Reklama

Dożynki w cieniu protestu. Święto Plonów w Golinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczne dożynki w Golinie zostały połączone z obchodami 120. rocznicy powstania miejscowego Kółka Rolniczego.

Reklama

W tym roku dożynki w Golinie zostały połączone z obchodami 120-lecia działalności organizacji rolniczej założonej przez ówczesnego proboszcza, księdza Szczepana Tobołę.

Można jednak było odnieść wrażenie, że Święto Plonów było jakby skromniejsze i mniej radosne. Cieniem na świętowanie kładła się sprawa związana z protestem mieszkańców przeciwko planom budowy spalarni odpadów w ich miejscowości.

W czasie uroczystości dożynkowych również zbierane były podpisy pod petycją do władz gminy. Bburmistrz Adam Pawlicki nie pojawił się w Golinie. Gratulacje Pawłowi Patoce, prezesowi Spółdzielni Kółek Rolniczych w Golinie w imieniu włodarza złożyła skarbniczka gminy Agnieszka Stachowiak. Władze powiatowe reprezentował radny Karol Matuszak. 

Dożynki w cieniu protestu. Święto Plonów w Golinie

Popołudniowe uroczystości na placu przy remizie OSP poprzedziła rano msza św. dziękczynna odprawiona w miejscowym sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W Eucharystii uczestniczyła wicestarosta Katarzyna Szymkowiak. 

W części artystycznej uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Golinie oraz dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Puchatek" zaprezentowały przedstawienie poświęcone księdzu Szczepanowi Tobole. W roli kapłana wystąpił katecheta Hieronim Czaplicki. Ten rok jest mu poświęcony w związku z obchodzoną w grudniu zeszłego roku rocznicą 150. rocznicy urodzin tego zasłużonego duszpasterza i społecznika. 

Młodzi artyści wspólnie ze starostami dożynek, którymi byli Paulina i Krzysztof Półrolniczakowie, księdzem proboszczem Grzegorzem Stachurskim i sołtysem Ryszardem Żyto obtańczyli wieniec. Nad częścią artystyczną i oficjalną czuwał Tomasz Jankowski, muzyk i jednocześnie dyrektor Szkoły Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie. 

Dożynki w Golinie. Medale od ministra

W trakcie dożynek wręczono również odznaczenia oraz wyróżnienia członkom Spółdzielni Kółek Rolniczych w Golinie oraz wspierających ich instytucjom. Nie wszyscy jednak byli obecni na uroczystości. Jan Grzesiek, prezes Banku Spółdzielczego w Jarocinie, który jest mieszkańcem Goliny, otrzymał pamiątkowe plakiety w obu kategoriach.

Radny wojewódzki sam również wręczył list gratulacyjny oraz w imieniu władz samorządu wojewódzkiego oraz prowadzonej przez siebie instytucji. Przekazał również odznaczenia. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Henryk Jańczak z rady nadzorczej SKR (honorowa odznaka członka rady powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej), prezes Paweł Patoka oraz Tadeusz Wojtczak, którzy zostali odznaczeni przez ministra medalem "Zasłużony dla rolnictwa". Ostatni z panów z powodów zdrowotnych nie mógł sam odebrać medalu, ale Jan Grzesiek zobowiązał się, że osobiście dostarczy go laureatowi. 

Przedstawiono również krótki rys historyczny poświęcony historii kółek rolniczych. Można się było dowiedzieć m.in. że jednym z przedwojennych prezesów golińskiej organizacji był Gabriel Patoka, pradziadek obecnego prezesa. Minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich, którzy działali w organizacji przez minione 120 lat. O życzeniach dla jubilata pamiętało wiele organizacji i instytucji z Goliny, Jarocina i Obry Starej. 

Uroczystościom towarzyszył festyn. Były dmuchane zamki, stoiska znane z odpustów oraz wystawa ptactwa ozdobnego i drobiu. Dla dzieci atrakcją była możliwość pogłaskania królików. Dożynki zakończyły się tradycyjnie zabawą taneczną. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy