Kult Matki Bożej Pocieszenia w Golinie nie posiada ściśle określonego początku, zatem jego geneza pozostanie na zawsze tajemnicą. Jednak oficjalnie kult potwierdziła wizytacja biskupia (1726 r.). Istotna tutaj jest świadomość wiernych, że jest to miejsce słynące z łask Matki Zbawiciela. Źródła historyczne określają obraz „imago gratiosa” (słynący łaskami), a późniejsze protokoły z wizytacji dodają „imago gratiosa et miraculosa” (słynący łaskami i cudami). O cudowności obrazu świadczyć mają też liczne wota.
Dwa lata temu obchodzona była 50. rocznica koronacji obrazu przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. W połowie lipca tego roku parafia św. Andrzeja w Golinie otrzymała relikwie Prymasa Tysiąclecia.
Uroczystości związane z odpustem w Golinie już od piątku
Obchody rozpoczną się już dwa dni wcześniej, w piątek (26 sierpnia). Przez trzy dni nauki rekolekcyjne głosić będzie ojciec Sofroniusz Rempuszewski, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Jak co roku będzie okazja, aby modlić się za zmarłych. Procesja na miejscowy cmentarz uda się po mszy św. o godz. 18.00. Można też będzie skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.W sobotę (27 sierpnia) o godzinie 17.00 odprawiona zostanie Eucharystia w intencji strażaków, którzy do sanktuarium przyjdą w pielgrzymce po raz trzynasty, aby podziękować Matce Bożej Pocieszenia w Golinie za opiekę i prosić o dalsze błogosławieństwo. Zwykle uczestniczą w niej druhowie nie tylko z jarocińskiego, ale również z kilku ościennych powiatów. Zbiórkę uczestników wraz z pocztami sztandarowymi zaplanowano na godz. 16.15 przy miejscowej remizie OSP w Golinie.
Odpust w Golinie w najbliższą niedzielę. Z pieszymi pielgrzymkami
W niedzielę (28 września) od godz. 11.00 proboszcz parafii i kustosz sanktuarium Maryjnego - ksiądz Grzegorz Stachurski - będzie witał piesze pielgrzymki. W zeszłym roku robił to po raz pierwszy, ponieważ zastąpił odchodzącego na emeryturę wieloletniego duszpasterza - księdza Janusza Pytlika.Zazwyczaj na uroczystości przychodzą grupy z jarocińskich parafii (św. Marcina, św. Antoniego Padewskiego i Matki Bożej Fatimskiej), z Witaszyc oraz Siedlemina. Nie pojawiły się w Golinie jedynie w 2020 roku. Było to spowodowane pandemią koronawirusa.
W najbliższą niedzielę grupa z jarocińskiego rynku wyruszy o godz. 8.30. Pielgrzymi z parafii franciszkańskiej dołączą przy tzw. „szwalni” ok. godz. 8.45, a z parafii Matki Bożej Fatimskiej przy Szkole Podstawowej nr 3 - ok. godz. 9.00. Powrót organizowany jest już indywidualnie. W sanktuarium w Golinie można nabyć m.in. medaliki z wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo ↓
26 sierpnia (piątek)
- godz. 8.00 - msza święta z nauką rekolekcyjną
- godz. 17.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej
- godz. 18.00 - msza święta z nauką rekolekcyjną i procesja na cmentarz
- godz. 8.00 - msza święta z nauką rekolekcyjną
- godz. 17.00 - msza święta dla strażaków
- godz. 21.00 - Apel Jasnogórski i msza święta z nauką rekolekcyjną
- godz. 7.30 - Godzinki ku czci NMP
- godz. 8.00, 10.00 - msze święte z nauką rekolekcyjną
- godz. 12.00 - suma odpustowa
- godz. 21.00 - Apel Jasnogórski i msza święta z nauką rekolekcyjną
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.