Dom Pomocy Społecznej w Kotlinie zajmuje się przede wszystkim całodobową opieką nad osobami, które zostały tam skierowane i mieszkają w tym miejscu na stałe. Teraz placówka otwiera się na pomoc osobom spoza domu, mieszkańcom powiatu jarocińskiego i nie tylko.
Nowe usługi Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie będą kontynuowane
Dom Pomocy Społecznej w Kotlinie w ramach realizowanego projektu i pozyskanych dodatkowych funduszy wprowadził dwie nowe i - co ważne - bezpłatne usługi - opiekę wytchnieniową oraz mieszkania wspomagane.DPS w Kotlinie na stworzenie oferty wspomnianych usług pozyskał ponad 1 mln 500 tys. zł. Do tej pory ze wsparcia skorzystało ponad 30 osób - niektóre kilkukrotnie. Pierwotnie projekt miał być realizowany do końca września, ale placówka pozyskała już środki na kontynuację. Dlatego każdy, kto potrzebuje opieki wytchnieniowej możne się zgłasić do DPS-u.
Na czym polega i do kogo jest skierowana opieka wytchnieniowa prowadzona przez DPS w Kotlinie?
Wsparcie w formie opieki wytchnieniowej jest skierowane do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.Usługa polega na tym, że w czasie, kiedy opiekun potrzebuje odpoczynku lub ma do załatwienia jakieś pilne sprawy, osobą z niepełnosprawnością zajmuje się kadra Dom Pomocy Społecznej. Pomoc jest bezpłatna i może być całodobowa.
- Opieka nad osobami niepełnosprawnymi jest bardzo absorbująca. Często osoby, która ją sprawuje, nie ma kto zastąpić, a przecież potrzebuje ona odpoczynku, podreperowania swojego zdrowia czy załatwienia różnych spraw. W takich sytuacjach może przywieź swojego podopiecznego do nas i my się nim zajmiemy - tłumaczy Janusz Krawiec, dyrektor DPS-u w Kotlinie.
Przyznaje, że początkowo opiekunowie dość sceptycznie podchodzili do takiej możliwości.
- Zawsze na początku są obawy, czy najbliższa nam osoba, którą często opiekujemy się przez niemal całą dobę, będzie miała dobrą opiekę, czy możemy ją zostawić. Jednak z biegiem czasu, kiedy opiekunowie widzieli, że ich podopieczni są bardzo zadowoleni z pobytu u nas i często nie chcieli wyjeżdżać, przekonali się do tej usługi i teraz cieszy się ona dużym zainteresowaniem - twierdzi szef DPS-u.
Od października opieka wytchnieniowa będzie kontynuowana - dzięki kolejnej dotacji pozyskanej przez Dom Pomocy Społecznej - w wysokości 812.800 zł z Funduszu Solidarnościowego.
Tym razem miejsc miało być mniej, bo tylko 8, jednak ze wzglądu na duże zainteresowanie, placówka zwiększy ich liczbę do 11.
- Jeśli po nowym roku będzie możliwość aplikowania po następne dotacje do tego typu usług, na pewno złożymy wniosek - zapowiada Janusz Krawiec.
Sześciu nowych mieszkańców DPS-u w Kotlinie
Druga usługa to mieszkania wspomagane dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Obecnie w tego typu mieszkaniach w DPS-ie przebywa 6 osób.
- Jest to forma pomocy w codziennym funkcjonowaniu - w postaci wsparcia asystenta oraz innych osób - psychologa, pracownika socjalnego, pielęgniarki, fizjoterapeuty - wyjaśnia dyrektor DPS-u w Kotlinie.
I dodaje:
- Nasza siedziba jest dość duża, mieliśmy wolne pomieszczenia, dlatego mogliśmy je wykorzystać do tego typu działalności.
Szef DPS-u chciałby prowadzić mieszkania wspomagane także w dalszej perspektywie, po zakończeniu projektu, ale nie wie - czy będzie taka możliwość.
- Tu jednak jest problem z finansowaniem, ponieważ prowadzenie tego typu mieszkań jest zadaniem gminy i to samorząd opłaca w dużej części pobyt swojego mieszkańca w takim lokalu. Nie wiemy, czy gminy będą skłonne to robić. Odpłatność ponosi także osoba, która korzysta z mieszkania wspomaganego, wynosi ona do 30% świadczenia, które otrzymuje - wyjaśnia Janusz Krawiec.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.