To miejsce, w którym rodzic wychowujący dzieci w pojedynkę oraz kobiety, które są w ciąży i w trudnej sytuacji życiowej, mogą znaleźć schronienie i „stanąć na nogi”. Wbrew nazwie ośrodki oferują wsparcie także samotnym ojcom z małoletnimi dziećmi oraz innym opiekunom.
Zakres działania placówek zakłada, oprócz pomocy materialnej, także wsparcie psychologiczne i prawne. Jest ono kierowanie również do tych kobiet, które planują oddanie nowo narodzonego dziecka do adopcji, poprzez opiekę przed i tuż po porodzie.
Rodzic, który stara się o przyjęcie, powinien zgłosić się do właściwego ośrodka pomocy społecznej. Jeżeli jednak sytuacja jest bardzo poważna i na przykład zagrożone jest życie i zdrowie rodzica lub jej dziecka, wówczas przyjęcie następuje w trybie natychmiastowym, bez skierowania. Maksymalnie rodzic może przebywać w DSM-ie przez rok. W szczególnych przypadkach termin ten może zostać wydłużony.
Połowa budynku dla ŚDS-u a połowa dla DSM-u
Rozważając lokalizację dla Dom Samotnej Matki na terenie powiatu jarocińskiego podjęto decyzję, że placówka powstanie w Dobieszczyźnie w gminie Żerków. W budynku, który został do tego przeznaczony do niedawna był dom dziecka prowadzony przez siostry salezjanki.Po rezygnacji z tej działalności obiekt został przejęty przez Caritas. Połowa zajęta jest przez Środowiskowy Dom Samopomocy. W drugiej części ma się znaleźć DSM.
W budynku przeprowadzono niezbędne prace adaptacyjne, których wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budowlane Ryszarda Nawrota z Żerkowa.
Jakiś czas temu starosta tak informowała o postępie robót:
- Praca wre! Początki były trudne, ale już dzisiaj wiemy, że będzie tam pięknie i bezpiecznie dla rodziców z dziećmi. Dobrze, że takie domy powstają - zaznaczyła Lidia Czechak.
UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ
W budynku w Dobieszczyźnie pozostała kaplica
W grudniu starostwo ogłosiło konkurs i wybrało organizację, która poprowadzi DSM. Wpłynęła tylko jedna oferta - Caritas Diecezji Kaliskiej. Umowa został podpisana na najbliższe 5 lat. Przez ten czas starosto będzie wspierać finansowo placówkę kwotą 10 tys. zł rocznie.Resztę kosztów zobowiązane są pokryć ośrodki pomocy społecznej, które będą kierować osoby potrzebujące pomocy do placówki w Dobieszczyźnie.
Dom Samotnej Matki czeka na potrzebujących schronienia
Od 1 stycznia placówka rozpoczęła działalność. Znajduje się w niej 9 pokoi, 7 łazienek, kuchnia, sala ogólna oraz pralnia z suszarnią. Oprócz tego jest pomieszczenie do spotkań ze specjalistami.W budynku, który do niedawna należał do sióstr salezjanek, pozostała kaplica, w której nadal odbywają się nabożeństwa i jest ona dostępna dla mieszkańców Dobieszczyzny.
Pomoc w Domu Samotnej Matki mogą znaleźć nie tylko matki z małoletnimi dziećmi i kobiety w ciąży, ale również samotni ojcowie czy inni prawni opiekunowie dzieci.
Co prawda placówka położona jest na terenie powiatu jarocińskiego, ale będzie służyła potrzebującym z całego województwa. Może przyjąć 18 osób.
Ze względu na to, że działa dopiero od 1 stycznia, nikt nie został jeszcze tam skierowany (umer telefonu do Domu Samotnej Matki w Dobieszczyźnie: 504-445-218).
Czy Waszym zadaniem taka placówka jest potrzebna i czy powinno być ich więcej na naszym terenie - piszcie swoje opinie w komentarzach.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.