Reklama

Pielęgniarki protestowały w Warszawie. Domagają się podwyżek

Opublikowano: czw, 13 maj 2021 14:28
Autor: | Zdjęcie: zpleszewa.pl

Pielęgniarki protestowały w Warszawie. Domagają się podwyżek - Zdjęcie główne

Jarocin na proteście w Warszawie reprezentował sam szef związku | foto zpleszewa.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zwiększenie płac i kadr - to dwa główne postulaty pielęgniarek i położnych.

Reklama

Związkowcy protestowali wczoraj na ulicach Warszawy. Był tam również przedstawiciel Jarocina.             

Jarocińskie pielęgniarki, podobnie, jak ich koleżanki w kraju, weszły kilka miesięcy temu w spór zbiorowy z pracodawcą. W środę w Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej pikietowały na ulicach Warszawy. Protest został podzielony na 18 grup, a każda z nich liczyła nie więcej niż 25 osób. Pielęgniarki i położne domagały się między innymi zwiększenia zarobków i liczby pracowników w tym sektorze opieki medycznej.


Jarocin reprezentował sam szef związku.

- Ograniczaliśmy liczbę osób, żeby jak najwięcej placówek mogło wziąć udział i żeby przestrzegać zasad reżimu sanitarnego -  mówi Sławomir Zieliński, przewodniczący Organizacji Zakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy szpitalu w Jarocinie.

- Jest próba przeforsowania ustawy, która będzie modyfikować wskaźniki dotyczące minimalnego wynagrodzenia pracowników w ochronie zdrowia. Problem jest taki, że w innych grupach zawodowych osoba z licencjatem jest traktowana jako z wyższym wykształceniem. W przypadku pielęgniarek nie obowiązuje taka zasada, tylko magistrzy są traktowani jako osoby z wyższym wykształceniem - dodaje Zieliński.

 

Czytaj również: Maria w ciężkim stanie trafiła do szpitala w Jarocinie. Opowiada, czego doświadczyła 

Wskazuje, że w grupie pielęgniarek i położnych z tytułem magistra i specjalizacją nastąpi wzrost wynagrodzenia o 1.100 zł i wyniesie 5.478 zł, ale dotyczy to tylko 11.800 pielęgniarek w Polsce. Z kolei dla pielęgniarek z licencjatem lub wykształceniem średnim nie przewidziano podwyżek, a tych w kraju jest 160 tys.    Podkreśla, że pielęgniarka, która ukończy studia i rozpocznie pracę będzie zarabiała 2.000 zł więcej od tej po studium medycznym z 30-letnim stażem pracy.   

            
Z przedstawionych przez OZZPiP danych wynika, że średnia wieku pielęgniarki od 2015 roku do 2020 roku wzrosła od 50 do 53 lat. Większość zatrudnionych ma powyżej 50 lat, z czego blisko połowa - ponad 60. Związek podkreślał także, że w ciągu roku uprawnienia emerytalne zyskuje około 10 tys. pracowników, natomiast prawo do wykonywania zawodu tylko niespełna 5 tys. osób.                                                    

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Xde

  Niech podwyżkę dostaną te, które zdecydowały się na pomoc i gotowość przy covidowcach. Wiecie ile było takich pielęgniarek? Garstka....reszta się nie zgodziła. Spytajcie w szpitalu ile pielęgniarek się zgłosiło. 10? 15? Na prawie 200 osób. Wstyd.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -1

  Jarocin

  Raczej się im nie należy. Za siedzenie na telefonach podczas dyżuru to dyscyplinarnka powinna być

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -2

  Nie - strajkujacy

  Każdy chciałby więcej zarabiać, rozumiem to, ale pielęgniarki to grupa najczęściej strajkujaca a niestety będąc w szpitalu na ich miły uśmiech nie ma co liczyć. Pracują jak za karę

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -2

  Szacunek

  Zawód pielęgniarki jest na pewno godny szacunku, wymaga poświęcenia i empatii, ale czy za mało płatny?? Proszę o bezimienne pokazanie Pitów za 2020 rok dwudziestu czy nawet dwustu "pierwszych z brzegu" pielęgniarek. Śmiem twierdzić, że nie jest to najniższa krajowa, a pewnie nawet grubo powyżej średniej. Wielu Polaków marzy o wyższych niż minimalna zarobkach, niestety nie każdy ma możliwość grożenia strajkiem...

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

  jacekpl

  Jak wygląda opieka medyczna w Kraju gdzie w latach 80 tych był biedniejszy od Polski Z Kraju kimichi Pyra h t t p s ://youtu.be/bPzTX5nnE8o