Reklama

Funkcjonują w Jarocinie od 75 lat, ale nie mogą świętować [GALERIA]

Opublikowano: śr, 29 kwi 2020 12:34
Autor:

Funkcjonują w Jarocinie od 75 lat, ale nie mogą świętować [GALERIA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Co roku 29 kwietnia 16. Jarociński Batalion Remontu Lotnisk świętował uroczyście rocznicę utworzenia jednostki w Jarocinie. W tym roku jest 75-lecie, ale z uwagi na obecnie panującą trudną sytuację uroczystości jubileuszowe miały jedynie symboliczny charakter.

 

 

 

Niestety, dzień ten nie może być obchodzony, tak jak wzorem lat ubiegłych, czyli w ramach dnia „Otwartych koszar”. Z okazji obchodzonego jubileuszu, każdy żołnierz oraz pracownik resortu obrony narodowej otrzymał od dowódcy batalionu okolicznościowy medal, nawiązujący się do 75. rocznicy.

 

W LISTOPADZIE W RAMACH OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI JAROCIŃSKI BATALION ZORGANIZOWAŁ PIKNIK NA RYNKU [ZOBACZ TUTAJ]

 

W dniu 29.04.1946 rozkazem nr 067 Tyłów Wojsk Powietrznych Wojska Polskiego rozpoczęto formowanie 1. Samodzielnego Inżynieryjno-Lotniskowego Batalionu w Dęblinie. W maju 1947 r. w ramach demobilizacji sił zbrojnych etat batalionu został zredukowany do poziomu Kompanii Budowy Lotnisk, z zachowaniem samodzielności pod względem „gospodarczym i budowlanym". 14 marca 1950 r., zachowując jako stały garnizon Elbląg, kompania została przebazowana do Malborka, a we wrześniu zmieniono miejsce stałej dyslokacji na Grudziądz.
W 1951 r. kompanię rozbudowano etatowo, w wyniku czego jednostce przywrócono status samodzielnego batalionu nadając jej nazwę 16. Batalion Budowy Lotnisk. W lutym 1956 r. batalion został przemieszczony z Grudziądza do Konina jako stałego garnizonu. Pod koniec 1957 r. w wyniku decyzji o kolejnej zmianie stałego garnizonu, batalion przejął kompleks koszarowy w Jarocinie.
2 stycznia 1958 r. w miejscowym urzędzie pocztowym został potwierdzony tzw. „atestat pocztów” jednostki, co oznaczało, że całość sił i środków wraz z dowództwem jest już rozmieszczona w Jarocinie, gdzie stacjonuje do dnia dzisiejszego. 31 grudnia 2003 roku rozformowano 16 batalion budowy lotnisk, a w jego miejsce z dniem 1 stycznia następnego roku, Rozkazem Dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, sformowano 16 batalion usuwania zniszczeń lotniskowych. Wiązało się to ze zmianą struktur batalionu. Dnia 01.01.2009 r. batalion zostaje przeformowany w 16 batalion remontu lotnisk, następnie decyzją Nr 85/MON z dnia 16.03.2009 r. Ministra Obrony Narodowej, przyjmuje nazwę wyróżniającą „jarociński”. Od dnia 12.05.2010 r., na mocy decyzji Nr 174/MON Ministra Obrony Narodowej, batalion nosi imię gen. bryg. Stanisława Taczaka.
Na wniosek Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w dniu 08.11.2010 r. sztandar jednostki wojskowej został odznaczony odznaką honorową „Wierni Tradycji” za wybitne zasługi w dziele upowszechniania wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919.
W dniu 08.11.2010 r. Jednostka Wojskowa 3918 otrzymała od kapituły Nagrodę Burmistrza Jarocina im. Stanisława TACZAKA „Za zasługi dla ziemi jarocińskiej”.
Zarząd Województwa Wielkopolskiego w dniu 29.04.2011 r. wyróżnił Jednostkę Wojskową 3918 Dyplomem oraz Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.
Szef Inżynierii Wojskowej w dniu 16.04.2012 r. nadał batalionowi medal „Zasłużonemu dla Wojsk Inżynieryjnych”. W dniu 02.05.2012 r. Prezydent RP wręczył batalionowi Flagę Rzeczypospolitej Polskiej.

Obecnie 16. batalion remontu lotnisk jest logistycznym pododdziałem remontowym przeznaczonym do realizacji przedsięwzięć zabezpieczenia lotniskowego na szczeblu operacyjnym. Jednostka zdolna jest do intensywnego odtwarzania zdolności eksploatacyjnej uszkodzonych dróg startowych i dróg kołowania oraz umocnionych stref rozśrodkowania samolotów poprzez likwidację skutków uderzeń przeciwnika.

 

W STYCZNIU PO RAZ PIERWSZY W JAROCIŃSKICH KOSZARACH ODBYŁY SIĘ ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH W RAMACH FERII [ZOBACZ TUTAJ]

 

O CZYM PRZECZYTASZ W NOWYM WYDANIU "GAZETY JAROCIŃSKIEJ"?

 

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.