Reklama

Będą odławiać nutrie z jarocińskiego parku. Wiemy dlaczego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Marzena Jeleniewska-Jankowska

Będą odławiać nutrie z jarocińskiego parku. Wiemy dlaczego  - Zdjęcie główne

Nutrie w Parku Radolińskich w Jarocinie | foto Marzena Jeleniewska-Jankowska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rewitalizacja Jarocina Coraz częściej możemy spotkać nutrie w jarocińskich parkach. Te, które pojawiały się w Parku Radolińskich w Jarocinie będą odłowione. Według specjalistów stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. Są nosicielami pasożytów groźnych dla człowieka i innych zwierząt.

Reklama

Nutrie pojawiają się w jarocińskich parkach co jakiś czas. Najwięcej było ich w parku przy ul. Szubianki (pisaliśmy o tym tutaj). Teraz przeniosły się do Parku Radolińskich. Zwierzęta będą odławiane. Dlaczego trzeba to zrobić? Tłumaczy Marzena Jeleniewską-Jankowska - Kierownik Referatu Zieleni Miejskiej Urzędu Miejskiego w Jarocinie  i Ogrodnik Miejski. 

Nutrie w jarocińskim parku stanowią zagrożenie

Ekspansja nutrii w parkach jest coraz większa. Niestety, według specjalistów, nie jest to dobre dla naszego środowiska:

- Polska nie jest ich naturalnym rejonem występowania. Gatunek ten pochodzi z  Ameryki Południowej. Pojawienie się ich w naszych parkach  jest zazwyczaj efektem ucieczek z hodowli - mówi Marzena Jeleniewska -Jankowska -  Kierownik Referatu Zieleni Miejskiej. 

Według specjalistów nutria jest inwazyjnym gatunkiem obcym i stanowi zagrożenie dla naszych rodzimych zwierząt. Stwarzają też zagrożenie zachwiania regulacji wodnej. - Osobniki tego gatunku kopiąc nory naruszają strukturę brzegów rzek, kanałów i zbiorników wodnych, powodując erozję brzegów. Dlatego niekorzystne jest pojawienie się nutrii przy Lipince i stawach w parkach - dodaje  Marzena Jeleniewską-Jankowska

Nutrie w jarocińskim parku mogą przenosić choroby

W naukowej literaturze czytamy, że zdiagnozowano „duży wpływ nutrii na zdrowie człowieka”

- Park jest przestrzenią ogólnodostępną, stąd „przenoszenie na człowieka chorób i pasożytów, których nosicielem jest nutria, jest bardzo prawdopodobne. Szczególnie niebezpieczne może to być dla dzieci, które często bawią się wa parku, a nutrie budzą ich duże zainteresowanie - mówi Marzena Jeleniewską-Jankowsk

Potencjalnie mogą to być takie choroby jak: toksoplazmoza, chlamydioza, salmonelloza, gruźlica, fascjoloza i włośnica. Stwierdzono, że pasożytami, które najczęściej przenoszone są na ludzi, są nicienie i przywry (Strongyloides myopotami i Schistosoma mansoni), które powodują schistosomatowe zapalenie skóry. Najgroźniejsze dla człowieka są gruźlica i włośnica, które nieleczone mogą prowadzić do śmierci. 

Odłowienie nutrii w jarocińskich parkach 

Nutria jest zwierzęciem hodowlanym, park ogólnodostępny nie jest jego stanowiskiem naturalnym, dlatego istnieje ryzyko pogryzienia. Populacja nutrii w dalszym ciągu wzrasta. Dlatego też zaplanowano odłowienie gryzoni w jarocińskich parkach i przekazanie do specjalistycznej hodowli. 

Marzena Jeleniewska-Jankowska prosi i przypomina kolejny raz, by nie dokarmiać kaczek i nutrii chlebem. Wbrew pozorom jest to bardzo szkodliwe, szczególnie dla ptaków.  Resztki przyniesionego jedzenia stanowią za to pożywienie dla szczurów, których też jest coraz więcej. 

Materiał informacyjny dla mieszkańców na temat rewitalizacji Jarocina. Zlecony przez Gminę Jarocin

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy