reklama

Pierwsza rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę i rok naszej pomocy uchodźcom [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPierwsza rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę i rok naszej pomocy uchodźcom. Czy sprawdziliśmy się w tej trudnej sytuacji?
reklama

W czwartek - 24 lutego 2022 roku, około 3.40 nad ranem, wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy i rozpoczęła się inwazja na jej terytorium. Ukraińska armia stawiała opór, a mieszkańcy uciekali przed wojną jak najdalej na Zachód. Pierwszym krajem, do którego trafiali była Polska. 

Nasza pomoc uchodźcom spotkała się z uznaniem niemal całego świata

To, co się wtedy stało, wprawiło w podziw niemal cały świat. Polacy ruszyli z pomocą tworząc miejsca, a nawet duże centra pomocy dla uchodźców. To tam dzień i noc nieśli wsparcie oraz konkretną, rzeczową i finansową pomoc uciekającym przed wojną.

reklama

Byli i tacy, którzy przyjmowali Ukraińców do swoich domów i rodzin.

Ocenia się, że w ciągu roku schronienie w polskich domach uzyskało 1.600.000 ukraińskich uchodźców. Z kolei pół miliona skorzystało z miejsc zbiorowego zakwaterowania.

Jarociniacy ruszyli ze zbiórkami najpotrzebniejszych rzeczy i produktów

Obojętni na tragedię ukraińskiego narodu nie pozostali także mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej. Niemal natychmiast po rozpoczęciu wojny za naszą wschodnią granicą jarociniacy ruszyli ze zbiórkami najpotrzebniejszych rzeczy i produktów. A wiele rodzin przyjęło uchodźców do siebie. 

reklama

Z kolei grupa około 150 osób znalazła schronienie w ośrodku dla uchodźców, który utworzono w Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym w Żerkowie [relację z ośrodka przeczytasz i obejrzysz zdjęcia TUTAJ]

Głównymi problemami, z którymi borykali się przybysze z Ukrainy była bariera językowa i nieznajomość polskiego prawa. 

 

reklama

Ukraińcy starają się u nas rozpocząć nowe życie

W tej sytuacji w pomoc zaangażowały się władze samorządowe. Uruchomione zostały punkty konsultacyjne dla uchodźców, które spełniały rolę swoistych przewodników dla często zagubionych i niepewnych jutra ludzi. Mogli tam otrzymać konkretne informacje, gdzie załatwić niezbędne sprawy, jak poruszać się w polskim prawodawstwie, na rynku pracy czy służbie zdrowia.   

A w lipcu ubiegłego roku burmistrz Jarocina Adam Pawlicki powołał pełnomocnika do spraw uchodźców i pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

reklama

Została nim Kateryna Sokolova, która w Ukrainie była asystentką mera Mariupola oraz wykładowcą w Mariupol State University w Katedrze Hotelarstwa i Gastronomii.

Bez pomocy nie pozostały także dzieci z Ukrainy, które zostały przyjęte do naszych szkół, gdzie mogły kontynuować naukę i przyswajać znajomość języka polskiego. 

W ostatnim czasie do miasta partnerskiego gminy Jarocin - Aleksandrii w Ukrainie, dotarł transport z 30 generatorami prądu zorganizowany przez władze samorządowe Jarocina.   

Część przybyłych do nas w ubiegłym roku uchodźców pojechała dalej. Niektórzy do większych miast w Polsce, a inni na zachód Europy. Ale duża część osób pozostała w Jarocinie i okolicy. Tu starają się rozpocząć nowe życie, stworzyć dom i znaleźć pracę.

Google Innovation Challenge w Jarocinie dla Ukraińców

Dziennikarze portalu jarocinska.pl i Gazety od początku wojny w Ukrainie starają się na bieżąco informować o wszystkich inicjatywach skierowanych na naszym terenie do uchodźców i obywateli Ukrainy. To nie wszystko.  

 - Rozpoczynamy bardzo ważny projekt, na który dofinansowanie dostaliśmy z funduszu Google GNI - Innovaion Challenge. Dzięki temu będziemy mogli na portalu jarocinska.pl stworzyć specjalny dział w języku ukraińskim poświęcony waszej społeczności tutaj w Jarocinie - zapowiada wydawca portalu.
W grudniu udało się zorganizować spotkanie mikołajkowe dla ponad 200 osób. Do tworzenia treści zaangażowane mają m.in. być osoby, które przyjechały do nas i tu schroniły się przed wojną. Prace nad podstroną są w toku. 

Jak oceniacie ten rok z perspektywy toczącej się wojny u naszego sąsiada? 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama