Jarocinie z propozycją nazwania nowo wybudowanej drogi Aleją Światowego Dnia Roweru. W grudniu ubiegłego roku rada taką uchwałę przyjęła.
To pierwsza taka inicjatywa na świecie. W ślad za burmistrzem Jarocina chcą podążyć włodarze innych, nie tylko polskich miast, podejmujac działania, które mają na celu nadanie rowerowych nazw ulicom, ścieżkom.
Okolicznościowe tabliczki z nazwą pierwszej na świecie Alei Światowego Dnia Roweru zostały wysłane do inicjatora Leszka Sibilskiego, który przekazał je do ONZ. Otrzymał je również m.in. Stały Przedstawiciel Królestwa Bahrajnu przy ONZ, Jamal Fares Alrowaiei, który zapewnił, że uczyni wszystko, aby takie nazwy arterii komunikacyjnych pojawiły się w jego ojczystym kraju oraz Grzegorz Botwina, prezes Polskiego Zwiazku Kolarskiego.
[AKTUALIZAJCA, 13.10]
Ruszył rajd na otwarcie Alei Światowego Dnia Roweru. Poprzedziło go przecięcie wstęgi. Na starcie stanęło około 300 osób, w tym dwie grupy z Ukrainy. Wśród uczestników są między innymi starosta Lidia Czechak i burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.
Jak byłem młody, chciałem z kolegami objechać rowerem świat. Nie udało się, to znaczy udało się, ale nie rowetem. A teraz koło się zatoczyło i mamy tu w Jarocinie Aleję Światowego Dnia Roweru. Codziennie możemy nia jeździć do szkoły, do pracy - stwierdził włodarz gminy.
Burmistrz pochwalił się znacznych rozmiarów pucharem, który Jarocin otrzymał za promowanie jazdy na rowerze, który został przyznany przez kapitułę Światowego Dnia Roweru, którą tworzą dyplomaci akredytowani przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.