Reklama

Park przy ul. Szubianki w Jarocinie czeka na rewitalizację [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jedni nazywają to miejsce parkiem, inni laskiem. Faktem jest, że teren zieleni znajdujący się pomiędzy ulicą Szubianki a Wrocławską, jest ulubionym miejscem spędzania czasu przez mieszkańców pobliskich osiedli. Kiedyś zarośnięty nie wzbudzał zaufania. Teraz jest już o wiele bardziej przyjazny i bezpieczny. W tym roku ma jeszcze nastąpić jego rewitalizacja. Pojawią się nowe nasadzenia i infrastruktura. Ma to być miejsce wypoczynku dla ludzi, ale i ostoja dla drobnej zwierzyny i ptaków.

Reklama

Zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięła się nazwa Szubianki? Wyjaśnienie tej kwestii opublikowało Muzeum Regionalne w Jarocinie na swoim fanpage'u na facebooku.

"Osobliwe nazwy geograficzne Jarocina próbowali kiedyś wyjaśniać historycy. Miała tu w średniowieczu istnieć szubienica, na której wieszano za miastem złoczyńców. Od tego słowa powstała nazwa Szubianki. Starsi zaś ludzie twierdzili przed wojną, że „jeszcze przed 150 laty zbierali się w lesie szubrawcy i oszuści, mający tam swoje kryjówki, stąd nazwa Szubianki”

W zbiorach jarocińskiego muzeum znajduje się zdjęcie dokumentujące prace strażaków w opisywanym lasku (znajdziecie je w galerii). Już niedługo park przy ul. Szubianki w Jarocinie ma być bardziej przyjazny mieszkańcom i stać się jeszcze lepszą przestrzenią do rekreacji.

Park przy ul. Szubianki w Jarocinie azylem dla ptaków i zwierząt

- Pamiętamy jednak też o zwierzętach, które zamieszkują ten teren, dlatego część parku pozostanie nienaruszona, to tzw. ostoje dla ptaków i drobnej zwierzyny - mówi Marzena Jeleniewska-Jankowska - Kierownik Referatu Zieleni Miejskiej, Ogrodnik Miejski Urzędu Miejskiego w Jarocinie i dodaje - Tak zwane “dzikie sektory” będą okalać uporządkowane wnętrze parku, dzięki temu część środkowa terenu ma być bardziej przyjazna dla mieszkańców.

Jakiś czas temu na terenie parku leśnego przy ul. Szubianki pojawili się nietypowi mieszkańcy - nutrie. Mieszkańcy przychodzili je dokarmiać. Zwierzęta były dużą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych. Niestety z uwagi na to, że jest to gatunek inwazyjny, nie występujący w naturalnym środowisku podjęta została decyzja o ich odłowieniu i przetransportowaniu na fermę. Zbyt częste ich dokarmianie i niewłaściwymi produktami powodowało też, że w stawku gniły m.in. resztki chleba czy odpady warzywne.

Park przy ul. Szubianki w Jarocinie czekają zmiany 

W parku posadzonych zostanie ponad 50 tys. roślin, w tym: 27 drzew (klonów polnych i lip holenderskich), prawie 20 tys. krzewów i ponad 35 tys. bylin. Część terenu stanie się trawnikami parkowymi i łąkami kwietnymi, co pozwoli wyeliminować odrastający samosiew. Przewidziano również wprowadzenie nasadzeń z maty wegetacyjnej składającej się z bylin, która ma na celu częściową renaturalizację zbiornika wodnego, znajdującego się na terenie parku.Powstaną nowe ścieżki, a na dotychczasowych będzie położona nowa nawierzchnia. Projekt przewiduje także wymianę  kładek na nowe, ustawienie 26 nowych ławek z oparciem, 13 stojaków na rowery oraz 21 koszy na śmieci. Powstaną nowe ścieżki, a na dotychczasowych będzie położona nowa nawierzchnia. Projekt przewiduje także modernizację kładek na nowe, ustawienie 26 nowych ławek, a także wielu koszy na śmieci i stojaków na rowery. Przewidziano również montaż 3 tablic botanicznych opisujących roślinność oraz 5 hoteli dla owadów.

Przetarg na wykonanie inwestycji został ogłoszony pod koniec zeszłego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rewitalizacja terenu rekreacyjnego przy ul. Szubianki ma się zakończyć w lipcu. Wcześniej przeprowadzono modernizację w parku Radolińskich. Przeprowadzone prace przy drzewostanie i infrastrukturze zostały docenione również na zewnątrz. Na początku roku gmina Jarocin zdobyła Grand Prix w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce.

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy