Służby wojewody wielkopolskiego jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem konfliktu zbrojnego poleciły wszystkim samorządom sporządzić spis wszystkich dostępnych miejsc noclegowych na swoim terenie, gdzie możliwe będzie tymczasowe ulokowanie uchodźców z Ukrainy.
Wojewoda wnioskował o zabezpieczenie miejsc w hotelach, schroniskach i noclegowniach. Pod uwagę brane są także otwarte, płaskie tereny, na których można zorganizować obozowiska.
Włodarze wszystkich gmin powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto przekazali już taką informację do wojewody.
- We wszystkich tych miejscach łącznie możemy przyjąć 300 osób - informuje Józef Hoffmann, koordynator Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie.
To właśnie GCZK prowadzi działania związane z przygotowaniem bazy i przyjęciem uchodźców z Ukrainy. Tam też mogą się zgłaszać mieszkańcy, którzy chcą i mają możliwości, aby przyjąć uciekających przed wojną. Apel o to wystosował do wszystkich burmistrz Adam Pawlicki. Na prośbę włodarza gminy już odpowiedziało kilka osób.
Miejsca kwaterunku dla uchodźców z Ukrainy można zgłaszać telefonicznie: (62) 747-28-54 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00), lub mailowo: oc@jarocin.pl
Większa część MCT przeznaczona na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy
Warto zaznaczyć, że to tylko potencjalne opcje - inne samorządy wskazywały różne propozycje: są to między innymi budynki szkół czy obiekty sportowe, między innymi Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie.
- Nasz ośrodek od dwóch lat jest miejscem, gdzie kierowane są osoby na kwarantannę. Jest ich jednak coraz mniej, dlatego jesteśmy w stanie tak podzielić ośrodek, żeby większą jego część przeznaczyć na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy - wyjaśnia burmistrz Żerkowa Michał Surma.
Pytany o zasady finansowania ewentualnego pobytu obywateli Ukrainy w MCT, odpowiada:
- W przypadku kwarantanny najpierw mieliśmy z wojewodą podpisane porozumienie o zajęciu miejsc, a później o zasadach finansowania pobytu osób, które były do nas kierowane. W przypadku uchodźców takiego porozumienia póki co jeszcze nie ma. Cały czas jesteśmy w trakcie rozmów - informuje Michał Surma.
MCT w Żerkowie jest w stanie gotowości do przyjęcia uchodźców
Trzeba pamiętać, że przekazane do wojewody wykazy miejsc w poszczególnych gminach nie są, jak na razie, oficjalnie zatwierdzonymi miejscami do zakwaterowania uchodźców, a jedynie ich wskazaniem w celu utworzenia bazy. Może ona jednak zostać w każdej chwili uruchomiona, ponieważ sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z godziny na godzinę.
- My jesteśmy w stanie w ciągu kilku godzin zgłosić pełną gotowość do przyjęcia uchodźców. Jest to tylko kwestia przygotowania pokoi, zmiany pościeli i odpowiedniego zaopatrzenia kuchni, żeby zabezpieczyć dla nich trzy posiłki dziennie - stwierdza burmistrz Żerkowa.
W Kaliszu rozpoczyna działalność Centrum Integracji Cudzoziemców
Poza miejscami, które zostają zabezpieczone w gminach w Wielkopolsce mowa jest o dwóch dużych ośrodkach, gdzie będą kierowani uchodźcy - w Kaliszu i Poznaniu. W Kaliszu ponadto powstaje Centrum Integracji Cudzoziemców.
- Tak, jak wiele innych polskich miast, jesteśmy gotowi udzielić wsparcia, przyjąć - o ile pojawi się taka konieczność - rodziny z Ukrainy. Zabezpieczyliśmy miejsca tymczasowego zakwaterowania. W Kaliszu rozpoczyna działalność Centrum Integracji Cudzoziemców przy ul. Nowy Świat 13 - informuje prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.
I dodaje:
- Sprowadzający się z zagranicy obywatele otrzymają tam wsparcie prawne, będą mogli uczyć się języka polskiego, przejść kursy adaptacyjne. To bardzo ważne wsparcie, także dla społeczności ukraińskiej - w Kaliszu i najbliższym regionie żyje i pracuje kilkanaście tysięcy obywateli Ukrainy.
[AKTUALIZACJA, piątek - 24 lutego, godz. 15.00]
Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński spotkał się z samorządowcami podczas wideokonferencji. Celem było omówienia kwestii dotyczących przyjęcia uchodźców z Ukrainy w naszym województwie. Przedstawiciele samorządu, a także wielkopolskich jednostek samorządu terytorialnego, zadeklarowali pomoc i gotowość do włączenia się w akcję przyjmowania uchodźców.
- Jesteśmy przygotowani do przyjmowania obywateli Ukrainy, którzy coraz liczniej pojawiają się w Polsce. My tutaj, w Wielkopolsce, będziemy przyjmować uchodźców, którzy będą przekraczać granicę w województwie lubelskim - mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Wojewoda deklaruje, iż liczba przygotowanych miejsc jest wystarczająca w obliczu obecnej sytuacji, która jest monitorowana na bieżąco.
- Przede wszystkim skupiliśmy się na tej infrastrukturze, która jest już gotowa, czyli dedykowana przyjmowaniu gości. Głównie są to hotele i motele, które należą do samorządu, ale są to też obiekty prywatne - dodaje wojewoda. - Tych miejsc jest sporo, natomiast będą one uruchomiane w zależności od potrzeb. W przypadku sygnału o zapotrzebowaniu, który otrzymujemy z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, te osoby są kierowane w wyznaczone miejsca i wraz z zapełnianiem się tych miejsc będą uruchamiane kolejne. Deklarujemy, że przyjmiemy każdego, kto będzie tej pomocy potrzebował - podkreśla wojewoda.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.