Reklama

Wojna na Ukrainie. Czy jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców? [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Atak Rosji na Ukrainę. Czy jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców?

Reklama

Służby wojewody wielkopolskiego jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem konfliktu zbrojnego poleciły wszystkim samorządom sporządzić spis wszystkich dostępnych miejsc noclegowych na swoim terenie, gdzie możliwe będzie tymczasowe ulokowanie uchodźców z Ukrainy.

Wojewoda wnioskował o zabezpieczenie miejsc w hotelach, schroniskach i noclegowniach. Pod uwagę brane są także otwarte, płaskie tereny, na których można zorganizować obozowiska.

Włodarze wszystkich gmin powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto przekazali już taką informację do wojewody.

- We wszystkich tych miejscach łącznie możemy przyjąć 300 osób - informuje Józef Hoffmann, koordynator Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie. 

To właśnie GCZK prowadzi działania związane z przygotowaniem bazy i przyjęciem uchodźców z Ukrainy. Tam też mogą się zgłaszać mieszkańcy, którzy chcą i mają możliwości, aby przyjąć uciekających przed wojną. Apel o to wystosował do wszystkich burmistrz Adam Pawlicki. Na prośbę włodarza gminy już odpowiedziało kilka osób.

Miejsca kwaterunku dla uchodźców z Ukrainy można zgłaszać telefonicznie: (62) 747-28-54 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00), lub mailowo: [email protected]

Większa część MCT przeznaczona na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy

Warto zaznaczyć, że to tylko potencjalne opcje - inne samorządy wskazywały różne propozycje: są to między innymi budynki szkół czy obiekty sportowe, między innymi Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie. 

- Nasz ośrodek od dwóch lat jest miejscem, gdzie kierowane są osoby na kwarantannę. Jest ich jednak coraz mniej, dlatego jesteśmy w stanie tak podzielić ośrodek, żeby większą jego część przeznaczyć na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy - wyjaśnia burmistrz Żerkowa Michał Surma.

Pytany o zasady finansowania ewentualnego pobytu obywateli Ukrainy w MCT, odpowiada:

- W przypadku kwarantanny najpierw mieliśmy z wojewodą podpisane porozumienie o zajęciu miejsc, a później o zasadach finansowania pobytu osób, które były do nas kierowane. W przypadku uchodźców takiego porozumienia póki co jeszcze nie ma. Cały czas jesteśmy w trakcie rozmów - informuje Michał Surma. 

MCT w Żerkowie jest w stanie gotowości do przyjęcia uchodźców

Trzeba pamiętać, że przekazane do wojewody wykazy miejsc w poszczególnych gminach nie są, jak na razie, oficjalnie zatwierdzonymi miejscami do zakwaterowania uchodźców, a jedynie ich wskazaniem w celu utworzenia bazy. Może ona jednak zostać w każdej chwili uruchomiona, ponieważ sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z godziny na godzinę.

- My jesteśmy w stanie w ciągu kilku godzin zgłosić pełną gotowość do przyjęcia uchodźców. Jest to tylko kwestia przygotowania pokoi, zmiany pościeli i odpowiedniego zaopatrzenia kuchni, żeby zabezpieczyć dla nich trzy posiłki dziennie - stwierdza burmistrz Żerkowa. 

W Kaliszu rozpoczyna działalność Centrum Integracji Cudzoziemców

Poza miejscami, które zostają zabezpieczone w gminach w Wielkopolsce mowa jest o dwóch dużych ośrodkach, gdzie będą kierowani uchodźcy - w Kaliszu i Poznaniu. W Kaliszu ponadto powstaje Centrum Integracji Cudzoziemców.

- Tak, jak wiele innych polskich miast, jesteśmy gotowi udzielić wsparcia, przyjąć - o ile pojawi się taka konieczność - rodziny z Ukrainy. Zabezpieczyliśmy miejsca tymczasowego zakwaterowania. W Kaliszu rozpoczyna działalność Centrum Integracji Cudzoziemców przy ul. Nowy Świat 13 - informuje prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

I dodaje:

- Sprowadzający się z zagranicy obywatele otrzymają tam wsparcie prawne, będą mogli uczyć się języka polskiego, przejść kursy adaptacyjne. To bardzo ważne wsparcie, także dla społeczności ukraińskiej - w Kaliszu i najbliższym regionie żyje i pracuje kilkanaście tysięcy obywateli Ukrainy.

 

[AKTUALIZACJA, piątek - 24 lutego, godz. 15.00]

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński spotkał się z samorządowcami podczas wideokonferencji. Celem było omówienia kwestii dotyczących przyjęcia uchodźców z Ukrainy w naszym województwie. Przedstawiciele samorządu, a także wielkopolskich jednostek samorządu terytorialnego, zadeklarowali pomoc i gotowość do włączenia się w akcję przyjmowania uchodźców.

- Jesteśmy przygotowani do przyjmowania obywateli Ukrainy, którzy coraz liczniej pojawiają się w Polsce. My tutaj, w Wielkopolsce, będziemy przyjmować uchodźców, którzy będą przekraczać granicę w województwie lubelskim - mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Wojewoda deklaruje, iż liczba przygotowanych miejsc jest wystarczająca w obliczu obecnej sytuacji, która jest monitorowana na bieżąco.

- Przede wszystkim skupiliśmy się na tej infrastrukturze, która jest już gotowa, czyli dedykowana przyjmowaniu gości. Głównie są to hotele i motele, które należą do samorządu, ale są to też obiekty prywatne - dodaje wojewoda. - Tych miejsc jest sporo, natomiast będą one uruchomiane w zależności od potrzeb. W przypadku sygnału o zapotrzebowaniu, który otrzymujemy z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, te osoby są kierowane w wyznaczone miejsca i wraz z zapełnianiem się tych miejsc będą uruchamiane kolejne. Deklarujemy, że przyjmiemy każdego, kto będzie tej pomocy potrzebował - podkreśla wojewoda.

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy